ecpglib (PostgreSQL 12) - en to ja translation catalogue (32 entries)

en: empty message text
ja: メッセージテキストが空です

en: <DEFAULT>
ja: <デフォルト>

en: NULL
ja: ヌル

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
ja: 行番号%dにおいてデータがありませんでした

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
ja: 行番号%dにおいてメモリ不足です

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて非サポートのデータ型"%1$s"があります

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
ja: 行番号%dにおいて引数が多すぎます

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
ja: 行番号%dにおいて引数が少なすぎます

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、整数型に対して無効な入力構文があります:"%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、符号無し整数型に対して無効な入力構文があります:"%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、浮動小数点型に対して無効な入力構文があります:"%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、論理型に対して無効な入力構文があります:"%1$s"

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
ja: 行番号%dにおいて、論理型に変換できませんでした。サイズが合っていません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
ja: 行番号%dにおいて問い合わせが空です

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
ja: 行番号%dにおいて、指示子が無いヌル値です

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
ja: 行番号%dにおいて、変数は配列型ではありません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
ja: 行番号%dにおいて、サーバから読み込んだデータは配列ではありません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
ja: 行番号%dにおいて、変数の配列への挿入はサポートされません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、接続"%1$s"は存在しません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、接続"%1$s"に接続していません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、文の名前"%1$s"が無効です

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、記述子"%1$s"がありません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
ja: 行番号%dにおいて、記述子のインデックスが範囲外です

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、記述子項目"%1$s"が認識できません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
ja: 行番号%dにおいて、変数は数値型ではありません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
ja: 行番号%dにおいて、変数は文字型ではありません

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
ja: 行番号%dにおいて、トランザクション処理がエラーになりました

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、データベース"%1$s"に接続できませんでした

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
ja: 行番号%2$dにおいて、SQLエラー%1$dがあります

en: the connection to the server was lost
ja: サーバへの接続が切れました

en: SQL error: %s
ja: SQLエラー: %s

en: <empty>
ja: <空>
