PostgreSQL 7.4 - en to hr translation catalogue (47 entries)

en: out of memory
hr: nedovoljno memorije

en: SCM_CRED authentication method not supported
hr: SCM_CRED autentifikacijska metoda nije podržana

en: Kerberos 4 authentication not supported
hr: Kerberos 4 autentifikacija nije podržana

en: Kerberos 5 authentication not supported
hr: Kerberos 5 autentifikacija nije podržana

en: authentication method %u not supported
hr: autentifikacijska metoda %u nije podržana

en: could not set socket to TCP no delay mode: %s
hr: neuspješno setiranje 'socket'-a u 'TCP no delay' mod: %s

en: invalid connection state, probably indicative of memory corruption
hr: pogrešan status veze, vjerojatno ukazuje na koruptiranu memoriju

en: could not create socket: %s
hr: neuspješno kreiranje 'socket'-a: %s

en: could not get socket error status: %s
hr: neuspješno čitanje status greške 'socket'-a: %s

en: could not get client address from socket: %s
hr: neuspješno čitanje adrese klijenta na 'socket'-u: %s

en: could not send SSL negotiation packet: %s
hr: neuspjelo slanje 'SSL negotiation' paketa: %s

en: could not send startup packet: %s
hr: neuspjelo slanje startnog paketa: %s

en: server does not support SSL, but SSL was required
hr: server ne podržava SSL, ali SSL je bio zahtijevan

en: received invalid response to SSL negotiation: %c
hr: primljen neispravan odgovor na 'SSL negotiation' paket: %c

en: expected authentication request from server, but received %c
hr: očekivan zahtijev za autentifikacijom od strane servera, ali primljen %c

en: unexpected message from server during startup
hr: neočekivana poruka od strane servera za vrijeme startanja

en: missing "=" after "%s" in connection info string
hr: nedostaje "=" nakon "%s" u konekcijskom stringu

en: invalid connection option "%s"
hr: pogrešna opcija za vezu "%s"

en: unterminated quoted string in connection info string
hr: neterminirani string u 'connection info' stringu

en: connection pointer is NULL
hr: pokazivač veze je NULL

en: row number %d is out of range 0..%d
hr: broj retka %d je van opsega 0..%d

en: out of memory
hr: nedovoljno memorije

en: command string is a null pointer
hr: komandni string je null pointer

en: statement name is a null pointer
hr: izraz je null pointer

en: no connection to the server
hr: nema veze prema serveru

en: another command is already in progress
hr: druga komanda je već u tijeku

en: unexpected asyncStatus: %d
hr: neočekican asyncStatus: %d

en: COPY terminated by new PQexec
hr: COPY prekinut od strane novog PQexec

en: no COPY in progress
hr: COPY nije u toku

en: connection in wrong state
hr: veza sa pogrešnim stanjem

en: invalid ExecStatusType code
hr: pogrešan ExecStatusType kod

en: column number %d is out of range 0..%d
hr: broj kolone %d je van opsega 0..%d

en: could not interpret result from server: %s
hr: neuspjelo interpretiranje rezultata sa servera: %s

en: could not open file "%s": %s
hr: neuspjelo otvaranje datoteke "%s": %s

en: query to initialize large object functions did not return data
hr: upit za inicijalizaciju 'large object' funkcija nije vration podatke

en: integer of size %lu not supported by pqGetInt
hr: cijelobrojni tip veličine %lu nije podržan od strane pqGetInt

en: integer of size %lu not supported by pqPutInt
hr: cijelobrojni tip veličine %lu nije podržan od strane pqPutInt

en: connection not open
hr: veza nije otvorena

en: server closed the connection unexpectedly
    	This probably means the server terminated abnormally
    	before or while processing the request.
hr: server je zatvorio vezu neočekivano
    	To vjerovatno znaći da je serverski proces neregularno prekinut
    	prije ili za vrijeme procesiranja zahtijeva.

en: timeout expired
hr: vremensko ogranićenje je isteklo

en: SSL SYSCALL error: %s
hr: SSL SYSCALL greška: %s

en: SSL SYSCALL error: EOF detected
hr: SSL SYSCALL greška: EOF detektiran

en: SSL error: %s
hr: SSL greška: %s

en: could not create SSL context: %s
hr: neuspjelo kreiranje SSL konteksta: %s

en: could not establish SSL connection: %s
hr: neuspjelo uspostavljanje SSL veze: %s

en: could not receive data from server: %s
hr: neuspjelo primanje podataka od servera: %s

en: could not send data to server: %s
hr: neuspješno slanje podataka prema serveru: %s
