pg_combinebackup (PostgreSQL) 17 - en to sv translation catalogue (38 entries)

en: error:
sv: fel:

en: warning:
sv: varning:

en: detail:
sv: detalj:

en: hint:
sv: tips:

en: could not open file "%s": %m
sv: kunde inte öppna fil "%s": %m

en: could not write file "%s": %m
sv: kunde inte skriva fil "%s": %m

en: could not update checksum of file "%s"
sv: kunde inte uppdatera kontrollsumma för filen "%s"

en: could not stat file "%s": %m
sv: kunde inte göra stat() på fil "%s": %m

en: could not read file "%s": %m
sv: kunde inte läsa fil "%s": %m

en: could not write file "%s": wrote only %d of %d bytes at offset %u
sv: kunde inte skriva fil "%s": skrev bara %d av %d byte vid offset %u

en: could not create file "%s": %m
sv: kunde inte skapa fil "%s": %m

en: file cloning not supported on this platform
sv: filkloning stöds inte på denna plattform

en: could not read file "%s": read %d of %lld
sv: kunde inte läsa fil "%s": läste %d av %lld

en: duplicate path name in backup manifest: "%s"
sv: duplicerad sökväg i backup-manifest: "%s"

en: unrecognized checksum algorithm: "%s"
sv: okänd algoritm för kontrollsumma: "%s"

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: no output directory specified
sv: ingen utdatakatalog angiven

en: could not create symbolic link from "%s" to "%s": %m
sv: kunde inte skapa symbolisk länk från "%s" till "%s": %m

en: could not create directory "%s": %m
sv: kunde inte skapa katalog "%s": %m

en: directory name too long
sv: katalognamn för långt

en: multiple "=" signs in tablespace mapping
sv: multipla "="-tecken i tablespace-mappning

en: invalid tablespace mapping format "%s", must be "OLDDIR=NEWDIR"
sv: ogiltigt tablespace-mappningsformat "%s", måste vara "OLDDIR=NEWDIR"

en: old directory is not an absolute path in tablespace mapping: %s
sv: gammal katalog är inte en absolut sökväg i tablespace-mappning: %s

en: directory "%s" exists but is not empty
sv: katalogen "%s" existerar men är inte tom

en: could not access directory "%s": %m
sv: kunde inte komma åt katalog "%s": %m

en: Usage:
sv: Användning:

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en:   -d, --debug               generate lots of debugging output
sv:   -d, --debug               generera massor med debug-utskrifter

en:   -N, --no-sync             do not wait for changes to be written safely to disk
sv:   -N, --no-sync             vänta inte på att ändingar säkert skrivits till disk

en:   -V, --version             output version information, then exit
sv:   -V, --version             visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -?, --help                show this help, then exit
sv:   -?, --help                visa denna hjälp, avsluta sedan

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera fel till <%s>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

en: could not open directory "%s": %m
sv: kunde inte öppna katalog "%s": %m

en: skipping special file "%s"
sv: hoppar över specialfil "%s"

en: could not read symbolic link "%s": %m
sv: kan inte läsa symbolisk länk "%s": %m

en: could not close directory "%s": %m
sv: kunde inte stänga katalog "%s": %m

en: file "%s" is too large
sv: filen "%s" är för stor
