PostgreSQL 9.5 - en to pt_BR translation catalogue (31 entries)

en: empty message text
pt_BR: mensagem vazia

en: <DEFAULT>
pt_BR: <PADRÃO>

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
pt_BR: nenhum dado encontrado na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
pt_BR: sem memória na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
pt_BR: tipo "%s" não é suportado na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
pt_BR: muitos argumentos na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
pt_BR: poucos argumentos na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
pt_BR: sintaxe de entrada é inválida para tipo inteiro: "%s", na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
pt_BR: sintaxe de entrada é inválida para tipo inteiro não-sinalizado: "%s", na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
pt_BR: sintaxe de entrada é inválida para tipo ponto flutuante: "%s", na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
pt_BR: sintaxe de entrada é inválida par tipo booleano: "%s", na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
pt_BR: não pôde converter valor booleano: tamanho não corresponde, na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
pt_BR: consulta vazia na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
pt_BR: valor nulo sem indicador na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
pt_BR: variável não tem um tipo matriz na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
pt_BR: dado lido do servidor não é uma matriz na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
pt_BR: inserir uma matriz de variáveis não é suportado na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
pt_BR: conexão "%s" não existe na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
pt_BR: não está conectado a conexão "%s" na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
pt_BR: nome de comando "%s" é inválido na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
pt_BR: descritor "%s" não foi encontrado na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
pt_BR: índice do descritor está fora do intervalo na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
pt_BR: item do descritor "%s" é desconhecido na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
pt_BR: variável não tem um tipo numérico na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
pt_BR: variável não tem um tipo caracter na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
pt_BR: erro ao processar transação na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
pt_BR: não pôde connectar  ao banco de dados "%s" na linha %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
pt_BR: Erro SQL %d na linha %d

en: the connection to the server was lost
pt_BR: a conexão com servidor foi perdida

en: SQL error: %s
pt_BR: Erro SQL: %s

en: <empty>
pt_BR: <vazio>
