PostgreSQL 8.4 - en to tr translation catalogue (123 entries)

en: variable "%s" must have a numeric type
tr: "%s" değişkeninin sayısal veri tipi olmalı

en: descriptor "%s" does not exist
tr: "%s" açıklayıcısı mevcut değil

en: descriptor header item "%d" does not exist
tr: "%d" açıklayıcı başlık maddesi mevcut değil

en: nullable is always 1
tr: nullable her zaman 1'dir

en: key_member is always 0
tr: key_member her zaman 0'dır.

en: descriptor item "%s" is not implemented
tr: "%s" açıklayıcı öğesi kodlanmamıştır

en: descriptor item "%s" cannot be set
tr: "%s" açıklayıcı öğesi ayarlanamaz

en: %s is the PostgreSQL embedded SQL preprocessor for C programs.
tr: %s C programları için PostgreSQL'e gömüşü SQL önişlemcisidir.

en: Usage:
      %s [OPTION]... FILE...
tr: Kullanımı:
      %s [SEÇENEK]... DOSYA...

en: Options:
tr: Seçenekler:

en:   -c             automatically generate C code from embedded SQL code;
                     this affects EXEC SQL TYPE
tr:   -c             gömülü SQL kodundan otomatik olarak C kodu üret;
                     bu EXEC SQL TYPE'ı etkiler

en:   -C MODE        set compatibility mode; MODE can be one of
                     "INFORMIX", "INFORMIX_SE", "ORACLE"
tr:   -C MOD         uyumluluk modunu ayarla; MOD aşağıdakilerden birisi olabilir
                     "INFORMIX", "INFORMIX_SE", "ORACLE"

en:   -d             generate parser debug output
tr:   -d            ayrıştırıcı hata ayıklama çıktısını oluştur

en:   -D SYMBOL      define SYMBOL
tr:   -D SEMBOL       SEMBOLü tanımla

en:   -h             parse a header file, this option includes option "-c"
tr:   -h             başlık dosyasını ayrıştır; bu seçenek "-c" seçeneğini içerir

en:   -i             parse system include files as well
tr:   -i             sistem include dosyalarını da ayrıştırl

en:   -I DIRECTORY   search DIRECTORY for include files
tr:   -I DİZİN   dosyaları içermek için DİZİN dizinini araştır

en:   -o OUTFILE     write result to OUTFILE
tr:   -o ÇIKTI DOSYASI     sonucu ÇIKTI DOSYASIna yaz

en:   -r OPTION      specify run-time behavior; OPTION can be:
                     "no_indicator", "prepare", "questionmarks"
tr:   -r SEÇENEK      çalışma zamanı davranışını belirt; SEÇENEK şunlardan birisi olabilir:
                     "no_indicator", "prepare", "questionmarks"

en:   --regression   run in regression testing mode
tr:   --regression   regression testi modunda çalış

en:   -t             turn on autocommit of transactions
tr:   -t            transactionların otomatik commit olması özelliğini aç

en:   -V, --version  output version information, then exit
tr:   -V, --version  sürüm bilgisini göster, sonra çık

en:   -?, --help     show this help, then exit
tr:   -?, --help     bu yardımı göster, sonra çık

en: 
    If no output file is specified, the name is formed by adding .c to the
    input file name, after stripping off .pgc if present.
tr: 
    Eğer çıktı dosyası belirtilmediyse, dosyanın adı eğer sonunda .pgc varsa
    kaldırıldıktan sonra girdi dosyasının sonuna .c eklenerek oluşturulur.

en: 
    Report bugs to <pgsql-bugs@lists.postgresql.org>.
tr: 
    Hataları <pgsql-bugs@lists.postgresql.org> adresine bildirebilirsiniz.

en: %s: could not locate my own executable path
tr: %s: kendi çalıştırılabilir dosyamın yolunu bulamadım

en: %s: could not open file "%s": %s
tr: %s: "%s" dosyası açılamadı: %s

en: Try "%s --help" for more information.
tr: Daha fazla bilgi için "%s --help" yazın

en: %s: parser debug support (-d) not available
tr: %s: ayrıştırıcı hata ayıklama desteği (-d) yok

en: %s, the PostgreSQL embedded C preprocessor, version %s
tr: %s, PostgreSQL gömülü C önişlemcisi, %s sürümü

en: EXEC SQL INCLUDE ... search starts here:
tr: EXEC SQL INCLUDE ... araması burada başlıyor:

en: end of search list
tr: arama listesinin sonu

en: %s: no input files specified
tr: %s: girdi dosyası belirtilmedi

en: cursor "%s" has been declared but not opened
tr: "%s" imleci tanımlanmış ama açılmamış

en: could not remove output file "%s"
tr: "%s" çıktı dosyası kaldırılamadı

en: unterminated /* comment
tr: /* açıklama sonlandırılmamış

en: invalid bit string literal
tr: geçersiz bit dizini bilgisi

en: unterminated bit string literal
tr: sonuçlandırılmamış bit string literal

en: unterminated hexadecimal string literal
tr: sonuçlandırılmamış hexadecimal string literal

en: unterminated quoted string
tr: sonuçlandırılmamış tırnakla sınırlandırılmış satır

en: unterminated dollar-quoted string
tr: sonlandırılmamış dolar işaretiyle sınırlandırılmış satır

en: zero-length delimited identifier
tr: sınırlandırılmış tanım sıfır uzunluklu

en: unterminated quoted identifier
tr: sonuçlandırılmamış tırnakla sınırlandırılmış tanım

en: nested /* ... */ comments
tr: iç içe /* ... */ açıklamalar (comment)

en: missing identifier in EXEC SQL UNDEF command
tr: EXEC SQL UNDEF komutunda eksik tanımlayıcı

en: missing matching "EXEC SQL IFDEF" / "EXEC SQL IFNDEF"
tr: eksik  "EXEC SQL IFDEF" / "EXEC SQL IFNDEF" eşleşmesi

en: missing "EXEC SQL ENDIF;"
tr: eksik "EXEC SQL ENDIF;"

en: more than one EXEC SQL ELSE
tr: birden fazla EXEC SQL ELSE

en: unmatched EXEC SQL ENDIF
tr: eşlenmeyen EXEC SQL ENDIF

en: too many nested EXEC SQL IFDEF conditions
tr: Çok fazla yuvalanmış EXEC SQL IFDEF koşulu

en: missing identifier in EXEC SQL IFDEF command
tr: EXEC SQL IFDEF komutunda eksik belirteç

en: missing identifier in EXEC SQL DEFINE command
tr: EXEC SQL DEFINE komutunda eksik tanımlayıcı

en: syntax error in EXEC SQL INCLUDE command
tr: EXEC SQL INCLUDE komutunda sözdizimi hatası

en: internal error: unreachable state; please report this to <pgsql-bugs@lists.postgresql.org>
tr: dahili hata: erişilemeyen durum: bunu lütfen <pgsql-bugs@lists.postgresql.org> adresine bildiriniz.

en: Error: include path "%s/%s" is too long on line %d, skipping
tr: Hata: "%s/%s" include yolu çok uzun, satır numarası %d; atlanıyor

en: could not open include file "%s" on line %d
tr:  "%s" include dosyası %d. satırda açılamadı

en: syntax error
tr: söz dizim hatası

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: ERROR:
tr: HATA:

en: cursor "%s" does not exist
tr: "%s" imleci mevcut değil

en: initializer not allowed in type definition
tr: tip tanımlamasında ilklendiriciye izin verilmez

en: type name "string" is reserved in Informix mode
tr: "string" tip adı Informix modunda ayrılmıştır

en: type "%s" is already defined
tr: "%s" tipi zaten tanımlanmış

en: multidimensional arrays for simple data types are not supported
tr: basit veri tipleri için çok boyutlu diziler desteklenmemektedir.

en: AT option not allowed in CLOSE DATABASE statement
tr: AT seçeneğine CLOSE DATABASE ifadesinde izin verilmemektedir

en: AT option not allowed in CONNECT statement
tr: AT seçeneğine CONNECT ifadesinde izin verilmemektedir

en: AT option not allowed in DISCONNECT statement
tr: AT seçeneğine DISCONNECT ifadesinde izin verilmemektedir

en: AT option not allowed in SET CONNECTION statement
tr: AT seçeneğine SET CONNECTION ifadesinde izin verilmemektedir

en: AT option not allowed in TYPE statement
tr: AT seçeneğine TYPE ifadesinde izin verilmemektedir

en: AT option not allowed in VAR statement
tr: AT seçeneğine VAR ifadesinde izin verilmemektedir

en: AT option not allowed in WHENEVER statement
tr: AT seçeneğine WHENEVER ifadesinde izin verilmemektedir

en: unsupported feature will be passed to server
tr: desteklenmeyen  özellik sunucuya aktarılacaktır

en: SHOW ALL is not implemented
tr: SHOW ALL kodlanmamıştır

en: COPY FROM STDIN is not implemented
tr: COPY FROM STDIN kodlanmamıştır

en: using variable "%s" in different declare statements is not supported
tr: "%s" değşkenini farklı declare ifadeleri arasında kullanmak desteklenmemektedir

en: cursor "%s" is already defined
tr: "%s" imleci zaten tanımlanmış

en: no longer supported LIMIT #,# syntax passed to server
tr: artık desteklenmeyen LIMIT #,# sözdizimi sunucuya aktarıldı

en: subquery in FROM must have an alias
tr: FROM öğesindeki subquery bir aliası almalıdır

en: CREATE TABLE AS cannot specify INTO
tr: CREATE TABLE AS işleminde INTO kullanılamaz

en: expected "@", found "%s"
tr: "@" bekleniyordu; "%s" bulundu

en: only protocols "tcp" and "unix" and database type "postgresql" are supported
tr: sadece "tcp" ve "unix" protokolleri ile "postgresql" veritabanı tipi desteklenmektedir.

en: expected "://", found "%s"
tr: "://" bekleniyordu; "%s" bulundu

en: Unix-domain sockets only work on "localhost" but not on "%s"
tr: Unix-domain soketleri sadece "localhost" üzerinde çalışabilir; ancak  "%s" üzerinde çalışamaz.

en: expected "postgresql", found "%s"
tr: "postgresql" bekleniyordu; "%s" bulundu

en: invalid connection type: %s
tr: Geçersiz bağlantı tipi: %s

en: expected "@" or "://", found "%s"
tr: "@" or "://" bekleniyordu; "%s" bulundu

en: invalid data type
tr: geçersiz veri tipi

en: incomplete statement
tr: eksik ifade

en: unrecognized token "%s"
tr: tanımlanmayan imge "%s"

en: only data types numeric and decimal have precision/scale argument
tr: sadece sayısal ve ondalıklı verip tiplerinin ondalık bilgisi vardır

en: interval specification not allowed here
tr: aralık belirtimine burada izin verilmiyor

en: too many levels in nested structure/union definition
tr: içiçe gelmiş yapı/birleşme tanımında çok fazla seviye

en: pointers to varchar are not implemented
tr: varcharlara işaretçiler henüz uyarlanmadı

en: using unsupported DESCRIBE statement
tr: desteklenmeyen DESCRIBE ifadesi kullanılıyor

en: initializer not allowed in EXEC SQL VAR command
tr: EXEC SQL VAR konutunda ilklendiriciye izin verilmemektedir

en: arrays of indicators are not allowed on input
tr: belirticilerin dizilerine girdide izin verilmez

en: operator not allowed in variable definition
tr: değişken tanımlamasında operatöre izin verilmez

note: translator: %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at or near "%s"
tr: "%2$s"  yerinde %1$s

en: out of memory
tr: yetersiz bellek

en: unrecognized variable type code %d
tr: tanımsız değişken tipi kodu %d

en: variable "%s" is hidden by a local variable of a different type
tr: "%s" değişkeni farklı tipteki yerel bir değişken tarafından gizlenmiştir

en: variable "%s" is hidden by a local variable
tr: "%s" değişkeni yerel bir değişken tarafından gizlenmiştir

en: indicator variable "%s" is hidden by a local variable of a different type
tr: "%s" belirteç değişkeni farklı tipteki yerel bir değişken tarafından gizlenmiştir

en: indicator variable "%s" is hidden by a local variable
tr: "%s" gösterge değişkeni yerel bir değişken tarafından gizlenmektedir

en: indicator for array/pointer has to be array/pointer
tr: array/pointer için gösterici array/pointer olmalıdır

en: nested arrays are not supported (except strings)
tr: içiçe geçmiş diziler, dizgiler haricinde desteklenmez

en: indicator for struct has to be a struct
tr: struct için gösterici (indicator) yine struct olmalı

en: indicator for simple data type has to be simple
tr: basit veri tipinin göstergesi basit olmalı

en: indicator struct "%s" has too few members
tr: "%s" gösterge yapısının (struct) çok az üyesi var

en: indicator struct "%s" has too many members
tr: "%s" gösterge yapısının (struct) çok fazla üyesi var

en: unrecognized descriptor item code %d
tr: tanımlanmayan açıklayıcı madde kodu %d

en: incorrectly formed variable "%s"
tr: doğru şekilde oluşturulmamış "%s" değişkeni

en: variable "%s" is not a pointer
tr: "%s" değişkeni bir pointer değil

en: variable "%s" is not a pointer to a structure or a union
tr: "%s" değişkeni structure ya da union'a pointer değil

en: variable "%s" is neither a structure nor a union
tr: "%s" değişkeni structure ya da union değil

en: variable "%s" is not an array
tr: "%s" değişkeni bir dizi değil

en: variable "%s" is not declared
tr: "%s" değişkeni bildirilmemiş

en: indicator variable must have an integer type
tr: belirteç değişkeni tamsayı veri tipine sahip olmalı

en: unrecognized data type name "%s"
tr: tanımlanmayan veri tipi adı "%s"

en: multidimensional arrays are not supported
tr: çok boyutlu diziler desteklenmiyor

en: multilevel pointers (more than 2 levels) are not supported; found %d level | multilevel pointers (more than 2 levels) are not supported; found %d levels
tr[0]: çoklu seviye işaretçileri (İkiden fazla) desteklenmiyor: %d seviye bulundu

en: pointer to pointer is not supported for this data type
tr: Bu veri tipi için işaretçiden işaretçiye desteklenmemektedir

en: multidimensional arrays for structures are not supported
tr: yapılar için çok boyutlu diziler desteklenmemektedir
