ecpglib (PostgreSQL) 11 - en to vi translation catalogue (31 entries)

en: empty message text
vi: văn bản tin nhắn trống

en: <DEFAULT>
vi: <MẶC ĐỊNH>

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
vi: không tìm thấy dữ liệu trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
vi: hết bộ nhớ trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
vi: không hỗ trợ kiểu "%s" trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
vi: quá nhiều đối số trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
vi: quá ít đối số trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
vi: cú pháp nhập không hợp lệ cho kiểu int: "%s", trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
vi: cú pháp nhập không hợp lệ cho kiểu unsigned int: "%s", trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
vi: cú pháp nhập không hợp lệ cho kiểu dấu phẩy động: "%s", trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
vi: cú pháp không hợp lệ cho kiểu boolean: "%s", trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
vi: không thể chuyển đổi giá trị boolean: kích thước không khớp, trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
vi: truy vấn trống trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
vi: giá trị null không có chỉ báo (indicator) trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
vi: biến không có kiểu mảng trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
vi: dữ liệu đọc từ server không phải là một mảng trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
vi: chèn một mảng các biến không được hỗ trợ trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
vi: kết nối "%s" không tồn tại trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
vi: chưa kết nối tới kết nối "%s" trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
vi: tên statement không hợp lệ "%s" trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
vi: không tìm thấy descriptor "%s" trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
vi: chỉ mục của descriptor nằm ngoài phạm vi trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
vi: không nhận ra descriptor item "%s" trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
vi: biến số không có kiểu numeric trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
vi: biến số không có kiểu ký tự trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
vi: lỗi trong xử lý giao dịch trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
vi: không thể kết nối với cơ sở dữ liệu "%s" trên dòng %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
vi: lỗi SQL %d trên dòng %d

en: the connection to the server was lost
vi: kết nối với server bị mất

en: SQL error: %s
vi: lỗi SQL: %s

en: <empty>
vi: <trống>
