postgres (PostgreSQL) 16 - en to el translation catalogue (220 entries)

en: this build does not support compression with %s
el: η παρούσα κατασκευή δεν υποστηρίζει συμπίεση με %s

en: found empty string where a compression option was expected
el: βρέθηκε κενή συμβολοσειρά όπου αναμενόταν μια επιλογή συμπίεσης

en: unrecognized compression option: "%s"
el: μη αναγνωρίσιμη παράμετρος συμπίεσης: «%s»

en: compression option "%s" requires a value
el: η επιλογή συμπίεσης «%s» απαιτεί τιμή

en: value for compression option "%s" must be an integer
el: η τιμή της επιλογής συμπίεσης «%s» πρέπει να είναι ακέραια

en: value for compression option "%s" must be a Boolean value
el: η τιμή της επιλογής συμπίεσης «%s» πρέπει να είναι Δυαδική τιμή

en: compression algorithm "%s" does not accept a compression level
el: ο αλγόριθμος συμπίεσης «%s» δεν δέχεται επίπεδο συμπίεσης

en: compression algorithm "%s" expects a compression level between %d and %d (default at %d)
el: ο αλγόριθμος συμπίεσης «%s» αναμένει ένα επίπεδο συμπίεσης μεταξύ %d και %d (προεπιλογμένο %d)

en: compression algorithm "%s" does not accept a worker count
el: ο αλγόριθμος συμπίεσης «%s» δεν δέχεται μέγεθος εργατών

en: compression algorithm "%s" does not support long-distance mode
el: ο αλγόριθμος συμπίεσης «%s» δεν υποστηρίζει λειτουργία μεγάλων αποστάσεων

en: not recorded
el: δεν έχει καταγραφεί

en: could not open file "%s" for reading: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για ανάγνωση: %m

en: could not read file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %zu

en: could not close file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του αρχείου «%s»: %m

en: byte ordering mismatch
el: αναντιστοιχία διάταξης byte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
el: πιθανή αναντιστοιχία διάταξης byte
    Η διάταξη byte που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου pg_control ενδέχεται να μην ταιριάζει με αυτήν
    που χρησιμοποιείται από αυτό το πρόγραμμα.  Στην περίπτωση αυτή, τα παρακάτω αποτελέσματα θα ήταν εσφαλμένα, και
    η εγκατάσταση PostgreSQL θα ήταν ασύμβατη με αυτόν τον κατάλογο δεδομένων.

en: could not open file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %m

en: could not write file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή αρχείου «%s»: %m

en: could not fsync file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής fsync στο αρχείο «%s»: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: invalid binary "%s": %m
el: μη έγκυρο δυαδικό αρχείο «%s»: %m

en: could not read binary "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του δυαδικού αρχείου «%s»: %m

en: could not find a "%s" to execute
el: δεν βρέθηκε το αρχείο «%s» για να εκτελεστεί

en: could not resolve path "%s" to absolute form: %m
el: δεν δύναται η επίλυση διαδρομής «%s» σε απόλυτη μορφή: %m

en: %s() failed: %m
el: %s() απέτυχε: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
el: δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή δείκτη null (εσωτερικό σφάλμα)

en: could not stat file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο «%s»: %m

en: could not open directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του καταλόγου «%s»: %m

en: could not read directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του καταλόγου «%s»: %m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου «%s» σε «%s»: %m

en: Escape sequence "\%s" is invalid.
el: Η ακολουθία διαφυγής «\%s» δεν είναι έγκυρη.

en: Character with value 0x%02x must be escaped.
el: Ο χαρακτήρας με τιμή 0x%02x πρέπει να διαφύγει.

en: Expected end of input, but found "%s".
el: Ανέμενε τέλος εισόδου, αλλά βρήκε «%s».

en: Expected array element or "]", but found "%s".
el: Ανέμενε στοιχείο συστυχίας ή «]», αλλά βρέθηκε «%s».

en: Expected "," or "]", but found "%s".
el: Ανέμενε «,» ή «]», αλλά βρήκε «%s».

en: Expected ":", but found "%s".
el: Ανέμενε «:», αλλά βρήκε «%s».

en: Expected JSON value, but found "%s".
el: Ανέμενε τιμή JSON, αλλά βρήκε «%s».

en: The input string ended unexpectedly.
el: Η συμβολοσειρά εισόδου τερματίστηκε αναπάντεχα.

en: Expected string or "}", but found "%s".
el: Ανέμενε συμβολοσειρά ή «}», αλλά βρήκε «%s».

en: Expected "," or "}", but found "%s".
el: Ανέμενε «,» ή «}», αλλά βρήκε «%s».

en: Expected string, but found "%s".
el: Ανέμενε συμβολοσειρά, αλλά βρήκε «%s».

en: Token "%s" is invalid.
el: Το διακριτικό «%s» δεν είναι έγκυρο.

en: \u0000 cannot be converted to text.
el: Δεν είναι δυνατή η μετατροπή του \u0000 σε κείμενο.

en: "\u" must be followed by four hexadecimal digits.
el: Το «\u» πρέπει να ακολουθείται από τέσσερα δεκαεξαδικά ψηφία.

en: Unicode escape values cannot be used for code point values above 007F when the encoding is not UTF8.
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τιμές διαφυγής Unicode για τιμές σημείου κώδικα άνω του 007F όταν η κωδικοποίηση δεν είναι UTF8.

en: Unicode escape value could not be translated to the server's encoding %s.
el: Τιμές διαφυγής Unicode δεν δύναται να μεταφραστούν στην εντοπιότητα %s του διακομιστή.

en: Unicode high surrogate must not follow a high surrogate.
el: Υψηλό διακριτικό Unicode δεν πρέπει να ακολουθεί υψηλό διακριτικό.

en: Unicode low surrogate must follow a high surrogate.
el: Χαμηλό διακριτικό Unicode πρέπει να ακολουθεί υψηλό διακριτικό.

en: error:
el: σφάλμα:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: detail:
el: λεπτομέρεια:

en: hint:
el: υπόδειξη:

en: invalid value for parameter "%s": "%s"
el: άκυρη τιμή για την παράμετρο «%s»: «%s»

en: String ends unexpectedly after escape character "%%".
el: Η συμβολοσειρά τερματίζει απροσδόκητα μετά τον χαρακτήρα διαφυγής  «%%».

en: String contains unexpected placeholder "%%%c".
el: Η συμβολοσειρά περιέχει μη αναμενόμενο σύμβολο αναμονής «%%%c».

en: could not close directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του καταλόγου «%s»: %m

en: could not open process token: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα διακριτικού διεργασίας: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not allocate SIDs: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η εκχώρηση SID: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not create restricted token: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία διακριτικού διεργασίας: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not start process for command "%s": error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση διεργασίας για την εντολή «%s»: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not re-execute with restricted token: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η επανεκκίνηση με διακριτικό περιορισμού: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not get exit code from subprocess: error code %lu
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση κωδικού εξόδου από την υποδιεργασία: κωδικός σφάλματος %lu

en: could not remove file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του αρχείου «%s»: %m

en: could not remove directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του καταλόγου «%s»: %m

en: could not look up effective user ID %ld: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση ενεργής ταυτότητας χρήστη %ld: %s

en: user does not exist
el: ο χρήστης δεν υπάρχει

en: user name lookup failure: error code %lu
el: αποτυχία αναζήτησης ονόματος χρήστη: κωδικός σφάλματος %lu

en: command not executable
el: εντολή μη εκτελέσιμη

en: command not found
el: εντολή δεν βρέθηκε

en: child process exited with exit code %d
el: απόγονος διεργασίας τερμάτισε με κωδικό εξόδου %d

en: child process was terminated by exception 0x%X
el: απόγονος διεργασίας τερματίστηκε με εξαίρεση 0x%X

en: child process was terminated by signal %d: %s
el: απόγονος διεργασίας τερματίστηκε με σήμα %d: %s

en: child process exited with unrecognized status %d
el: απόγονος διεργασίας τερμάτισε με μη αναγνωρίσιμη κατάσταση %d

en: could not set junction for "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατός ο ορισμός διασταύρωσης για «%s»: %s

en: could not get junction for "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση διασταύρωσης για «%s»: %s

en: could not open file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %s

en: could not get current working directory: %s
el: δεν ήταν δυνατή η επεξεργασία του τρέχοντος καταλόγου εργασίας: %s

en: could not look up local user ID %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση ID τοπικού χρήστη %d: %s

en: local user with ID %d does not exist
el: δεν υπάρχει τοπικός χρήστης με ID %d

en: could not create file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία αρχείου «%s»: %m

en: could not truncate file "%s" to %u: %m
el: δεν ήταν δυνατή η περικοπή του αρχείου «%s» σε %u: %m

en: could not write to file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο «%s»: %m

en: syntax error in history file: %s
el: συντακτικό σφάλμα στο αρχείο ιστορικού: %s

en: Expected a numeric timeline ID.
el: Αναμένεται αριθμητικό ID χρονογραμμής.

en: Expected a write-ahead log switchpoint location.
el: Αναμένεται μια θέση write-ahead log switchpoint.

en: invalid data in history file: %s
el: μη έγκυρα δεδομένα στο αρχείο ιστορικού: %s

en: Timeline IDs must be in increasing sequence.
el: Τα IDs χρονογραμμής πρέπει να βρίσκονται σε αυξάνουσα σειρά.

en: Timeline IDs must be less than child timeline's ID.
el: Τα ID χρονογραμμής πρέπει να είναι λιγότερα από τα ID της χρονογραμμής απογόνου.

en: could not read file "%s": read %d of %lld
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %lld

en: could not access file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση του αρχείο «%s»: %m

en: shutting down
el: τερματίζει

en: could not read symbolic link "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του συμβολικού συνδέσμου «%s»: %m

en: symbolic link "%s" target is too long
el: ο συμβολικός σύνδεσμος «%s» είναι πολύ μακρύς

en: invalid record offset at %X/%X: expected at least %u, got %u
el: μη έγκυρη μετατόπιση εγγραφής σε %X/%X: περίμενε τουλάχιστον %u, έλαβε %u

en: contrecord is requested by %X/%X
el: contrecord ζητείται από %X/%X

en: invalid record length at %X/%X: expected at least %u, got %u
el: μη έγκυρο μήκος εγγραφής σε %X/%X: περίμενε τουλάχιστον %u, έλαβε %u

en: there is no contrecord flag at %X/%X
el: δεν υπάρχει σημαία contrecord στο %X/%X

en: invalid contrecord length %u (expected %lld) at %X/%X
el: μη έγκυρο μήκος contrecord %u (αναμένεται %lld) σε %X/%X

en: invalid resource manager ID %u at %X/%X
el: μη έγκυρο ID %u διαχειριστή πόρων στο %X/%X

en: record with incorrect prev-link %X/%X at %X/%X
el: εγγραφή με εσφαλμένο prev-link %X/%X σε %X/%X

en: incorrect resource manager data checksum in record at %X/%X
el: εσφαλμένο άθροισμα ελέγχου δεδομένων διαχειριστή πόρων σε εγγραφή στο %X/%X

en: invalid magic number %04X in WAL segment %s, LSN %X/%X, offset %u
el: μη έγκυρος μαγικός αριθμός %04X στο τμήμα WAL %s, LSN %X/%X, μετατόπιση %u

en: invalid info bits %04X in WAL segment %s, LSN %X/%X, offset %u
el: μη έγκυρα info bits %04X στο τμήμα WAL %s, LSN %X/%X, μετατόπιση %u

en: WAL file is from different database system: WAL file database system identifier is %llu, pg_control database system identifier is %llu
el: WAL αρχείο προέρχεται από διαφορετικό σύστημα βάσης δεδομένων: το WAL αναγνωριστικό συστήματος βάσης δεδομένων αρχείων είναι %llu, το pg_control αναγνωριστικό συστήματος βάσης δεδομένων είναι %llu

en: WAL file is from different database system: incorrect segment size in page header
el: WAL αρχείο προέρχεται από διαφορετικό σύστημα βάσης δεδομένων: εσφαλμένο μέγεθος τμήματος στην κεφαλίδα σελίδας

en: WAL file is from different database system: incorrect XLOG_BLCKSZ in page header
el: WAL αρχείο προέρχεται από διαφορετικό σύστημα βάσης δεδομένων: εσφαλμένο XLOG_BLCKSZ στην κεφαλίδα σελίδας

en: unexpected pageaddr %X/%X in WAL segment %s, LSN %X/%X, offset %u
el: μη αναμενόμενο pageaddr %X/%X στο τμήμα WAL %s, LSN %X/%X, μετατόπιση %u

en: out-of-sequence timeline ID %u (after %u) in WAL segment %s, LSN %X/%X, offset %u
el: εκτός ακολουθίας ID χρονογραμμής %u (μετά %u) στο τμήμα WAL %s, LSN %X/%X, μετατόπιση %u

en: out-of-order block_id %u at %X/%X
el: εκτός ακολουθίας block_id %u στο %X/%X

en: BKPBLOCK_HAS_DATA set, but no data included at %X/%X
el: BKPBLOCK_HAS_DATA έχει οριστεί, αλλά δεν περιλαμβάνονται δεδομένα σε %X/%X

en: BKPBLOCK_HAS_DATA not set, but data length is %u at %X/%X
el: BKPBLOCK_HAS_DATA δεν έχει οριστεί, αλλά το μήκος των δεδομένων είναι %u σε %X/%X

en: BKPIMAGE_HAS_HOLE set, but hole offset %u length %u block image length %u at %X/%X
el: BKPIMAGE_HAS_HOLE έχει οριστεί, αλλά οπή με μετατόπιση %u μήκος %u μήκος μπλοκ εικόνας %u σε %X/%X

en: BKPIMAGE_HAS_HOLE not set, but hole offset %u length %u at %X/%X
el: BKPIMAGE_HAS_HOLE δεν έχει οριστεί, αλλά οπή με μετατόπιση %u μήκος %u σε %X/%X

en: BKPIMAGE_COMPRESSED set, but block image length %u at %X/%X
el: BKPIMAGE_IS_COMPRESSED έχει οριστεί, αλλά μέγεθος μπλοκ εικόνας %u σε %X/%X

en: neither BKPIMAGE_HAS_HOLE nor BKPIMAGE_COMPRESSED set, but block image length is %u at %X/%X
el: ούτε BKPIMAGE_HAS_HOLE ούτε BKPIMAGE_IS_COMPRESSED είναι ορισμένα, αλλά το μήκος της εικόνας μπλοκ είναι %u στο %X/%X

en: BKPBLOCK_SAME_REL set but no previous rel at %X/%X
el: BKPBLOCK_SAME_REL είναι ορισμένο, αλλά καμία προηγούμενη rel στο %X/%X

en: invalid block_id %u at %X/%X
el: μη έγκυρο block_id %u στο %X/%X

en: record with invalid length at %X/%X
el: εγγραφή με μη έγκυρο μήκος στο %X/%X

en: could not locate backup block with ID %d in WAL record
el: δεν ήταν δυνατή η εύρεση μπλοκ αντιγράφου με ID %d στην εγγραφή WAL

en: could not restore image at %X/%X with invalid block %d specified
el: δεν ήταν δυνατή η επαναφορά εικόνας στο %X/%X με ορισμένο άκυρο μπλοκ %d

en: could not restore image at %X/%X with invalid state, block %d
el: δεν ήταν δυνατή η επαναφορά εικόνας στο %X/%X με άκυρη κατάσταση, μπλοκ %d

en: could not restore image at %X/%X compressed with %s not supported by build, block %d
el: δεν ήταν δυνατή η επαναφορά εικόνας σε %X/%X συμπιεσμένη με %s που δεν υποστηρίζεται από την υλοποίηση, μπλοκ %d

en: could not restore image at %X/%X compressed with unknown method, block %d
el: δεν ήταν δυνατή η επαναφορά εικόνας σε %X/%X συμπιεσμένη με άγνωστη μέθοδο, μπλοκ %d

en: could not decompress image at %X/%X, block %d
el: δεν ήταν δυνατή η αποσυμπιέση εικόνας στο %X/%X, μπλοκ %d

en: could not create symbolic link "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του συμβολικού συνδέσμου «%s»: %m

en: unrecognized checksum algorithm: "%s"
el: μη αναγνωρίσιμος αλγόριθμος αθροίσματος ελέγχου: «%s»

en: unrecognized compression algorithm: "%s"
el: μη αναγνωρίσιμος αλγόριθμος συμπίεσης: «%s»

en: invalid compression specification: %s
el: μη έγκυρη προδιαγραφή συμπίεσης: %s

en: could not stat file or directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο ή κατάλογο «%s»: %m

en: could not initialize compression library
el: δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση της βιβλιοθήκης συμπίεσης

en: could not create directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του καταλόγου «%s»: %m

en: directory "%s" exists but is not empty
el: ο κατάλογος «%s» υπάρχει και δεν είναι άδειος

en: could not access directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση του καταλόγου «%s»: %m

en: could not set compression worker count to %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση αριθμού εργατών συμπίεσης %d: %s

en: could not enable long-distance mode: %s
el: δεν δύναται να ενεργοποιήσει τη λειτουργία μεγάλων αποστάσεων: «%s»

en: -c %s requires a value
el: -c %s απαιτεί μια τιμή

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: schema with OID %u does not exist
el: το σχήμα με %u OID δεν υπάρχει

en: relation "%s" does not exist
el: η σχέση «%s» δεν υπάρχει

en: cross-database references are not implemented: %s
el: οι παραπομπές μεταξύ βάσεων δεδομένων δεν είναι υλοποιημένες: %s

en: improper qualified name (too many dotted names): %s
el: ακατάλληλο αναγνωρισμένο όνομα (πάρα πολλά διάστικτα ονόματα): %s

en: improper relation name (too many dotted names): %s
el: ακατάλληλο όνομα σχέσης (πολλά διάστικτα ονόματα): %s

en: unrecognized collation provider: %s
el: μη αναγνωρίσιμος πάροχος συρραφής: %s

en: could not execute command "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής «%s»: %m

en: could not close pipe to external command: %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο της διοχέτευσης σε εξωτερική εντολή: %m

en: could not open file "%s" for writing: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για εγγραφή: %m

en: unrecognized locale provider: %s
el: μη αναγνωρίσιμος πάροχος εντοπιότητας: %s

en: "%s" is not a valid encoding name
el: «%s» δεν είναι έγκυρο όνομα κωδικοποίησης

en: parameter name "%s" used more than once
el: όνομα παραμέτρου «%s» χρησιμοποιείται περισσότερες από μία φορές

en: collations are not supported by type %s
el: συρραφές δεν υποστηρίζονται από τον τύπο %s

en: cannot reindex system catalogs concurrently, skipping all
el: δεν είναι δυνατή η ταυτόχρονη επαναευρετηριοποίηση καταλόγων συστήματος, παρακάμπτονται όλοι

en: cursor "%s" does not exist
el: ο δρομέας «%s» δεν υπάρχει

en: could not set permissions on directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση δικαιωμάτων του καταλόγου «%s»: %m

en: could not remove symbolic link "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση της συμβολικής σύνδεσης «%s»: %m

en: type of parameter %d (%s) does not match that when preparing the plan (%s)
el: ο τύπος παραμέτρου %d (%s) δεν συμφωνεί με αυτόν κατά την προετοιμασία του σχεδίου (%s)

en: set-valued function called in context that cannot accept a set
el: set-valued συνάρτηση καλείται σε περιεχόμενο που δεν μπορεί να δεχτεί ένα σύνολο

en: type %s is not composite
el: τύπος %s δεν είναι συνθετικός

en: number of array dimensions (%d) exceeds the maximum allowed (%d)
el: ο αριθμός των διαστάσεων συστυχίας (%d) υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο (%d)

en: multidimensional arrays must have array expressions with matching dimensions
el: πολυδιάστατες συστυχίες πρέπει να περιέχουν εκφράσεις συστυχίας με αντίστοιχο αριθμό διαστάσεων

en: syntax error
el: συντακτικό σφάλμα

en: unterminated quoted string
el: ανολοκλήρωτη συμβολοσειρά με εισαγωγικά

en: trailing junk after numeric literal
el: ανεπιθύμητα στοιχεία μετά κυριολεκτικό αριθμητικό

en: could not generate random salt
el: δεν δύναται να δημιουργήσει τυχαίο salt

en: could not acquire SSPI credentials
el: δεν δύναται η απόκτηση διαπιστευτηρίων SSPI

en: private key file "%s" is not a regular file
el: το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού «%s» δεν είναι κανονικό αρχείο

en: GSSAPI wrap error
el: σφάλμα αναδίπλωσης GSSAPI

en: outgoing GSSAPI message would not use confidentiality
el: το εξερχόμενο μήνυμα GSSAPI δεν θα χρησιμοποιούσε εμπιστευτικότητα

en: GSSAPI unwrap error
el: σφάλμα ξεδιπλώσης GSSAPI

en: incoming GSSAPI message did not use confidentiality
el: εισερχόμενο μήνυμα GSSAPI δεν χρησιμοποίησε εμπιστευτικότητα

en: GSSAPI size check error
el: σφάλμα ελέγχου μεγέθους GSSAPI

en: could not create SSL context: %s
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία περιεχομένου SSL: %s

en: could not load private key file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η φόρτωση αρχείου ιδιωτικού κλειδιού «%s»: %s

en: unrecognized SSL error code: %d
el: μη αναγνωρίσιμος κωδικός σφάλματος SSL: %d

en: SSL error: %s
el: SSL σφάλμα: %s

en: unknown
el: άγνωστο

en: no SSL error reported
el: δεν αναφέρθηκε κανένα σφάλμα SSL

en: SSL error code %lu
el: κωδικός σφάλματος SSL %lu

en: Unix-domain socket path "%s" is too long (maximum %d bytes)
el: η διαδρομή υποδοχής τομέα Unix «%s» είναι πολύ μακρυά (μέγιστο %d bytes)

en: %s(%s) failed: error code %d
el: %s(%s) απέτυχε: κωδικός σφάλματος %d

en: Usage:
      %s [OPTION]...
el: Χρήση:
      %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]...

en: Options:
el: Επιλογές:

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>

en: relation "%s" does not have a composite type
el: η σχέση «%s» δεν έχει συνθετικό τύπο

note: translator: %s is a SQL keyword
en: cannot specify both %s and %s
el: δεν είναι δυνατός ο καθορισμός τόσο %s και %s

en: column reference "%s" is ambiguous
el: αναφορά στήλης «%s» είναι αμφίσημη

en: cannot assign to system column "%s"
el: δεν είναι δυνατή η ανάθεση στη στήλη συστήματος «%s»

en: type "%s" is only a shell
el: τύπος «%s» είναι μόνο ένα κέλυφος

en: could not open log file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου καταγραφής «%s»: %m

en: could not receive data from WAL stream: %s
el: δεν ήταν δυνατή η λήψη δεδομένων από τη ροή WAL: %s

en: replication slot "%s" does not exist
el: η υποδοχή αναπαραγωγής «%s» δεν υπάρχει

en: unterminated /* comment
el: ατερμάτιστο /* σχόλιο

en: unterminated bit string literal
el: ατερμάτιστη bit κυριολεκτική συμβολοσειρά

en: unterminated hexadecimal string literal
el: ατερμάτιστη δεκαεξαδική κυριολεκτική συμβολοσειρά

en: unterminated dollar-quoted string
el: ατερμάτιστη dollar-quoted συμβολοσειρά

en: zero-length delimited identifier
el: μηδενικού μήκους οριοθετημένο αναγνωριστικό

en: unterminated quoted identifier
el: ατερμάτιστο αναγνωριστικό σε εισαγωγικά

en: trailing junk after parameter
el: ανεπιθύμητα στοιχεία μετά την παράμετρο

note: translator: %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at end of input
el: «%s» στο τέλος εισόδου

note: translator: first %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at or near "%s"
el: %s σε ή κοντά σε «%s»

en: function returning record called in context that cannot accept type record
el: συνάρτηση που επιστρέφει εγγραφή καλείται σε περιεχόμενο που δεν δύναται να αποδεχτεί τύπο εγγραφής

en: could not open temporary file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του προσωρινού αρχείου «%s»: %m

en: could not delete file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αφαίρεση του αρχείου "%s": %m

en: could not read block %u in file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: %m

en: could not write block %u in file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: %m

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: could not seek in file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση στο αρχείο «%s»: %m

en: materialize mode required, but it is not allowed in this context
el: επιβάλλεται λειτουργία υλοποίησης, αλλά δεν επιτρέπεται σε αυτό το περιεχόμενο

en: ICU is not supported in this build
el: ICU δεν υποστηρίζεται σε αυτήν την πλατφόρμα

en: could not get language from locale "%s": %s
el: δεν δύναται ο ορισμός της γλώσσας από το locale «%s»: %s

en: could not convert locale name "%s" to language tag: %s
el: δεν δύναται η μετατροπή ονόματος locale «%s» σε ετικέτα γλώσσας: %s

en: malformed record literal: "%s"
el: κακοσχηματισμένο εγγραφή: «%s»

en: Missing left parenthesis.
el: Λείπει δεξιά παρένθεση.

en: could not read permissions of directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση δικαιωμάτων του καταλόγου «%s»: %m

en: could not change directory to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η μετάβαση στον κατάλογο «%s»: %m

en: role with OID %u does not exist
el: το σχήμα με OID %u δεν υπάρχει

en: no
el: όχι

en: yes
el: ναι

en: %s: could not access directory "%s": %s
el: %s: δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στον κατάλογο «%s»: %s
