PostgreSQL 7.4 - en to nb translation catalogue (26 entries)

en: could not open file "%s": %m
nb: kunne ikke åpne filen «%s»: %m

en: out of memory
nb: tomt for minne

en: %s displays control information of a PostgreSQL database cluster.
nb: %s viser kontrollinformasjon om PostgreSQL-databasehoper.

en: Usage:
nb: Bruk:

en: 
    Options:
nb: 
    Valg:

en: starting up
nb: starter opp

en: shut down
nb: avsluttet

en: shutting down
nb: avslutter

en: in production
nb: i produksjon

en: unrecognized status code
nb: ugjenkjennelig statuskode

en: Try "%s --help" for more information.
nb: Prøv «%s --help» for mer informasjon.

en: pg_control version number:            %u
nb: pg_control versjonsnummer:            %u

en: Catalog version number:               %u
nb: Katalogversjonsnummer:                %u

en: Database cluster state:               %s
nb: Databasens hoptilstand:               %s

en: pg_control last modified:             %s
nb: pg_control sist endret:               %s

en: Latest checkpoint location:           %X/%X
nb: Nyeste kontrollpunktsposisjon:        %X/%X

en: Latest checkpoint's REDO location:    %X/%X
nb: Nyeste kontrollpunkts REDO-posisjon:   %X/%X

en: off
nb: av

en: on
nb: på

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
nb: Nyeste kontrollpunkts NextOID:        %u

en: Time of latest checkpoint:            %s
nb: Tidspunkt for nyeste kontrollpunkt:   %s

en: Database block size:                  %u
nb: Databasens blokkstørrelse:            %u

en: Blocks per segment of large relation: %u
nb: Blokker pr segment i en stor relasjon: %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
nb: Maksimal lengde for identifikatorer:  %u

en: Date/time type storage:               %s
nb: Dato/tid-representasjon:              %s

en: 64-bit integers
nb: 64-bits heltall
