pg_controldata (PostgreSQL) 11 - en to it translation catalogue (87 entries)

en: could not open file "%s" for reading: %m
it: apertura del file "%s" in lettura fallita: %m

en: could not read file "%s": %m
it: lettura del file "%s" fallita: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
it: lettura del file "%s" fallita: letti %d di %zu

en: could not close file "%s": %m
it: chiusura del file "%s" fallita: %m

en: byte ordering mismatch
it: ordinamento dei byte non combaciante

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
it: possibile mancata corrispondenza dell'ordine dei byte
    L'ordine dei byte utilizzato per memorizzare il file pg_control potrebbe non corrispondere a quello
    utilizzato da questo programma. In tal caso i risultati seguenti non sarebbero corretti, e
    l'installazione di PostgreSQL sarebbe incompatibile con questa directory di dati.

en: could not open file "%s": %m
it: apertura del file "%s" fallita: %m

en: could not write file "%s": %m
it: scrittura nel file "%s" fallita: %m

en: could not fsync file "%s": %m
it: fsync del file "%s" fallito: %m

en: %s displays control information of a PostgreSQL database cluster.
it: %s mostra informazioni di controllo su un cluster di database PostgreSQL.

en: Usage:
it: Utilizzo:

en:   %s [OPTION] [DATADIR]
it:   %s [OPZIONE] [DATADIR]

en: 
    Options:
it: 
    Opzioni:

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR  data directory
it:  [-D, --pgdata=]DATADIR  directory dei dati

en:   -V, --version          output version information, then exit
it:   -V, --version          mostra informazioni sulla versione ed esci

en:   -?, --help             show this help, then exit
it:   -?, --help             mostra questo aiuto ed esci

en: 
    If no data directory (DATADIR) is specified, the environment variable PGDATA
    is used.
it: 
    Se non viene specificata un directory per i dati (DATADIR) verrà usata la
    variabile d'ambiente PGDATA.

en: Report bugs to <%s>.
it: Segnala i bug a <%s>.

en: %s home page: <%s>
it: %s pagina iniziale: <%s>

en: starting up
it: avvio in corso

en: shut down
it: spento

en: shut down in recovery
it: arresto durante il ripristino

en: shutting down
it: arresto in corso

en: in crash recovery
it: in fase di recupero da un crash

en: in archive recovery
it: in fase di recupero di un archivio

en: in production
it: in produzione

en: unrecognized status code
it: codice di stato sconosciuto

en: unrecognized wal_level
it: wal_level sconosciuto

en: Try "%s --help" for more information.
it: Prova "%s --help" per maggiori informazioni.

en: too many command-line arguments (first is "%s")
it: troppi argomenti della riga di comando (il primo è "%s")

en: no data directory specified
it: nessuna directory di dati specificata

en: pg_control version number:            %u
it: numero di versione di pg_control:           %u

en: Catalog version number:               %u
it: Numero di versione del catalogo:            %u

en: Database system identifier:           %llu
it: Identificatore di sistema del database:     %llu

en: Database cluster state:               %s
it: Stato del cluster di database:              %s

en: pg_control last modified:             %s
it: ultima modifica a pg_control:               %s

en: Latest checkpoint location:           %X/%X
it: Ultima posizione del checkpoint:            %X/%X

en: Latest checkpoint's REDO location:    %X/%X
it: Locazione di REDO dell'ultimo checkpoint:   %X/%X

en: Latest checkpoint's REDO WAL file:    %s
it: File WAL di REDO dell'ultimo checkpoint:    %s

en: Latest checkpoint's TimeLineID:       %u
it: TimeLineId dell'ultimo checkpoint:          %u

en: Latest checkpoint's PrevTimeLineID:   %u
it: PrevTimeLineID dell'ultimo checkpoint:      %u

en: Latest checkpoint's full_page_writes: %s
it: Full_page_writes dell'ultimo checkpoint:    %s

en: off
it: disattivato

en: on
it: attivato

en: Latest checkpoint's NextXID:          %u:%u
it: NextXID dell'ultimo checkpoint:             %u:%u

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
it: NextOID dell'ultimo checkpoint:             %u

en: Latest checkpoint's NextMultiXactId:  %u
it: NextMultiXactId dell'ultimo checkpoint:     %u

en: Latest checkpoint's NextMultiOffset:  %u
it: NextMultiOffset dell'ultimo checkpoint:     %u

en: Latest checkpoint's oldestXID:        %u
it: OldestXID dell'ultimo checkpoint:           %u

en: Latest checkpoint's oldestXID's DB:   %u
it: DB dell'oldestXID dell'ultimo checkpoint:   %u

en: Latest checkpoint's oldestActiveXID:  %u
it: OldestActiveXID dell'ultimo checkpoint:     %u

en: Latest checkpoint's oldestMultiXid:   %u
it: OldestMultiXID dell'ultimo checkpoint:      %u

en: Latest checkpoint's oldestMulti's DB: %u
it: DB dell'oldestMulti dell'ultimo checkpoint: %u

en: Latest checkpoint's oldestCommitTsXid:%u
it: OldestCommitTsXid dell'ultimo checkpoint:   %u

en: Latest checkpoint's newestCommitTsXid:%u
it: NewestCommitTsXid dell'ultimo checkpoint:   %u

en: Time of latest checkpoint:            %s
it: Orario ultimo checkpoint:                   %s

en: Fake LSN counter for unlogged rels:   %X/%X
it: Falso contatore LSN per rel. non loggate:   %X/%X

en: Minimum recovery ending location:     %X/%X
it: Posizione del minimum recovery ending:      %X/%X

en: Min recovery ending loc's timeline:   %u
it: Timeline posiz. minimum recovery ending:    %u

en: Backup start location:                %X/%X
it: Posizione dell'inizio del backup:           %X/%X

en: Backup end location:                  %X/%X
it: Posizione della fine del backup:            %X/%X

en: End-of-backup record required:        %s
it: Record di fine backup richiesto:            %s

en: yes
it: sì

en: wal_level setting:                    %s
it: impostazione di wal_level:                  %s

en: wal_log_hints setting:                %s
it: impostazione di wal_log_hints:              %s

en: max_connections setting:              %d
it: impostazione di max_connections:            %d

en: max_worker_processes setting:         %d
it: impostazione di max_worker_processes:       %d

en: max_wal_senders setting:              %d
it: impostazione di max_wal_senders:            %d

en: max_prepared_xacts setting:           %d
it: impostazione di max_prepared_xacts:         %d

en: max_locks_per_xact setting:           %d
it: impostazione di max_locks_per_xact:         %d

en: track_commit_timestamp setting:       %s
it: impostazione di track_commit_timestamp:     %s

en: Maximum data alignment:               %u
it: Massimo allineamento dei dati:              %u

en: Database block size:                  %u
it: Dimensione blocco database:                 %u

en: Blocks per segment of large relation: %u
it: Blocchi per ogni segmento grosse tabelle:   %u

en: WAL block size:                       %u
it: Dimensione blocco WAL:                      %u

en: Bytes per WAL segment:                %u
it: Byte per segmento WAL:                      %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
it: Lunghezza massima degli identificatori:     %u

en: Maximum columns in an index:          %u
it: Massimo numero di colonne in un indice:     %u

en: Maximum size of a TOAST chunk:        %u
it: Massima dimensione di un segmento TOAST:    %u

en: Size of a large-object chunk:         %u
it: Dimensione di un blocco large-object:       %u

en: Date/time type storage:               %s
it: Memorizzazione per tipi data/ora:           %s

en: 64-bit integers
it: interi a 64 bit

en: Float8 argument passing:              %s
it: Passaggio di argomenti Float8:              %s

en: by reference
it: per riferimento

en: by value
it: per valore

en: Data page checksum version:           %u
it: Versione somma di controllo dati pagine:    %u

en: Mock authentication nonce:            %s
it: Finto nonce di autenticazione:              %s
