PostgreSQL 17 - en to sv translation catalogue (1274 entries)

en: error:
sv: fel:

en: warning:
sv: varning:

en: detail:
sv: detalj:

en: hint:
sv: tips:

en: invalid binary "%s": %m
sv: ogiltig binär "%s": %m

en: could not read binary "%s": %m
sv: kunde inte läsa binär "%s": %m

en: could not find a "%s" to execute
sv: kunde inte hitta en "%s" att köra

en: could not resolve path "%s" to absolute form: %m
sv: kunde inte konvertera sökvägen "%s" till en absolut sökväg: %m

en: could not execute command "%s": %m
sv: kunde inte köra kommandot "%s": %m

en: could not read from command "%s": %m
sv: kunde inte läsa från kommando "%s": %m

en: no data was returned by command "%s"
sv: ingen data returnerades från kommandot "%s"

en: %s() failed: %m
sv: %s() misslyckades: %m

en: out of memory
sv: slut på minne

en: out of memory
sv: slut på minne

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
sv: kan inte duplicera null-pekare (internt fel)

en: could not look up effective user ID %ld: %s
sv: kunde inte slå upp effektivt användar-id %ld: %s

en: user does not exist
sv: användaren finns inte

en: user name lookup failure: error code %lu
sv: misslyckad sökning efter användarnamn: felkod %lu

en: command not executable
sv: kommandot är inte körbart

en: command not found
sv: kommandot kan ej hittas

en: child process exited with exit code %d
sv: barnprocess avslutade med kod %d

en: child process was terminated by exception 0x%X
sv: barnprocess terminerades med avbrott 0x%X

en: child process was terminated by signal %d: %s
sv: barnprocess terminerades av signal %d: %s

en: child process exited with unrecognized status %d
sv: barnprocess avslutade med okänd statuskod %d

en: Cancel request sent
sv: Förfrågan om avbrytning skickad

en: Could not send cancel request:
sv: Kunde inte skicka förfrågan om avbrytning:

en: (%lu row) | (%lu rows)
sv[0]: (%lu rad)
sv[1]: (%lu rader)

en: Interrupted
sv: Avbruten

en: Cannot print table contents: number of cells %lld is equal to or exceeds maximum %lld.
sv: Kan inte skriva ut tabellinnehåll: antal celler %lld är lika med eller fler än maximala %lld.

en: Cannot add header to table content: column count of %d exceeded.
sv: Kan inte lägga till rubrik till tabellinnehåll: antal kolumner (%d) överskridet.

en: Cannot add cell to table content: total cell count of %lld exceeded.
sv: Kan inte lägga till cell till tabellinnehåll: totala cellantalet %lld är överskridet.

en: invalid output format (internal error): %d
sv: ogiltigt utdataformat (internt fel): %d

en: skipping recursive expansion of variable "%s"
sv: hoppar över rekursiv expandering av variabeln "%s"

en: shell command argument contains a newline or carriage return: "%s"
sv: shell-kommandots argument innehåller nyrad eller vagnretur: "%s"

en: database name contains a newline or carriage return: "%s"
sv: databasnamnet innehåller nyrad eller vagnretur: "%s"

en: could not look up local user ID %d: %s
sv: kunde inte slå upp lokalt användar-id %d: %s

en: local user with ID %d does not exist
sv: lokal användare med ID %d existerar inte

en: invalid command \%s
sv: ogiltigt kommando \%s

en: Try \? for help.
sv: Försök med \? för hjälp.

en: \%s: extra argument "%s" ignored
sv: \%s: extra argument "%s" ignorerat

en: \%s command ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
sv: kommandot \%s ignorerat; använd \endif eller Ctrl-C för att avsluta nuvarande \if-block

en: could not get home directory for user ID %ld: %s
sv: kunde inte hämta hemkatalog för användar-ID %ld: %s

en: \%s: could not change directory to "%s": %m
sv: \%s: kunde inte byta katalog till "%s": %m

en: You are currently not connected to a database.
sv: Du är för närvarande inte uppkopplad mot en databas.

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on address "%s" at port "%s".
sv: Du är uppkopplad upp mot databas "%s" som användare "%s" på adress "%s" på port "%s".

en: You are connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
sv: Du är uppkopplad mot databas "%s" som användare "%s" via uttag i "%s" på port "%s".

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" (address "%s") at port "%s".
sv: Du är uppkopplad upp mot databas "%s" som användare "%s" på värd "%s" (adress "%s") på port "%s".

en: You are connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
sv: Du är uppkopplad upp mot databas "%s" som användare "%s" på värd "%s" på port "%s".

en: no query buffer
sv: ingen frågebuffert

en: invalid line number: %s
sv: ogiltigt radnummer: %s

en: No changes
sv: Inga ändringar

en: %s: invalid encoding name or conversion procedure not found
sv: %s: ogiltigt kodningsnamn eller konverteringsprocedur hittades inte

en: There is no previous error.
sv: Det finns inget tidigare fel.

en: \%s: missing right parenthesis
sv: \%s: saknar höger parentes

en: \%s: missing required argument
sv: \%s: obligatoriskt argument saknas

en: \elif: cannot occur after \else
sv: \elif: kan inte komma efter \else

en: \elif: no matching \if
sv: \elif: ingen matchande \if

en: \else: cannot occur after \else
sv: \else: kan inte komma efter \else

en: \else: no matching \if
sv: \else: ingen matchande \if

en: \endif: no matching \if
sv: \endif: ingen matchande \if

en: Query buffer is empty.
sv: Frågebufferten är tom.

en: Enter new password for user "%s":
sv: Mata in nytt lösenord för användare "%s":

en: Enter it again:
sv: Mata in det igen:

en: Passwords didn't match.
sv: Lösenorden stämde inte överens.

en: \%s: could not read value for variable
sv: \%s: kunde inte läsa värde på varibeln

en: Query buffer reset (cleared).
sv: Frågebufferten har blivit borttagen.

en: Wrote history to file "%s".
sv: Skrev historiken till fil "%s".

en: \%s: environment variable name must not contain "="
sv: \%s: omgivningsvariabelnamn får ej innehålla "="

en: function name is required
sv: funktionsnamn krävs

en: view name is required
sv: vynamn krävs

en: Timing is on.
sv: Tidtagning är på.

en: Timing is off.
sv: Tidtagning är av.

en: \watch: interval value is specified more than once
sv: \watch: värde på intervall angivet mer än en gång

en: \watch: incorrect interval value "%s"
sv: \watch: inkorrekt intervallvärde "%s"

en: \watch: iteration count is specified more than once
sv: \watch: iterationsantal angivet mer än en gång

en: \watch: incorrect iteration count "%s"
sv: \watch: inkorrekt iterationsantal "%s"

en: \watch: minimum row count specified more than once
sv: \watch: minsta radantal angivet mer än en gång

en: \watch: incorrect minimum row count "%s"
sv: \watch: inkorrekt minsta radantal "%s"

en: \watch: unrecognized parameter "%s"
sv: \watch: okänd parameter "%s"

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password for user %s:
sv: Lösenord för användare %s:

en: Do not give user, host, or port separately when using a connection string
sv: Ange inte användare, värd eller port separat tillsammans med en anslutningssträng

en: No database connection exists to re-use parameters from
sv: Det finns ingen anslutning att återanvända parametrar från

en: Previous connection kept
sv: Föregående anslutning bevarad

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on address "%s" at port "%s".
sv: Du är nu uppkopplad mot databasen "%s" som användare "%s" på adress "%s" på port "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" via socket in "%s" at port "%s".
sv: Du är nu uppkopplad mot databasen "%s" som användare "%s" via uttag i "%s" på port "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" (address "%s") at port "%s".
sv: Du är nu uppkopplad mot databasen "%s" som användare "%s" på värd "%s" (adress "%s") på port "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s" on host "%s" at port "%s".
sv: Du är nu uppkopplad mot databasen "%s" som användare "%s" på värd "%s" på port "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s".
sv: Du är nu uppkopplad mot databasen "%s" som användare "%s".

en: WARNING: %s major version %s, server major version %s.
             Some psql features might not work.
sv: VARNING: %s huvudversion %s, server huvudversion %s.
             En del psql-finesser kommer kanske inte fungera.

en: SSL connection (protocol: %s, cipher: %s, compression: %s, ALPN: %s)
sv: SSL-anslutning (protokoll: %s, krypto: %s, komprimering: %s, ALPN: %s)

en: unknown
sv: okänd

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: none
sv: ingen

en: GSSAPI-encrypted connection
sv: GSSAPI-krypterad anslutning

en: WARNING: Console code page (%u) differs from Windows code page (%u)
             8-bit characters might not work correctly. See psql reference
             page "Notes for Windows users" for details.
sv: VARNING: Konsollens "code page" (%u) skiljer sig fån Windows "code page" (%u)
             8-bitars tecken kommer troligen inte fungera korrekt. Se psql:s
             referensmanual i sektionen "Notes for Windows users" för mer detaljer.

en: environment variable PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG must be set to specify a line number
sv: omgivningsvariabeln PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG måste ange ett radnummer

en: could not start editor "%s"
sv: kunde inte starta editorn "%s"

en: could not start /bin/sh
sv: kunde inte starta /bin/sh

en: could not locate temporary directory: %s
sv: kunde inte hitta temp-katalog: %s

en: could not open temporary file "%s": %m
sv: kunde inte öppna temporär fil "%s": %m

en: \pset: ambiguous abbreviation "%s" matches both "%s" and "%s"
sv: \pset: tvetydig förkortning "%s" matchar både "%s" och "%s"

en: \pset: allowed formats are aligned, asciidoc, csv, html, latex, latex-longtable, troff-ms, unaligned, wrapped
sv: \pset: tillåtna format är aligned, asciidoc, csv, html, latex, latex-longtable, troff-ms, unaligned, wrapped

en: \pset: allowed line styles are ascii, old-ascii, unicode
sv: \pset: tillåtna linjestilar är ascii, old-ascii, unicode

en: \pset: allowed Unicode border line styles are single, double
sv: \pset: tillåtna Unicode-ramstilar är single, double

en: \pset: allowed Unicode column line styles are single, double
sv: \pset: tillåtna Unicode-kolumnlinjestilar ärsingle, double

en: \pset: allowed Unicode header line styles are single, double
sv: \pset: tillåtna Unicode-rubriklinjestilar är single, double

en: \pset: allowed xheader_width values are "%s" (default), "%s", "%s", or a number specifying the exact width
sv: \pset: tillåtna värden på xheader_width är "%s" (standard), "%s", "%s" eller ett tal som anger exakt vidd

en: \pset: csv_fieldsep must be a single one-byte character
sv: \pset: csv_fieldsep måste vara ett ensamt en-byte-tecken

en: \pset: csv_fieldsep cannot be a double quote, a newline, or a carriage return
sv: \pset: csv_fieldset kan inte vara dubbelcitat, nyrad eller vagnretur

en: \pset: unknown option: %s
sv: \pset: okänd parameter: %s

en: Border style is %d.
sv: Ramstil är %d.

en: Target width is unset.
sv: Målvidd är inte satt.

en: Target width is %d.
sv: Målvidd är %d.

en: Expanded display is on.
sv: Utökad visning är på.

en: Expanded display is used automatically.
sv: Utökad visning används automatiskt.

en: Expanded display is off.
sv: Utökad visning är av.

en: Expanded header width is "%s".
sv: Expanderad rubrikvidd är "%s".

en: Expanded header width is %d.
sv: Expanderad rubrikvidd är %d.

en: Field separator for CSV is "%s".
sv: Fältseparatorn för CSV är "%s".

en: Field separator is zero byte.
sv: Fältseparatorn är noll-byte.

en: Field separator is "%s".
sv: Fältseparatorn är "%s".

en: Default footer is on.
sv: Standard sidfot är på.

en: Default footer is off.
sv: Standard sidfot är av.

en: Output format is %s.
sv: Utdataformatet är "%s".

en: Line style is %s.
sv: Linjestil är %s.

en: Null display is "%s".
sv: Null-visare är "%s".

en: Locale-adjusted numeric output is on.
sv: Lokal-anpassad numerisk utdata är på.

en: Locale-adjusted numeric output is off.
sv: Lokal-anpassad numerisk utdata är av.

en: Pager is used for long output.
sv: Siduppdelare är på för lång utdata.

en: Pager is always used.
sv: Siduppdelare används alltid.

en: Pager usage is off.
sv: Siduppdelare är av.

en: Pager won't be used for less than %d line.
     | Pager won't be used for less than %d lines.
sv[0]: Siduppdelare kommer inte användas för färre än %d linje.
sv[1]: Siduppdelare kommer inte användas för färre än %d linjer.

en: Record separator is zero byte.
sv: Postseparatorn är noll-byte.

en: Record separator is <newline>.
sv: Postseparatorn är <nyrad>.

en: Record separator is "%s".
sv: Postseparatorn är "%s".

en: Table attributes are "%s".
sv: Tabellattributen är "%s".

en: Table attributes unset.
sv: Tabellattributen är ej satta.

en: Title is "%s".
sv: Titeln är "%s".

en: Title is unset.
sv: Titeln är inte satt.

en: Tuples only is on.
sv: Visa bara tupler är på.

en: Tuples only is off.
sv: Visa bara tupler är av.

en: Unicode border line style is "%s".
sv: Unicode-ramstil är "%s".

en: Unicode column line style is "%s".
sv: Unicode-kolumnLinjestil är "%s".

en: Unicode header line style is "%s".
sv: Unicode-rubriklinjestil är "%s".

en: \!: failed
sv: \!: misslyckades

en: \watch cannot be used with an empty query
sv: \watch kan inte användas på en tom fråga

en: could not set timer: %m
sv: kunde inte sätta timer: %m

en: %s	%s (every %gs)
sv: %s	%s (varje %gs)

en: %s (every %gs)
sv: %s (varje %gs)

en: could not wait for signals: %m
sv: kunde inte vänta på signaler: %m

en: /******** QUERY *********/
    %s
    /************************/
sv: /******** FRÅGA *********/
    %s
    /************************/

en: "%s.%s" is not a view
sv: "%s.%s" är inte en vy

en: could not parse reloptions array
sv: kunde inte parsa arrayen reloptions

en: cannot escape without active connection
sv: kan inte escape:a utan en aktiv uppkoppling

en: shell command argument contains a newline or carriage return: "%s"
sv: shell-kommandots argument innehåller nyrad eller vagnretur: "%s"

en: connection to server was lost
sv: uppkopplingen till servern har brutits

en: The connection to the server was lost. Attempting reset:
sv: Anslutningen till servern har brutits. Försöker starta om:

en: Failed.
sv: Misslyckades.

en: Succeeded.
sv: Lyckades.

en: unexpected PQresultStatus: %d
sv: oväntad PQresultStatus: %d

en: Time: %.3f ms
sv: Tid: %.3f ms

en: Time: %.3f ms (%02d:%06.3f)
sv: Tid: %.3f ms (%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)
sv: Tid: %.3f ms (%02d:%02d:%06.3f)

en: Time: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)
sv: Tid: %.3f ms (%.0f d %02d:%02d:%06.3f)

en: You are currently not connected to a database.
sv: Du är för närvarande inte uppkopplad mot en databas.

en: Asynchronous notification "%s" with payload "%s" received from server process with PID %d.
sv: Asynkron notificering "%s" mottagen med innehåll "%s" från serverprocess med PID %d.

en: Asynchronous notification "%s" received from server process with PID %d.
sv: Asynkron notificering "%s" mottagen från serverprocess med PID %d.

en: could not print result table: %m
sv: kunde inte visa resultatabell: %m

en: no rows returned for \gset
sv: inga rader returnerades för \gset

en: more than one row returned for \gset
sv: mer än en rad returnerades för \gset

en: attempt to \gset into specially treated variable "%s" ignored
sv: försök att utföra \gset in i en speciellt hanterad variabel "%s" hoppas över

en: /**(Single step mode: verify command)******************************************/
    %s
    /**(press return to proceed or enter x and return to cancel)*******************/
sv: /**(Stegningsläge: verifiera kommando)*****************************************/
    %s
    /**(tryck return för att fortsätta eller skriv x och return för att avbryta)***/

en: STATEMENT:  %s
sv: SATS:  %s

en: unexpected transaction status (%d)
sv: oväntad transaktionsstatus (%d)

en: Column
sv: Kolumn

en: Type
sv: Typ

en: The command has no result, or the result has no columns.
sv: Kommandot hade inget resultat eller så hade resultatet inga kolumner.

en: fetching results in chunked mode failed
sv: hämta resultat i chunk-läge misslyckades

en: \copy: arguments required
sv: \copy: argument krävs

en: \copy: parse error at "%s"
sv: \copy: parsfel vid "%s"

en: \copy: parse error at end of line
sv: \copy: parsfel vid radslutet

en: could not stat file "%s": %m
sv: kunde inte göra stat() på fil "%s": %m

en: %s: cannot copy from/to a directory
sv: %s: kan inte kopiera från/till en katalog

en: could not close pipe to external command: %m
sv: kunde inte stänga rör till externt komamndo: %m

en: could not write COPY data: %m
sv: kunde inte skriva COPY-data: %m

en: COPY data transfer failed: %s
sv: COPY-överföring av data misslyckades: %s

en: canceled by user
sv: avbruten av användaren

en: Enter data to be copied followed by a newline.
    End with a backslash and a period on a line by itself, or an EOF signal.
sv: Mata in data som skall kopieras följt av en nyrad.
    Avsluta med bakstreck och en punkt ensamma på en rad eller av en EOF.

en: aborted because of read failure
sv: avbruten på grund av läsfel

en: trying to exit copy mode
sv: försöker avsluta kopieringsläge

en: \crosstabview: statement did not return a result set
sv: \crosstabview: satsen returnerade ingen resultatmängd

en: \crosstabview: query must return at least three columns
sv: \crosstabview: frågan måste returnera minst tre kolumner

en: \crosstabview: vertical and horizontal headers must be different columns
sv: \crosstabview: vertikala och horisontala rubriker måste vara olika kolumner

en: \crosstabview: data column must be specified when query returns more than three columns
sv: \crosstabview: datakolumn måste anges när frågan returnerar mer än tre kolumner

en: \crosstabview: maximum number of columns (%d) exceeded
sv: \crosstabview: maximalt antal kolumner (%d) överskridet

en: \crosstabview: query result contains multiple data values for row "%s", column "%s"
sv: \crosstabview: frågeresultatet innehåller multipla värden för rad "%s", kolumn "%s"

en: \crosstabview: column number %d is out of range 1..%d
sv: \crosstabview: kolumnnummer %d är utanför giltigt intervall 1..%d

en: \crosstabview: ambiguous column name: "%s"
sv: \crosstabview: tvetydigt kolumnnamn: "%s"

en: \crosstabview: column name not found: "%s"
sv: \crosstabview: hittar ej kolumnnamn: "%s"

en: Name
sv: Namn

en: Result data type
sv: Resultatdatatyp

en: Argument data types
sv: Argumentdatatyp

en: Description
sv: Beskrivning

en: List of aggregate functions
sv: Lista med aggregatfunktioner

en: The server (version %s) does not support access methods.
sv: Servern (version %s) stöder inte accessmetoder.

en: Table
sv: Tabell

en: Handler
sv: Hanterare

en: List of access methods
sv: Lista med accessmetoder

en: Owner
sv: Ägare

en: Location
sv: Plats

en: Options
sv: Alternativ

en: Size
sv: Storlek

en: List of tablespaces
sv: Lista med tabellutrymmen

en: \df only takes [anptwS+] as options
sv: \df tar bara [anptwS+] som flaggor

en: \df does not take a "%c" option with server version %s
sv: \df tar inte en "%c"-flagga med serverversion %s

en: window
sv: fönster

en: func
sv: funk

en: Volatility
sv: Flyktighet

en: restricted
sv: begränsad

en: safe
sv: säker

en: unsafe
sv: osäker

en: Parallel
sv: Parallell

en: definer
sv: definierare

en: invoker
sv: anropare

en: Security
sv: Säkerhet

en: Language
sv: Språk

en: Internal name
sv: Internt namn

en: List of functions
sv: Lista med funktioner

en: Elements
sv: Element

en: List of data types
sv: Lista med datatyper

en: Left arg type
sv: Vänster argumenttyp

en: Right arg type
sv: Höger argumenttyp

en: Result type
sv: Resultattyp

en: Function
sv: Funktion

en: List of operators
sv: Lista med operatorer

en: Encoding
sv: Kodning

en: Locale Provider
sv: Lokalleverantör

en: Collate
sv: Jämförelse

en: Locale
sv: Lokal

en: ICU Rules
sv: ICU-regler

en: Tablespace
sv: Tabellutrymme

en: List of databases
sv: Lista med databaser

en: table
sv: tabell

en: view
sv: vy

en: materialized view
sv: materialiserad vy

en: sequence
sv: sekvens

en: foreign table
sv: främmande tabell

en: partitioned table
sv: partitionerad tabell

en: Column privileges
sv: Kolumnrättigheter

en: Policies
sv: Policys

en: Access privileges
sv: Åtkomsträttigheter

en: function
sv: funktion

en: type
sv: typ

en: Default access privileges
sv: Standard accessrättigheter

en: Object
sv: Objekt

en: table constraint
sv: tabellvillkor

en: domain constraint
sv: domänvillkor

en: operator class
sv: operatorklass

en: operator family
sv: operatorfamilj

en: Object descriptions
sv: Objektbeskrivningar

en: Did not find any relation named "%s".
sv: Kunde inte hitta en relation med namn "%s".

en: Did not find any relations.
sv: Kunde inte hitta några relationer.

en: Did not find any relation with OID %s.
sv: Kunde inte hitta en relation med OID %s.

en: Increment
sv: Ökning

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Cycles?
sv: Cyklisk?

en: Owned by: %s
sv: Ägd av: %s

en: Sequence for identity column: %s
sv: Sekvens för identitetskolumn: %s

en: Unlogged sequence "%s.%s"
sv: Ologgat sekvens "%s.%s"

en: Sequence "%s.%s"
sv: Sekvens "%s.%s"

en: Unlogged table "%s.%s"
sv: Ologgad tabell "%s.%s"

en: Table "%s.%s"
sv: Tabell "%s.%s"

en: View "%s.%s"
sv: Vy "%s.%s"

en: Unlogged materialized view "%s.%s"
sv: Ologgad materialiserad vy "%s.%s"

en: Materialized view "%s.%s"
sv: Materialiserad vy "%s.%s"

en: Unlogged index "%s.%s"
sv: Ologgat index "%s.%s"

en: Unlogged partitioned index "%s.%s"
sv: Ologgat partitionerat index "%s.%s"

en: Partitioned index "%s.%s"
sv: Partitionerat index "%s.%s"

en: TOAST table "%s.%s"
sv: TOAST-tabell "%s.%s"

en: Composite type "%s.%s"
sv: Sammansatt typ "%s.%s"

en: Foreign table "%s.%s"
sv: Främmande tabell "%s.%s"

en: Unlogged partitioned table "%s.%s"
sv: Ologgad partitionerad tabell "%s.%s"

en: Partitioned table "%s.%s"
sv: Partitionerad tabell "%s.%s"

en: Collation
sv: Jämförelse

en: Nullable
sv: Nullbar

en: Default
sv: Standard

en: Key?
sv: Nyckel?

en: FDW options
sv: FDW-alternativ

en: Storage
sv: Lagring

en: Compression
sv: Komprimering

en: Stats target
sv: Statistikmål

en: Partition of: %s %s%s
sv: Partition av: %s %s%s

en: No partition constraint
sv: Inget partitioneringsvillkor

en: Partition constraint: %s
sv: Partitioneringsvillkor: %s

en: Partition key: %s
sv: Partitioneringsnyckel: %s

en: Owning table: "%s.%s"
sv: Ägande tabell "%s.%s"

en: primary key,
sv: primärnyckel,

en: unique
sv: unik

en:  nulls not distinct
sv:  null-värden ej distinkta

en: for table "%s.%s"
sv: för tabell "%s.%s"

en: , predicate (%s)
sv: , predikat (%s)

en: , clustered
sv: , klustrad

en: , invalid
sv: , ogiltig

en: , deferrable
sv: , uppskjutbar

en: , initially deferred
sv: , initialt uppskjuten

en: , replica identity
sv: , replikaidentitet

en: Indexes:
sv: Index:

en: Check constraints:
sv: Kontrollvillkor:

en: Foreign-key constraints:
sv: Främmande nyckel-villkor:

en: Referenced by:
sv: Refererad av:

en: Policies:
sv: Policys:

en: Policies (forced row security enabled):
sv: Policys (tvingad radsäkerhet påslagen):

en: Policies (row security enabled): (none)
sv: Policys (radsäkerhet påslagna): (ingen)

en: Policies (forced row security enabled): (none)
sv: Policys (tvingad radsäkerhet påslagen): (ingen)

en: Policies (row security disabled):
sv: Policys (radsäkerhet avstängd):

en: Statistics objects:
sv: Statistikobjekt:

en: Rules:
sv: Regler:

en: Disabled rules:
sv: Avstängda regler:

en: Rules firing always:
sv: Regler som alltid utförs:

en: Rules firing on replica only:
sv: Regler som utförs enbart på replika:

en: Publications:
sv: Publiceringar:

en: View definition:
sv: Vydefinition:

en: Triggers:
sv: Triggrar:

en: Disabled user triggers:
sv: Avstängda användartriggrar:

en: Disabled internal triggers:
sv: Avstängda interna triggrar:

en: Triggers firing always:
sv: Triggrar som alltid körs:

en: Triggers firing on replica only:
sv: Triggrar som enbart körs på replika:

en: FDW options: (%s)
sv: FDW-alternativ: (%s)

en: Inherits
sv: Ärver

en: Number of partitions: %d
sv: Antal partitioner: %d

en: Number of partitions: %d (Use \d+ to list them.)
sv: Antal partitioner: %d (Använd \d+ för att lista dem.)

en: Number of child tables: %d (Use \d+ to list them.)
sv: Antal barntabeller: %d (Använd \d+ för att lista dem.)

en: Child tables
sv: Barntabeller

en: Partitions
sv: Partitioner

en: Typed table of type: %s
sv: Typad tabell av typ: %s

en: Replica Identity
sv: Replikaidentitet

en: Has OIDs: yes
sv: Har OID:er: ja

en: Access method: %s
sv: Accessmetod: %s

en: Tablespace: "%s"
sv: Tabellutrymme: "%s"

note: translator: before this string there's an index description like '"foo_pkey" PRIMARY KEY, btree (a)'
en: , tablespace "%s"
sv: , tabellutrymme: "%s"

en: List of roles
sv: Lista med roller

en: Role name
sv: Rollnamn

en: Attributes
sv: Attribut

en: Superuser
sv: Superanvändare

en: No inheritance
sv: Inget arv

en: Create role
sv: Skapa roll

en: Create DB
sv: Skapa DB

en: Cannot login
sv: Kan inte logga in

en: Replication
sv: Replikering

en: Bypass RLS
sv: Hopp över RLS

en: No connections
sv: Inga uppkopplingar

en: %d connection | %d connections
sv[0]: %d uppkoppling
sv[1]: %d uppkopplingar

en: Password valid until
sv: Lösenord giltigt till

en: Role
sv: Roll

en: Database
sv: Databas

en: Settings
sv: Inställningar

en: Did not find any settings for role "%s" and database "%s".
sv: Kunde inte hitta några inställningar för roll "%s" och databas "%s".

en: Did not find any settings for role "%s".
sv: Kunde inte hitta några inställningar för roll "%s".

en: Did not find any settings.
sv: Kunde inte hitta några inställningar.

en: List of settings
sv: Lista med inställningar

en: Member of
sv: Medlem av

en: Grantor
sv: Rättighetsutdelare

en: List of role grants
sv: Lista med roll-rättigheter

en: TOAST table
sv: TOAST-tabell

en: partitioned index
sv: partitionerat index

en: temporary
sv: temporär

en: unlogged
sv: ologgad

en: Persistence
sv: Persistens

en: Access method
sv: Accessmetod

en: List of relations
sv: Lista med relationer

en: The server (version %s) does not support declarative table partitioning.
sv: Servern (version %s) stöder inte deklarativ tabellpartitionering.

en: List of partitioned indexes
sv: Lista med partitionerade index

en: List of partitioned tables
sv: Lista med partitionerade tabeller

en: List of partitioned relations
sv: Lista med partitionerade relationer

en: Parent name
sv: Föräldranamn

en: Leaf partition size
sv: Partitionsstorlek av löv

en: Total size
sv: Total storlek

en: Trusted
sv: Tillförlitlig

en: Internal language
sv: Internt språk

en: Call handler
sv: Anropshanterare

en: Validator
sv: Validerare

en: Inline handler
sv: Inline-hanterare

en: List of languages
sv: Lista med språk

en: List of domains
sv: Lista med domäner

en: Source
sv: Källa

en: Destination
sv: Mål

en: Default?
sv: Standard?

en: List of conversions
sv: Lista med konverteringar

en: Value
sv: Värde

en: Context
sv: Kontext

en: List of configuration parameters
sv: Lista med konfigurationsparametrar

en: List of non-default configuration parameters
sv: Lista med icke-defaulta konfigurationsparametrar

en: The server (version %s) does not support event triggers.
sv: Servern (version %s) stöder inte händelsetriggrar.

en: Event
sv: Händelse

en: enabled
sv: påslagen

en: replica
sv: replika

en: always
sv: alltid

en: disabled
sv: avstängd

en: Enabled
sv: Påslagen

en: Tags
sv: Etiketter

en: List of event triggers
sv: Lista med händelsetriggrar

en: The server (version %s) does not support extended statistics.
sv: Servern (version %s) stöder inte utökad statistik.

en: Ndistinct
sv: Nunika

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: List of extended statistics
sv: Lista med utökad statistik

en: Source type
sv: Källtyp

en: Target type
sv: Måltyp

en: in assignment
sv: i tilldelning

en: List of casts
sv: Lista med typomvandlingar

en: Provider
sv: Leverantör

en: Deterministic?
sv: Deterministisk?

en: List of collations
sv: Lista med jämförelser (collations)

en: List of schemas
sv: Lista med scheman

en: List of text search parsers
sv: Lista med textsökparsrar

en: Did not find any text search parser named "%s".
sv: Kunde inte hitta en textsökparser med namn "%s".

en: Did not find any text search parsers.
sv: Kunde inte hitta några textsökparsrar.

en: Start parse
sv: Starta parsning

en: Method
sv: Metod

en: Get next token
sv: Hämta nästa symbol

en: End parse
sv: Avsluta parsning

en: Get headline
sv: Hämta rubrik

en: Get token types
sv: Hämta symboltyper

en: Text search parser "%s.%s"
sv: Textsökparser "%s.%s"

en: Text search parser "%s"
sv: Textsökparser "%s"

en: Token name
sv: Symbolnamn

en: Token types for parser "%s.%s"
sv: Symboltyper för parser "%s.%s"

en: Token types for parser "%s"
sv: Symboltyper för parser "%s"

en: Template
sv: Mall

en: Init options
sv: Initieringsalternativ

en: List of text search dictionaries
sv: Lista med textsökordlistor

en: Lexize
sv: Symboluppdelning

en: List of text search templates
sv: Lista med textsökmallar

en: List of text search configurations
sv: Lista med textsökkonfigurationer

en: Did not find any text search configuration named "%s".
sv: Kunde inte hitta en textsökkonfiguration med namn "%s".

en: Did not find any text search configurations.
sv: Kunde inte hitta några textsökkonfigurationer.

en: Token
sv: Symbol

en: Dictionaries
sv: Ordlistor

en: Text search configuration "%s.%s"
sv: Textsökkonfiguration "%s.%s"

en: Text search configuration "%s"
sv: Textsökkonfiguration "%s"

en: List of foreign-data wrappers
sv: Lista med främmande data-omvandlare

en: Foreign-data wrapper
sv: Främmande data-omvandlare

en: List of foreign servers
sv: Lista med främmande servrar

en: User name
sv: Användarnamn

en: List of user mappings
sv: Lista av användarmappningar

en: List of foreign tables
sv: Lista med främmande tabeller

en: List of installed extensions
sv: Lista med installerade utökningar

en: Did not find any extension named "%s".
sv: Kunde inte hitta en utökning med namn "%s".

en: Did not find any extensions.
sv: Kunde inte hitta några utökningar.

en: Object description
sv: Objektbeskrivning

en: Objects in extension "%s"
sv: Objekt i utökning "%s"

en: improper qualified name (too many dotted names): %s
sv: ej korrekt kvalificerat namn (för många namn med punkt): %s

en: cross-database references are not implemented: %s
sv: referenser till andra databaser är inte implementerat: %s

en: The server (version %s) does not support publications.
sv: Servern (version %s) stöder inte publiceringar.

en: All tables
sv: Alla tabeller

en: Inserts
sv: Insättningar

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Deletes
sv: Borttagningar

en: Truncates
sv: Trunkeringar

en: List of publications
sv: Lista med publiceringar

en: Did not find any publication named "%s".
sv: Kunde inte hitta någon publicering med namn "%s".

en: Did not find any publications.
sv: Kunde inte hitta några publiceringar.

en: Publication %s
sv: Publicering %s

en: Tables:
sv: Tabeller:

en: Tables from schemas:
sv: Tabeller från scheman:

en: The server (version %s) does not support subscriptions.
sv: Denna server (version %s) stöder inte prenumerationer.

en: Publication
sv: Publicering

en: Binary
sv: Binär

en: Streaming
sv: Strömmande

en: Two-phase commit
sv: Tvåfas-commit

en: Disable on error
sv: Stäng av vid fel

en: Origin
sv: Ursprung

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: Run as owner?
sv: Kör som ägare?

en: Synchronous commit
sv: Synkron commit

en: Conninfo
sv: Anslutningsinfo

en: Skip LSN
sv: Skippa LSN

en: List of subscriptions
sv: Lista med prenumerationer

en: (none)
sv: (ingen)

en: Input type
sv: Indatatyp

en: Storage type
sv: Lagringstyp

en: Operator class
sv: Operatorklass

en: Operator family
sv: Operatorfamilj

en: List of operator classes
sv: Lista med operatorklasser

en: Applicable types
sv: Applicerbara typer

en: List of operator families
sv: Lista med operatorfamiljer

en: Strategy
sv: Strategi

en: ordering
sv: ordning

en: search
sv: sök

en: Purpose
sv: Ändamål

en: Sort opfamily
sv: Sortering-opfamilj

en: List of operators of operator families
sv: Lista med operatorer i operatorfamiljer

en: Registered left type
sv: Registrerad vänstertyp

en: Registered right type
sv: Registrerad högertyp

en: Number
sv: Nummer

en: List of support functions of operator families
sv: Lista med supportfunktioner i operatorfamiljer

en: Large objects
sv: Stora objekt

en: psql is the PostgreSQL interactive terminal.
sv: psql är den interaktiva PostgreSQL-terminalen.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   psql [OPTION]... [DBNAME [USERNAME]]
sv:   psql [FLAGGA]... [DBNAMN [ANVÄNDARNAMN]]

en: General options:
sv: Allmänna flaggor:

en:   -c, --command=COMMAND    run only single command (SQL or internal) and exit
sv:   -c, --command=KOMMANDO   kör ett kommando (SQL eller internt) och avsluta sedan

en:   -d, --dbname=DBNAME      database name to connect to
sv:   -d, --dbname=DBNAMN      namn på databas att ansluta till

en:   -f, --file=FILENAME      execute commands from file, then exit
sv:   -f, --file=FILNAMN       kör kommandon från fil och avsluta sedan

en:   -l, --list               list available databases, then exit
sv:   -l, --list               lista befintliga databaser och avsluta sedan

en:   -v, --set=, --variable=NAME=VALUE
                               set psql variable NAME to VALUE
                               (e.g., -v ON_ERROR_STOP=1)
sv:   -v, --set=, --variale=NAMN=VÄRDE
                               sätt psql-variabel NAMN till VÄRDE
                               (t.ex. -v ON_ERROR_STOP=1)

en:   -V, --version            output version information, then exit
sv:   -V, --version            visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -X, --no-psqlrc          do not read startup file (~/.psqlrc)
sv:   -X, --no-psqlrc          läs inte startfilen (~/.psqlrc)

en:   -1 ("one"), --single-transaction
                               execute as a single transaction (if non-interactive)
sv:   -1 ("ett"), --single-transaction
                               kör kommandofilen som en transaktion (om icke-interaktiv)

en:   -?, --help[=options]     show this help, then exit
sv:   -?, --help[=alternativ]  visa denna hjälp, avsluta sedan

en:       --help=commands      list backslash commands, then exit
sv:       --help=commands      lista bakstreck-kommandon, avsluta sedan

en:       --help=variables     list special variables, then exit
sv:       --help=variabler     lista speciella variabler, avsluta sedan

en: 
    Input and output options:
sv: 
    Flaggor för in-/utmatning:

en:   -a, --echo-all           echo all input from script
sv:   -a, --echo-all           visa all indata från skript

en:   -b, --echo-errors        echo failed commands
sv:   -b, --echo-errors        visa misslyckade kommandon

en:   -e, --echo-queries       echo commands sent to server
sv:   -e, --echo-queries       visa kommandon som skickas till servern

en:   -E, --echo-hidden        display queries that internal commands generate
sv:   -E, --echo-hidden        visa frågor som interna kommandon skapar

en:   -L, --log-file=FILENAME  send session log to file
sv:   -L, --log-file=FILENAME  skicka sessions-logg till fil

en:   -n, --no-readline        disable enhanced command line editing (readline)
sv:   -n, --no-readline        slå av förbättrad kommandoradsredigering (readline)

en:   -o, --output=FILENAME    send query results to file (or |pipe)
sv:   -o, --output=FILNAMN     skriv frågeresultat till fil (eller |rör)

en:   -q, --quiet              run quietly (no messages, only query output)
sv:   -q, --quiet              kör tyst (inga meddelanden, endast frågeutdata)

en:   -s, --single-step        single-step mode (confirm each query)
sv:   -s, --single-step        stegningsläge (bekräfta varje fråga)

en:   -S, --single-line        single-line mode (end of line terminates SQL command)
sv:   -S, --single-line        enradsläge (slutet på raden avslutar SQL-kommando)

en: 
    Output format options:
sv: 
    Flaggor för utdataformat:

en:   -A, --no-align           unaligned table output mode
sv:   -A, --no-align           ojusterad utskrift av tabeller

en:       --csv                CSV (Comma-Separated Values) table output mode
sv:       --csv                CSV-utmarningsläge (kommaseparerade värden)

en:   -F, --field-separator=STRING
                               field separator for unaligned output (default: "%s")
sv:   -F, --field-separator=STRÄNG
                               fältseparator för icke justerad utdata (standard: "%s")

en:   -H, --html               HTML table output mode
sv:   -H, --html               HTML-utskrift av tabeller

en:   -P, --pset=VAR[=ARG]     set printing option VAR to ARG (see \pset command)
sv:   -P, --pset=VAR[=ARG]     sätt utskriftsvariabel VAR till ARG (se kommando \pset)

en:   -R, --record-separator=STRING
                               record separator for unaligned output (default: newline)
sv:   -R, --record-separator=STRÄNG
                               sätt postseparator för icke justerad utdata (standard: newline)

en:   -t, --tuples-only        print rows only
sv:   -t, --tuples-only        visa endast rader

en:   -T, --table-attr=TEXT    set HTML table tag attributes (e.g., width, border)
sv:   -T, --table-attr=TEXT    sätt HTML-tabellers flaggor (t.ex. width, border)

en:   -x, --expanded           turn on expanded table output
sv:   -x, --expanded           slå på utökad utsrift av tabeller

en:   -z, --field-separator-zero
                               set field separator for unaligned output to zero byte
sv:   -z, --field-separator-zero
                               sätt fältseparator för icke justerad utdata till noll-byte

en:   -0, --record-separator-zero
                               set record separator for unaligned output to zero byte
sv:   -0, --record-separator=zero
                               sätt postseparator för icke justerad utdata till noll-byte

en: 
    Connection options:
sv: 
    Flaggor för anslutning:

en:   -h, --host=HOSTNAME      database server host or socket directory
sv:   -h, --host=VÄRDNAMN      databasens värdnamn eller socketkatalog

en:   -p, --port=PORT          database server port
sv:   -p, --port=PORT          databasserverns port

en:   -U, --username=USERNAME  database user name
sv:   -U, --username=ANVNAMN   namn på databasens användare

en:   -w, --no-password        never prompt for password
sv:   -w, --no-password        fråga aldrig efter lösenord

en:   -W, --password           force password prompt (should happen automatically)
sv:   -W, --password           fråga om lösenord (borde ske automatiskt)

en: 
    For more information, type "\?" (for internal commands) or "\help" (for SQL
    commands) from within psql, or consult the psql section in the PostgreSQL
    documentation.
sv: 
    För mer information, skriv "\?" (för interna kommandon) eller
    "\help" (för SQL-kommandon) i psql, eller läs avsnittet om psql
    i PostgreSQL-dokumentationen.

en: Report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

en: General
sv: Allmänna

en:   \bind [PARAM]...       set query parameters
sv:   \bind [PARAM]...       sätt frågeparameter

en:   \copyright             show PostgreSQL usage and distribution terms
sv:   \copyright             visa PostgreSQL-upphovsrättsinformation

en:   \crosstabview [COLUMNS] execute query and display result in crosstab
sv:   \crosstabview [KOLUMNER] kör fråga och visa resultatet i en korstabell

en:   \errverbose            show most recent error message at maximum verbosity
sv:   \errverbose            visa senste felmeddelande vid maximal verbositet

en:   \g [(OPTIONS)] [FILE]  execute query (and send result to file or |pipe);
                             \g with no arguments is equivalent to a semicolon
sv:   \g [(FLAGGOR)] [FIL]   kör frågan (och skicka resultatet till fil eller |rör);
                             \g utan argument är samma som ett semikolon

en:   \gdesc                 describe result of query, without executing it
sv:   \gdesc                 beskriv resultatet av fråga utan att köra den

en:   \gexec                 execute query, then execute each value in its result
sv:   \gexec                 kör fråga, kör sen varje värde i resultatet

en:   \gset [PREFIX]         execute query and store result in psql variables
sv:   \gset [PREFIX]         kör frågan och spara resultatet i psql-variabler

en:   \gx [(OPTIONS)] [FILE] as \g, but forces expanded output mode
sv:   \gx [(FLAGGOR)] [FIL]  som \g, men tvinga expanderat utmatningsläge

en:   \q                     quit psql
sv:   \q                     avsluta psql

en:   \watch [[i=]SEC] [c=N] [m=MIN]
                             execute query every SEC seconds, up to N times,
                             stop if less than MIN rows are returned
sv:   \watch [[i=]SEK] [c=N] [m=MIN]
                             kör fråga var SEK sekund, upp till N gånger,
                             stoppa om färre än MIN rader returneras

en: Help
sv: Hjälp

en:   \? [commands]          show help on backslash commands
sv:   \? [kommandon]         visa hjälp om backstreckkommandon

en:   \? options             show help on psql command-line options
sv:   \? options             visa hjälp för psqls kommandoradflaggor

en:   \? variables           show help on special variables
sv:   \? variables           visa hjälp om speciella variabler

en:   \h [NAME]              help on syntax of SQL commands, * for all commands
sv:   \h [NAMN]              hjälp med syntaxen för SQL-kommandon, * för alla kommandon

en: Query Buffer
sv: Frågebuffert

en:   \e [FILE] [LINE]       edit the query buffer (or file) with external editor
sv:   \e [FIL] [RAD]         redigera frågebufferten (eller filen) med extern redigerare

en:   \ef [FUNCNAME [LINE]]  edit function definition with external editor
sv:   \ef [FUNKNAMN [RAD]]   redigera funktionsdefinition med extern redigerare

en:   \ev [VIEWNAME [LINE]]  edit view definition with external editor
sv:   \ev [FUNKNAMN [RAD]]   redigera vydefinition med extern redigerare

en:   \p                     show the contents of the query buffer
sv:   \p                     visa innehållet i frågebufferten

en:   \r                     reset (clear) the query buffer
sv:   \r                     nollställ (radera) frågebufferten

en:   \s [FILE]              display history or save it to file
sv:   \s [FILNAMN]           visa kommandohistorien eller spara den i fil

en:   \w FILE                write query buffer to file
sv:   \w FILNAMN             skriv frågebuffert till fil

en: Input/Output
sv: In-/Utmatning

en:   \copy ...              perform SQL COPY with data stream to the client host
sv:   \copy ...              utför SQL COPY med dataström till klientvärden

en:   \echo [-n] [STRING]    write string to standard output (-n for no newline)
sv:   \echo [-n] [TEXT]      skriv text till standard ut (-n för ingen nyrad)

en:   \i FILE                execute commands from file
sv:   \i FILNAMN             kör kommandon från fil

en:   \ir FILE               as \i, but relative to location of current script
sv:   \ir FIL                som \i, men relativt platsen för aktuellt script

en:   \o [FILE]              send all query results to file or |pipe
sv:   \o [FIL]               skicka frågeresultat till fil eller |rör

en:   \qecho [-n] [STRING]   write string to \o output stream (-n for no newline)
sv:   \qecho [-n] [TEXT]     skriv text till \o-utdataströmmen (-n för ingen nyrad)

en:   \warn [-n] [STRING]    write string to standard error (-n for no newline)
sv:   \warn [-n] [TEXT]      skriv text till standard error (-n för ingen nyrad)

en: Conditional
sv: Villkor

en:   \if EXPR               begin conditional block
sv:   \if EXPR               starta villkorsblock

en:   \elif EXPR             alternative within current conditional block
sv:   \elif EXPR             alternativ inom aktuellt villkorsblock

en:   \else                  final alternative within current conditional block
sv:   \else                  avslutningsalternativ inom aktuellt villkorsblock

en:   \endif                 end conditional block
sv:   \endif                 avsluta villkorsblock

en: Informational
sv: Information

en:   (options: S = show system objects, + = additional detail)
sv:   (flaggor: S = lista systemobjekt, + = mer detaljer)

en:   \d[S+]                 list tables, views, and sequences
sv:   \d[S+]                 lista tabeller, vyer och sekvenser

en:   \d[S+]  NAME           describe table, view, sequence, or index
sv:   \d[S+]  NAMN           beskriv tabell, vy, sekvens eller index

en:   \da[S]  [PATTERN]      list aggregates
sv:   \da[S]  [MALL]         lista aggregatfunktioner

en:   \dA[+]  [PATTERN]      list access methods
sv:   \dA[+]  [MALL]         lista accessmetoder

en:   \dAc[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  list operator classes
sv:   \dAc[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  lista operatorklasser

en:   \dAf[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  list operator families
sv:   \dAf[+] [AMPTRN [TYPEPTRN]]  lista operatorfamiljer

en:   \dAo[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   list operators of operator families
sv:   \dAo[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   lista operatorer i operatorfamiljer

en:   \dAp[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   list support functions of operator families
sv:   \dAp[+] [AMPTRN [OPFPTRN]]   lista supportfunktioner i operatorfamiljer

en:   \db[+]  [PATTERN]      list tablespaces
sv:   \db[+]  [MALL]         lista tabellutrymmen

en:   \dc[S+] [PATTERN]      list conversions
sv:   \dc[S+]  [MALL]        lista konverteringar

en:   \dconfig[+] [PATTERN]  list configuration parameters
sv:   \dconfig[+] [MALL]     lista konfigurationsparametrar

en:   \dC[+]  [PATTERN]      list casts
sv:   \dC[+]  [MALL]         lista typomvandlingar

en:   \dd[S]  [PATTERN]      show object descriptions not displayed elsewhere
sv:   \dd[S]  [MALL]         visa objektbeskrivning som inte visas på andra ställen

en:   \dD[S+] [PATTERN]      list domains
sv:   \dD[S+]  [MALL]        lista domäner

en:   \ddp    [PATTERN]      list default privileges
sv:   \ddp     [MALL]        lista standardrättigheter

en:   \dE[S+] [PATTERN]      list foreign tables
sv:   \dE[S+] [MALL]         lista främmande tabeller

en:   \des[+] [PATTERN]      list foreign servers
sv:   \des[+] [MALL]         lista främmande servrar

en:   \det[+] [PATTERN]      list foreign tables
sv:   \det[+] [MALL]         lista främmande tabeller

en:   \deu[+] [PATTERN]      list user mappings
sv:   \deu[+] [MALL]         lista användarmappning

en:   \dew[+] [PATTERN]      list foreign-data wrappers
sv:   \dew[+] [MALL]         lista främmande data-omvandlare

en:   \df[anptw][S+] [FUNCPTRN [TYPEPTRN ...]]
                             list [only agg/normal/procedure/trigger/window] functions
sv:   \df[anptw][S+] [FUNKMALL [TYPMALL ...]]
                             lista [endast agg/normala/procedur/trigger/window] funktioner

en:   \dF[+]  [PATTERN]      list text search configurations
sv:   \dF[+]  [MALL]         lista textsökkonfigurationer

en:   \dFd[+] [PATTERN]      list text search dictionaries
sv:   \dFd[+] [MALL]         lista textsökordlistor

en:   \dFp[+] [PATTERN]      list text search parsers
sv:   \dFp[+] [MALL]         lista textsökparsrar

en:   \dFt[+] [PATTERN]      list text search templates
sv:   \dFt[+] [MALL]         lista textsökmallar

en:   \dg[S+] [PATTERN]      list roles
sv:   \dg[S+] [MALL]         lista roller

en:   \di[S+] [PATTERN]      list indexes
sv:   \di[S+] [MALL]         lista index

en:   \dl[+]                 list large objects, same as \lo_list
sv:   \dl[+]                 lista stora objekt, samma som \lo_list

en:   \dL[S+] [PATTERN]      list procedural languages
sv:   \dL[S+] [MALL]         lista procedurspråk

en:   \dm[S+] [PATTERN]      list materialized views
sv:   \dm[S+] [MALL]         lista materialiserade vyer

en:   \dn[S+] [PATTERN]      list schemas
sv:   \dn[S+] [MALL]         lista scheman

en:   \do[S+] [OPPTRN [TYPEPTRN [TYPEPTRN]]]
                             list operators
sv:   \do[S+] [OPMALL [TYPMALL [TYPMALL]]]
                             lista operatorer

en:   \dO[S+] [PATTERN]      list collations
sv:   \dO[S+] [MALL]         lista jämförelser (collation)

en:   \dp[S]  [PATTERN]      list table, view, and sequence access privileges
sv:   \dp[S]  [MALL]         lista åtkomsträttigheter för tabeller, vyer och sekvenser

en:   \dP[itn+] [PATTERN]    list [only index/table] partitioned relations [n=nested]
sv:   \dP[tin+] [MALL]       lista [bara tabell/index] partitionerade relationer [n=nästlad]

en:   \drds [ROLEPTRN [DBPTRN]] list per-database role settings
sv:   \drds [ROLLMALL1 [DBMALL2]]
                             lista rollinställningar per databas

en:   \drg[S] [PATTERN]      list role grants
sv:   \drg[S] [MALL]         lista roll-rättigheter

en:   \dRp[+] [PATTERN]      list replication publications
sv:   \dRp[+] [MALL]         lista replikeringspubliceringar

en:   \dRs[+] [PATTERN]      list replication subscriptions
sv:   \dRs[+] [MALL]         lista replikeringsprenumerationer

en:   \ds[S+] [PATTERN]      list sequences
sv:   \ds[S+] [MALL]         lista sekvenser

en:   \dt[S+] [PATTERN]      list tables
sv:   \dt[S+] [MALL]         lista tabeller

en:   \dT[S+] [PATTERN]      list data types
sv:   \dT[S+] [MALL]         lista datatyper

en:   \du[S+] [PATTERN]      list roles
sv:   \du[S+] [MALL]         lista roller

en:   \dv[S+] [PATTERN]      list views
sv:   \dv[S+] [MALL]         lista vyer

en:   \dx[+]  [PATTERN]      list extensions
sv:   \dx[+]  [MALL]         lista utökningar

en:   \dX     [PATTERN]      list extended statistics
sv:   \dX     [MALL]         lista utökad statistik

en:   \dy[+]  [PATTERN]      list event triggers
sv:   \dy[+]  [MALL]         lista händelsetriggrar

en:   \l[+]   [PATTERN]      list databases
sv:   \l[+]   [MALL]         lista databaser

en:   \sf[+]  FUNCNAME       show a function's definition
sv:   \sf[+]  FUNKNAMN       visa en funktions definition

en:   \sv[+]  VIEWNAME       show a view's definition
sv:   \sv[+]  VYNAMN         visa en vys definition

en:   \z[S]   [PATTERN]      same as \dp
sv:   \z[S]   [MALL]         samma som \dp

en: Large Objects
sv: Stora objekt

en:   \lo_export LOBOID FILE write large object to file
sv:   \lo_export LOBOID FIL skriv stort objekt till fil

en:   \lo_import FILE [COMMENT]
                             read large object from file
sv:   \lo_import FIL [KOMMENTAR]
                             läs stort objekt från fil

en:   \lo_list[+]            list large objects
sv:   \lo_list[+]            lista stora objekt

en:   \lo_unlink LOBOID      delete a large object
sv:   \lo_unlink LOBOID      ta bort stort objekt

en: Formatting
sv: Formatering

en:   \a                     toggle between unaligned and aligned output mode
sv:   \a                     byt mellan ojusterat och justerat utdataformat

en:   \C [STRING]            set table title, or unset if none
sv:   \C [TEXT]              sätt tabelltitel, eller nollställ

en:   \f [STRING]            show or set field separator for unaligned query output
sv:   \f [TEXT]              visa eller sätt fältseparatorn för ojusterad utmatning

en:   \H                     toggle HTML output mode (currently %s)
sv:   \H                     slå på/av HTML-utskriftsläge (för närvarande: %s)

en:   \pset [NAME [VALUE]]   set table output option
                             (border|columns|csv_fieldsep|expanded|fieldsep|
                             fieldsep_zero|footer|format|linestyle|null|
                             numericlocale|pager|pager_min_lines|recordsep|
                             recordsep_zero|tableattr|title|tuples_only|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|
                             unicode_header_linestyle)
sv:   \pset [NAMN [VÄRDE]]   sätt utmatningsalternativ för tabeller
                             (border|columns|csv_fieldsep|expanded|fieldsep|
                             fieldsep_zero|footer|format|linestyle|null|
                             numericlocale|pager|pager_min_lines|recordsep|
                             recordsep_zero|tableattr|title|tuples_only|
                             unicode_border_linestyle|unicode_column_linestyle|
                             unicode_header_linestyle)

en:   \t [on|off]            show only rows (currently %s)
sv:   \t [on|off]            visa endast rader (för närvarande: %s)

en:   \T [STRING]            set HTML <table> tag attributes, or unset if none
sv:   \T [TEXT]              sätt HTML-tabellens <table>-attribut, eller nollställ

en:   \x [on|off|auto]       toggle expanded output (currently %s)
sv:   \x [on|off|auto]       slå på/av utökad utskrift (för närvarande: %s)

en: Connection
sv: Anslutning

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently "%s")
sv:   \c[onnect] {[DBNAMN|- ANVÄNDARE|- VÄRD|- PORT|-] | conninfo}
                             koppla upp mot ny databas (för närvarande "%s")

en:   \c[onnect] {[DBNAME|- USER|- HOST|- PORT|-] | conninfo}
                             connect to new database (currently no connection)
sv:   \c[onnect] {[DBNAMN|- ANVÄNDARE|- VÄRD|- PORT|-] | conninfo}
                             koppla upp mot ny databas (för närvarande ingen uppkoppling)

en:   \conninfo              display information about current connection
sv:   \conninfo              visa information om aktuell uppkoppling

en:   \encoding [ENCODING]   show or set client encoding
sv:   \encoding [KODNING]    visa eller sätt klientens teckenkodning

en:   \password [USERNAME]   securely change the password for a user
sv:   \password [ANVÄNDARNAMN] byt användares lösenord på ett säkert sätt

en: Operating System
sv: Operativsystem

en:   \cd [DIR]              change the current working directory
sv:   \cd [KATALOG]          byt den aktuella katalogen

en:   \getenv PSQLVAR ENVVAR fetch environment variable
sv:   \getenv PSQLVAR ENVVAR hämta omgivningsvariabel

en:   \setenv NAME [VALUE]   set or unset environment variable
sv:   \setenv NAMN [VÄRDE]   sätt eller nollställ omgivningsvariabel

en:   \timing [on|off]       toggle timing of commands (currently %s)
sv:   \timing [on|off]       slå på/av tidstagning av kommandon (för närvarande: %s)

en:   \! [COMMAND]           execute command in shell or start interactive shell
sv:   \! [KOMMANDO]          kör kommando i skal eller starta interaktivt skal

en: Variables
sv: Variabler

en:   \prompt [TEXT] NAME    prompt user to set internal variable
sv:   \prompt [TEXT] NAMN    be användaren att sätta en intern variabel

en:   \set [NAME [VALUE]]    set internal variable, or list all if no parameters
sv:   \set [NAMN [VÄRDE]]    sätt intern variabel, eller lista alla om ingen param

en:   \unset NAME            unset (delete) internal variable
sv:   \unset NAME            ta bort intern variabel

en: List of specially treated variables
sv: Lista av variabler som hanteras speciellt

en: psql variables:
sv: psql-variabler:

en:   psql --set=NAME=VALUE
      or \set NAME VALUE inside psql
sv:   psql --set=NAMN=VÄRDE
      eller \set NAMN VÄRDE inne i psql

en:   AUTOCOMMIT
        if set, successful SQL commands are automatically committed
sv:   AUTOCOMMIT
        om satt så kommer efterföljande SQL-kommandon commit:as automatiskt

en:   COMP_KEYWORD_CASE
        determines the case used to complete SQL key words
        [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]
sv:   COMP_KEYWORD_CASE
        bestämmer skiftläge för att komplettera SQL-nyckelord
        [lower, upper, preserve-lower, preserve-upper]

en:   DBNAME
        the currently connected database name
sv:   DBNAME
        den uppkopplade databasens namn

en:   ECHO
        controls what input is written to standard output
        [all, errors, none, queries]
sv:   ECHO
        bestämmer vilken indata som skrivs till standard ut
        [all, errors, none, queries]

en:   ECHO_HIDDEN
        if set, display internal queries executed by backslash commands;
        if set to "noexec", just show them without execution
sv:   ECHO_HIDDEN
        om satt, visa interna frågor som körs av backåtstreckkommandon:
        om satt till "noexec", bara visa dem utan att köra

en:   ENCODING
        current client character set encoding
sv:   ENCODING
        aktuell teckenkodning för klient

en:   ERROR
        "true" if last query failed, else "false"
sv:   ERROR
        "true" om sista frågan misslyckades, "false" annars

en:   FETCH_COUNT
        the number of result rows to fetch and display at a time (0 = unlimited)
sv:   FETCH_COUNT
        antal resultatrader som hämtas och visas åt gången (0=obegränsat)

en:   HIDE_TABLEAM
        if set, table access methods are not displayed
sv:   HIDE_TABLEAM
        om satt så visas inte accessmetoder

en:   HIDE_TOAST_COMPRESSION
        if set, compression methods are not displayed
sv:   HIDE_TOAST_COMPRESSION
        om satt så visas inte komprimeringsmetoder

en:   HISTCONTROL
        controls command history [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]
sv:   HISTCONTROL
        styr kommandohistoriken [ignorespace, ignoredups, ignoreboth]

en:   HISTFILE
        file name used to store the command history
sv:   HISTFILE
        filnamn för att spara kommandohistoriken i

en:   HISTSIZE
        maximum number of commands to store in the command history
sv:   HISTSIZE
        maximalt antal kommandon som sparas i kommandohistoriken

en:   HOST
        the currently connected database server host
sv:   HOST
        den uppkopplade databasens värd

en:   IGNOREEOF
        number of EOFs needed to terminate an interactive session
sv:   IGNOREEOF
        antal EOF som behövs för att avsluta en interaktiv session

en:   LASTOID
        value of the last affected OID
sv:   LASTOID
        värdet av den senast påverkade OID:en

en:   LAST_ERROR_MESSAGE
      LAST_ERROR_SQLSTATE
        message and SQLSTATE of last error, or empty string and "00000" if none
sv:   LAST_ERROR_MESSAGE
      LAST_ERROR_SQLSTATE
        meddelande och SQLSTATE för sista felet eller en tom sträng och "00000" om det inte varit fel

en:   ON_ERROR_ROLLBACK
        if set, an error doesn't stop a transaction (uses implicit savepoints)
sv:   ON_ERROR_ROLLBACK
        om satt, ett fel stoppar inte en transaktion (använder implicita sparpunkter)

en:   ON_ERROR_STOP
        stop batch execution after error
sv:   ON_ERROR_STOP
        avsluta batchkörning vid fel

en:   PORT
        server port of the current connection
sv:   PORT
        värdport för den aktuella uppkopplingen

en:   PROMPT1
        specifies the standard psql prompt
sv:   PROMPT1
        anger standardprompten för psql

en:   PROMPT2
        specifies the prompt used when a statement continues from a previous line
sv:   PROMPT2
        anger den prompt som används om en sats forsätter på efterföljande rad

en:   PROMPT3
        specifies the prompt used during COPY ... FROM STDIN
sv:   PROMPT3
        anger den prompt som används för COPY ... FROM STDIN

en:   QUIET
        run quietly (same as -q option)
sv:   QUIET
        kör tyst (samma som flaggan -q)

en:   ROW_COUNT
        number of rows returned or affected by last query, or 0
sv:   ROW_COUNT
        antal rader som returnerades eller påverkades av senaste frågan alternativt 0

en:   SERVER_VERSION_NAME
      SERVER_VERSION_NUM
        server's version (in short string or numeric format)
sv:   SERVER_VERSION_NUM
      SERVER_VERSION_NAME
        serverns version (i kort sträng eller numeriskt format)

en:   SHELL_ERROR
        "true" if the last shell command failed, "false" if it succeeded
sv:   ERROR
        "true" om sista frågan misslyckades, "false" annars

en:   SHELL_EXIT_CODE
        exit status of the last shell command
sv:   SHELL_EXIT_CODE
        exit-kod för senaste skalkommandot

en:   SHOW_ALL_RESULTS
        show all results of a combined query (\;) instead of only the last
sv:   SHOW_ALL_RESULTS
        visa alla resultat från en kombinerad fråga (\;) istället för bara
        det sista

en:   SHOW_CONTEXT
        controls display of message context fields [never, errors, always]
sv:   SHOW_CONTEXT
        styr visning av meddelandekontextfält [never, errors, always]

en:   SINGLELINE
        if set, end of line terminates SQL commands (same as -S option)
sv:   SINGLELINE
        om satt, slut på raden avslutar SQL-kommandon (samma som flaggan -S )

en:   SINGLESTEP
        single-step mode (same as -s option)
sv:   SINGLESTEP
        stegningsläge (samma som flaggan -s)

en:   SQLSTATE
        SQLSTATE of last query, or "00000" if no error
sv:   SQLSTATE
        SQLSTATE för sista frågan eller "00000" om det inte varit fel

en:   USER
        the currently connected database user
sv:   USER
        den uppkopplade databasanvändaren

en:   VERBOSITY
        controls verbosity of error reports [default, verbose, terse, sqlstate]
sv:   VERBOSITY
        styr verbositet för felrapporter [default, verbose, terse, sqlstate]

en:   VERSION
      VERSION_NAME
      VERSION_NUM
        psql's version (in verbose string, short string, or numeric format)
sv:   VERSION
      VERSION_NAME
      VERSION_NUM
        psql:s version (i lång sträng, kort sträng eller numeriskt format)

en: 
    Display settings:
sv: 
    Visningsinställningar:

en:   psql --pset=NAME[=VALUE]
      or \pset NAME [VALUE] inside psql
sv:   psql --pset=NAMN[=VÄRDE]
      eller \pset NAMN [VÄRDE] inne i psql

en:   border
        border style (number)
sv:   border
        ramstil (nummer)

en:   columns
        target width for the wrapped format
sv:   columns
        målvidd för wrappade format

en:   expanded (or x)
        expanded output [on, off, auto]
sv:   expanded (eller x)
        expanderad utdata [on, off, auto]

en:   fieldsep
        field separator for unaligned output (default "%s")
sv:   fieldsep
        fältseparator för ej justerad utdata (standard "%s")

en:   fieldsep_zero
        set field separator for unaligned output to a zero byte
sv:   fieldsep_zero
        sätt fältseparator för ej justerad utdata till noll-byte

en:   footer
        enable or disable display of the table footer [on, off]
sv:   footer
        slå på/av visning av tabellfot [on, off]

en:   format
        set output format [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]
sv:   format
        sätt utdataformat [unaligned, aligned, wrapped, html, asciidoc, ...]

en:   linestyle
        set the border line drawing style [ascii, old-ascii, unicode]
sv:   linestyle
        sätt ramlinjestil [ascii, old-ascii, unicode]

en:   null
        set the string to be printed in place of a null value
sv:   null
        sätt sträng som visas istället för null-värden

en:   numericlocale
        enable display of a locale-specific character to separate groups of digits
sv:   numericlocale
        slå på visning av lokalspecifika tecken för gruppering av siffror

en:   pager
        control when an external pager is used [yes, no, always]
sv:   pager
        styr när en extern pagenerare används [yes, no, always]

en:   recordsep
        record (line) separator for unaligned output
sv:   recordsep
        post (rad) separator för ej justerad utdata

en:   recordsep_zero
        set record separator for unaligned output to a zero byte
sv:   recordsep_zero
        sätt postseparator för ej justerad utdata till noll-byte

en:   tableattr (or T)
        specify attributes for table tag in html format, or proportional
        column widths for left-aligned data types in latex-longtable format
sv:   tableattr (el. T)
        ange attribut för tabelltaggen i html-format eller proportionella
        kolumnvidder för vänsterjusterade datatypet i latex-longtable-format

en:   title
        set the table title for subsequently printed tables
sv:   title
        sätt tabelltitel för efterkommande tabellutskrifter

en:   tuples_only
        if set, only actual table data is shown
sv:   tuples_only
        om satt, bara tabelldatan visas

en:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
        set the style of Unicode line drawing [single, double]
sv:   unicode_border_linestyle
      unicode_column_linestyle
      unicode_header_linestyle
        sätter stilen på Unicode-linjer [single, double]

en: 
    Environment variables:
sv: 
    Omgivningsvariabler:

en:   NAME=VALUE [NAME=VALUE] psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
sv:   NAMN=VÄRDE [NAMN=VÄRDE] psql ...
      eller \setenv NAMN [VÄRDE] inne psql

en:   set NAME=VALUE
      psql ...
      or \setenv NAME [VALUE] inside psql
sv:   set NAMN=VÄRDE
      psql ...
      eller \setenv NAMN [VÄRDE] inne i psql

en:   COLUMNS
        number of columns for wrapped format
sv:   COLUMNS
        antal kolumner i wrappade format

en:   PGAPPNAME
        same as the application_name connection parameter
sv:   PGAPPNAME
        samma som anslutningsparametern "application_name"

en:   PGDATABASE
        same as the dbname connection parameter
sv:   PGDATABASE
        samma som anslutningsparametern "dbname"

en:   PGHOST
        same as the host connection parameter
sv:   PGHOST
        samma som anslutningsparametern "host"

en:   PGPASSFILE
        password file name
sv:   PGPASSFILE
        lösenordsfilnamn

en:   PGPASSWORD
        connection password (not recommended)
sv:   PGPASSWORD
        uppkoppingens lösenord (rekommenderas inte)

en:   PGPORT
        same as the port connection parameter
sv:   PGPORT
        samma som anslutingsparametern "port"

en:   PGUSER
        same as the user connection parameter
sv:   PGUSER
        samma som anslutningsparametern "user"

en:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
        editor used by the \e, \ef, and \ev commands
sv:   PSQL_EDITOR, EDITOR, VISUAL
        redigerare som används av kommanona \e, \ef och \ev

en:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
        how to specify a line number when invoking the editor
sv:   PSQL_EDITOR_LINENUMBER_ARG
        hur radnummer anges när redigerare startas

en:   PSQL_HISTORY
        alternative location for the command history file
sv:   PSQL_HISTORY
        alternativ plats för kommandohistorikfilen

en:   PSQL_PAGER, PAGER
        name of external pager program
sv:   PAGER
        namnet på den externa pageneraren

en:   PSQL_WATCH_PAGER
        name of external pager program used for \watch
sv:   PSQL_WATCH_PAGER
        namn på externt paginerarprogram för \watch

en:   PSQLRC
        alternative location for the user's .psqlrc file
sv:   PSQLRC
        alternativ plats för användarens ".psqlrc"-fil

en:   SHELL
        shell used by the \! command
sv:   SHELL
        skalet som används av kommandot \!

en:   TMPDIR
        directory for temporary files
sv:   TMPDIR
        katalog för temporärfiler

en: Available help:
sv: Tillgänglig hjälp:

en: Command:     %s
    Description: %s
    Syntax:
    %s
    
    URL: %s
sv: Kommando:    %s
    Beskrivning: %s
    Syntax:
    %s
    
    URL: %s

en: No help available for "%s".
    Try \h with no arguments to see available help.
sv: Ingen hjälp tillgänglig för "%s".
    Försök med \h utan argument för att se den tillgängliga hjälpen.

en: could not read from input file: %m
sv: kunde inte läsa från infilen: %m

en: could not save history to file "%s": %m
sv: kunde inte skriva kommandohistorien till "%s": %m

en: history is not supported by this installation
sv: historia stöds inte av denna installationen

en: %s: not connected to a database
sv: %s: ej uppkopplad mot en databas

en: %s: current transaction is aborted
sv: %s: aktuell transaktion är avbruten

en: %s: unknown transaction status
sv: %s: okänd transaktionsstatus

en: \if: escaped
sv: \if: escape:ad

en: Use "\q" to leave %s.
sv: Använd "\q" för att lämna %s.

en: The input is a PostgreSQL custom-format dump.
    Use the pg_restore command-line client to restore this dump to a database.
sv: Indatan är en PostgreSQL-specifik dump.
    Använd kommandoradsprogrammet pg_restore för att läsa in denna dump till databasen.

en: Use \? for help or press control-C to clear the input buffer.
sv: Använd \? för hjälp eller tryck control-C för att nollställa inmatningsbufferten.

en: Use \? for help.
sv: Använd \? för hjälp.

en: You are using psql, the command-line interface to PostgreSQL.
sv: Du använder psql, den interaktiva PostgreSQL-terminalen.

en: Type:  \copyright for distribution terms
           \h for help with SQL commands
           \? for help with psql commands
           \g or terminate with semicolon to execute query
           \q to quit
sv: Skriv:  \copyright för upphovsrättsinformation
            \h för hjälp om SQL-kommandon
            \? för hjälp om psql-kommandon
            \g eller avsluta med semikolon för att köra en fråga
            \q för att avsluta

en: Use \q to quit.
sv: Använd \q för att avsluta.

en: Use control-D to quit.
sv: Använd control-D för att avsluta.

en: Use control-C to quit.
sv: Använd control-C för att avsluta.

en: query ignored; use \endif or Ctrl-C to exit current \if block
sv: fråga ignorerat; använd \endif eller Ctrl-C för att avsluta aktuellt \if-block

en: reached EOF without finding closing \endif(s)
sv: kom till EOF utan att hitta avslutande \endif

en: unterminated quoted string
sv: icketerminerad citerad sträng

en: %s: out of memory
sv: %s: slut på minne

en: name
sv: namn

en: aggregate_signature
sv: aggregatsignatur

en: new_name
sv: nytt_namn

en: new_owner
sv: ny_ägare

en: new_schema
sv: nytt_schema

en: where aggregate_signature is:
sv: där aggregatsignatur är:

en: argmode
sv: arg_läge

en: argname
sv: arg_namn

en: argtype
sv: arg_typ

en: option
sv: flaggor

en: where option can be:
sv: där flaggor kan vara:

en: allowconn
sv: tillåtansl

en: connlimit
sv: anslutningstak

en: istemplate
sv: ärmall

en: new_tablespace
sv: nytt_tabellutrymme

en: configuration_parameter
sv: konfigurationsparameter

en: value
sv: värde

en: target_role
sv: målroll

en: schema_name
sv: schemanamn

en: abbreviated_grant_or_revoke
sv: förkortad_grant_eller_revoke

en: where abbreviated_grant_or_revoke is one of:
sv: där förkortad_grant_eller_revok är en av:

en: role_name
sv: rollnamn

en: expression
sv: uttryck

en: domain_constraint
sv: domain_villkor

en: constraint_name
sv: villkorsnamn

en: new_constraint_name
sv: nyy_villkorsnamn

en: new_version
sv: ny_version

en: member_object
sv: medlemsobjekt

en: where member_object is:
sv: där medlemsobjekt är:

en: object_name
sv: objektnamn

en: aggregate_name
sv: aggregatnamn

en: source_type
sv: källtyp

en: target_type
sv: måltyp

en: function_name
sv: funktionsnamn

en: operator_name
sv: operatornamn

en: left_type
sv: vänster_typ

en: right_type
sv: höger_typ

en: index_method
sv: indexmetod

en: procedure_name
sv: procedurnamn

en: routine_name
sv: rutinnamn

en: type_name
sv: typnamn

en: lang_name
sv: språknamn

en: and aggregate_signature is:
sv: och aggregatsignatur är:

en: handler_function
sv: hanterarfunktion

en: validator_function
sv: valideringsfunktion

en: action
sv: aktion

en: column_name
sv: kolumnnamn

en: new_column_name
sv: nytt_kolumnnamn

en: where action is one of:
sv: där aktion är en av:

en: data_type
sv: datatyp

en: collation
sv: jämförelse

en: column_constraint
sv: kolumnvillkor

en: integer
sv: heltal

en: attribute_option
sv: attributalternativ

en: table_constraint
sv: tabellvillkor

en: trigger_name
sv: triggernamn

en: parent_table
sv: föräldertabell

en: extension_name
sv: utökningsnamn

en: execution_cost
sv: körkostnad

en: result_rows
sv: resultatrader

en: support_function
sv: supportfunktion

en: role_specification
sv: rollspecifikation

en: user_name
sv: användarnamn

en: where role_specification can be:
sv: där rollspecifikation kan vara:

en: group_name
sv: gruppnamn

en: tablespace_name
sv: tabellutrymmesnamn

en: index_name
sv: indexnamn

en: storage_parameter
sv: lagringsparameter

en: column_number
sv: kolumnnummer

en: large_object_oid
sv: stort_objekt_oid

en: compression_method
sv: komprimeringsmetod

en: new_access_method
sv: ny_accessmetod

en: strategy_number
sv: strateginummer

en: op_type
sv: op_typ

en: sort_family_name
sv: sorteringsfamiljnamn

en: support_number
sv: supportnummer

en: argument_type
sv: argumenttyp

en: table_name
sv: tabellnamn

en: using_expression
sv: using-uttryck

en: check_expression
sv: check-uttryck

en: publication_object
sv: publiceringsobject

en: publication_parameter
sv: publiceringsparameter

en: where publication_object is one of:
sv: där publiceringsobjekt är en av:

en: password
sv: lösenord

en: timestamp
sv: tidsstämpel

en: database_name
sv: databasnamn

en: increment
sv: ökningsvärde

en: minvalue
sv: minvärde

en: maxvalue
sv: maxvärde

en: restart
sv: starta om

en: new_target
sv: nytt_mål

en: conninfo
sv: anslinfo

en: publication_name
sv: publiceringsnamn

en: publication_option
sv: publicerings_alternativ

en: refresh_option
sv: refresh_alternativ

en: subscription_parameter
sv: prenumerationsparameter

en: skip_option
sv: skip_alternativ

en: partition_name
sv: partitionsnamn

en: partition_bound_spec
sv: partitionsgränsspec

en: partition_name1
sv: partitions_namn1

en: partition_name2
sv: partitions_namn2

en: sequence_options
sv: sekvensalternativ

en: sequence_option
sv: sekvensalternativ

en: table_constraint_using_index
sv: tabellvillkor_för_index

en: rewrite_rule_name
sv: omskrivningsregelnamn

en: and partition_bound_spec is:
sv: och partitionsgränsspec är:

en: partition_bound_expr
sv: partitionsgränsuttryck

en: numeric_literal
sv: numerisk_literal

en: and column_constraint is:
sv: och kolumnvillkor är:

en: default_expr
sv: default_uttryck

en: generation_expr
sv: generatoruttryck

en: index_parameters
sv: indexparametrar

en: reftable
sv: reftabell

en: refcolumn
sv: refkolumn

en: referential_action
sv: referentiell_aktion

en: and table_constraint is:
sv: och tabellvillkor är:

en: exclude_element
sv: uteslutelement

en: predicate
sv: predikat

en: and table_constraint_using_index is:
sv: och tabellvillkor_för_index är:

en: index_parameters in UNIQUE, PRIMARY KEY, and EXCLUDE constraints are:
sv: indexparametrar i UNIQUE-, PRIMARY KEY- och EXCLUDE-villkor är:

en: exclude_element in an EXCLUDE constraint is:
sv: uteslutelement i ett EXCLUDE-villkort är:

en: opclass
sv: op-klass

en: referential_action in a FOREIGN KEY/REFERENCES constraint is:
sv: referentiell_aktion i ett FOREIGN KEY/REFERENCES-villkor är:

en: tablespace_option
sv: tabellutrymmesalternativ

en: token_type
sv: symboltyp

en: dictionary_name
sv: ordlistnamn

en: old_dictionary
sv: gammal_ordlista

en: new_dictionary
sv: ny_ordlista

en: attribute_name
sv: attributnamn

en: new_attribute_name
sv: nytt_attributnamn

en: new_enum_value
sv: nytt_enumvärde

en: neighbor_enum_value
sv: närliggande_enumvärde

en: existing_enum_value
sv: existerande_enumvärde

en: property
sv: egenskap

en: server_name
sv: servernamn

en: view_option_name
sv: visningsalternativnamn

en: view_option_value
sv: visningsalternativvärde

en: table_and_columns
sv: tabell_och_kolumner

en: where option can be one of:
sv: där flaggor kan vara en av:

en: size
sv: storlek

en: and table_and_columns is:
sv: och tabell_och_kolumner är:

en: transaction_mode
sv: transaktionsläge

en: where transaction_mode is one of:
sv: där transaktionsläge är en av:

en: relation_name
sv: relationsnamn

en: domain_name
sv: domännamn

en: policy_name
sv: policynamn

en: rule_name
sv: regelnamn

en: string_literal
sv: sträng_literal

en: transaction_id
sv: transaktions-id

en: filename
sv: filnamn

en: command
sv: kommando

en: condition
sv: villkor

en: query
sv: fråga

en: format_name
sv: formatnamn

en: delimiter_character
sv: avdelartecken

en: null_string
sv: null-sträng

en: default_string
sv: standard-sträng

en: quote_character
sv: citattecken

en: escape_character
sv: escape-tecken

en: error_action
sv: fel_aktion

en: encoding_name
sv: kodningsnamn

en: access_method_type
sv: accessmetodtyp

en: arg_data_type
sv: arg_datatyp

en: state_data_type
sv: tillståndsdatatyp

en: state_data_size
sv: tillståndsdatastorlek

en: combinefunc
sv: kombinerafunk

en: serialfunc
sv: serialiseringsfunk

en: deserialfunc
sv: deserialiseringsfunk

en: initial_condition
sv: startvärde

en: msfunc
sv: msfunk

en: minvfunc
sv: minvfunk

en: mstate_data_type
sv: mtillståndsdatatyp

en: mstate_data_size
sv: ntillståndsstorlek

en: mffunc
sv: mffunk

en: minitial_condition
sv: mstartvärde

en: sort_operator
sv: sorteringsoperator

en: or the old syntax
sv: eller gamla syntaxen

en: base_type
sv: bastyp

en: locale
sv: lokal

en: provider
sv: leverantör

en: rules
sv: regler

en: existing_collation
sv: existerande_jämförelse

en: source_encoding
sv: källkodning

en: dest_encoding
sv: målkodning

en: template
sv: mall

en: encoding
sv: kodning

en: strategy
sv: strategi

en: builtin_locale
sv: inbyggd_lokal

en: icu_locale
sv: icu_lokal

en: icu_rules
sv: icu_regler

en: locale_provider
sv: lokal_leverantör

en: collation_version
sv: jämförelse_version

en: where domain_constraint is:
sv: där domän_villkor är:

en: event
sv: händelse

en: filter_variable
sv: filtervariabel

en: filter_value
sv: filtervärde

en: where column_constraint is:
sv: där kolumnvillkor är:

en: rettype
sv: rettyp

en: column_type
sv: kolumntyp

en: obj_file
sv: obj-fil

en: link_symbol
sv: linksymbol

en: sql_body
sv: sql-kropp

en: method
sv: metod

en: call_handler
sv: anropshanterare

en: inline_handler
sv: inline-hanterare

en: valfunction
sv: val-funktion

en: family_name
sv: familjenamn

en: storage_type
sv: lagringstyp

en: where event can be one of:
sv: där händelse kan vara en av:

en: schema_element
sv: schema-element

en: server_type
sv: servertyp

en: server_version
sv: serverversion

en: fdw_name
sv: fdw-namn

en: statistics_name
sv: statistiknamn

en: statistics_kind
sv: statistiksort

en: subscription_name
sv: prenumerationsnamn

en: source_table
sv: källtabell

en: like_option
sv: like_alternativ

en: and like_option is:
sv: och likealternativ är:

en: directory
sv: katalog

en: parser_name
sv: parsernamn

en: source_config
sv: källkonfig

en: start_function
sv: startfunktion

en: gettoken_function
sv: gettoken_funktion

en: end_function
sv: slutfunktion

en: lextypes_function
sv: symboltypfunktion

en: headline_function
sv: rubrikfunktion

en: init_function
sv: init_funktion

en: lexize_function
sv: symboluppdelningsfunktion

en: from_sql_function_name
sv: från_sql_funktionsnamn

en: to_sql_function_name
sv: till_sql_funktionsnamn

en: referenced_table_name
sv: refererat_tabellnamn

en: transition_relation_name
sv: övergångsrelationsnamn

en: arguments
sv: argument

en: label
sv: etikett

en: subtype
sv: subtyp

en: subtype_operator_class
sv: subtypoperatorklass

en: canonical_function
sv: kanonisk_funktion

en: subtype_diff_function
sv: subtyp_diff_funktion

en: multirange_type_name
sv: multirange_typnamn

en: input_function
sv: inmatningsfunktion

en: output_function
sv: utmatningsfunktion

en: receive_function
sv: mottagarfunktion

en: send_function
sv: sändfunktion

en: type_modifier_input_function
sv: typmodifiering_indatafunktion

en: type_modifier_output_function
sv: typmodifiering_utdatafunktion

en: analyze_function
sv: analysfunktion

en: subscript_function
sv: arrayindexfunktion

en: internallength
sv: internlängd

en: alignment
sv: justering

en: storage
sv: lagring

en: like_type
sv: liketyp

en: category
sv: kategori

en: preferred
sv: föredragen

en: default
sv: standard

en: delimiter
sv: avskiljare

en: collatable
sv: sorterbar

en: with_query
sv: with_fråga

en: from_item
sv: frånval

en: cursor_name
sv: markörnamn

en: output_expression
sv: utdatauttryck

en: output_name
sv: utdatanamn

en: code
sv: kod

en: statement
sv: sats

en: direction
sv: riktning

en: where direction can be one of:
sv: där riktning kan vara en av:

en: count
sv: antal

en: sequence_name
sv: sekvensnamn

en: arg_name
sv: arg_namn

en: arg_type
sv: arg_typ

en: remote_schema
sv: externt_schema

en: local_schema
sv: lokalt_schema

en: conflict_target
sv: konfliktmål

en: conflict_action
sv: konfliktaktion

en: where conflict_target can be one of:
sv: där konfliktmål kan vara en av:

en: index_column_name
sv: indexkolumnnamn

en: index_expression
sv: indexuttryck

en: index_predicate
sv: indexpredikat

en: and conflict_action is one of:
sv: och konfliktaktion är en av:

en: channel
sv: kanal

en: lockmode
sv: låsläge

en: where lockmode is one of:
sv: där låsläge är en av:

en: target_table_name
sv: måltabellnamn

en: target_alias
sv: målalias

en: data_source
sv: datakälla

en: join_condition
sv: join-villkor

en: when_clause
sv: when_sats

en: where data_source is:
sv: där datakälla är:

en: source_table_name
sv: källtabellnamn

en: source_query
sv: källfråga

en: source_alias
sv: källalias

en: and when_clause is:
sv: och when_sats är:

en: and merge_insert is:
sv: och merge_insert är:

en: and merge_update is:
sv: och merge_update är:

en: and merge_delete is:
sv: och merge_delete är:

en: payload
sv: innehåll

en: old_role
sv: gammal_roll

en: new_role
sv: ny_roll

en: savepoint_name
sv: sparpunktnamn

en: grouping_element
sv: gruperingselement

en: window_name
sv: fönsternamn

en: window_definition
sv: fönsterdefinition

en: from_reference
sv: från_referens

en: where from_item can be one of:
sv: där frånval kan vara en av:

en: column_alias
sv: kolumnalias

en: sampling_method
sv: samplingsmetod

en: seed
sv: frö

en: with_query_name
sv: with_frågenamn

en: column_definition
sv: kolumndefinition

en: join_type
sv: join-typ

en: join_column
sv: join-kolumn

en: and grouping_element can be one of:
sv: och grupperingselement kan vara en av:

en: and with_query is:
sv: och with_fråga är:

en: values
sv: värden

en: search_seq_col_name
sv: söksekvens_kolumnnamn

en: cycle_mark_col_name
sv: cykelmarkering_kolumnnamn

en: cycle_mark_value
sv: cykelmarkering_värde

en: cycle_mark_default
sv: cykelmarkering_standard

en: cycle_path_col_name
sv: cykelväg_kolumnnamn

en: new_table
sv: ny_tabell

en: sort_expression
sv: sorteringsuttryck

en: abort the current transaction
sv: avbryt aktuell transaktion

en: change the definition of an aggregate function
sv: ändra definitionen av en aggregatfunktion

en: change the definition of a collation
sv: ändra definitionen av en jämförelse

en: change the definition of a conversion
sv: ändra definitionen av en konvertering

en: change a database
sv: ändra en databas

en: define default access privileges
sv: definiera standardaccessrättigheter

en: change the definition of a domain
sv: ändra definitionen av en domän

en: change the definition of an event trigger
sv: ändra definitionen av en händelsetrigger

en: change the definition of an extension
sv: ändra definitionen av en utökning

en: change the definition of a foreign-data wrapper
sv: ändra definitionen av en främmande data-omvandlare

en: change the definition of a foreign table
sv: ändra definitionen av en främmande tabell

en: change the definition of a function
sv: ändra definitionen av en funktion

en: change role name or membership
sv: ändra rollnamn eller medlemskap

en: change the definition of an index
sv: ändra definitionen av ett index

en: change the definition of a procedural language
sv: ändra definitionen av ett procedur-språk

en: change the definition of a large object
sv: ändra definitionen av ett stort objekt

en: change the definition of a materialized view
sv: ändra definitionen av en materialiserad vy

en: change the definition of an operator
sv: ändra definitionen av en operator

en: change the definition of an operator class
sv: ändra definitionen av en operatorklass

en: change the definition of an operator family
sv: ändra definitionen av en operatorfamilj

en: change the definition of a row-level security policy
sv: ändra definitionen av en säkerhetspolicy på radnivå

en: change the definition of a procedure
sv: ändra definitionen av en procedur

en: change the definition of a publication
sv: ändra definitionen av en publicering

en: change a database role
sv: ändra databasroll

en: change the definition of a routine
sv: ändra definitionen av en rutin

en: change the definition of a rule
sv: ändra definitionen av en regel

en: change the definition of a schema
sv: ändra definitionen av ett schema

en: change the definition of a sequence generator
sv: ändra definitionen av en sekvensgenerator

en: change the definition of a foreign server
sv: ändra definitionen av en främmande server

en: change the definition of an extended statistics object
sv: ändra definitionen av ett utökat statistikobjekt

en: change the definition of a subscription
sv: ändra definitionen av en prenumerering

en: change a server configuration parameter
sv: ändra en servers konfigurationsparameter

en: change the definition of a table
sv: ändra definitionen av en tabell

en: change the definition of a tablespace
sv: ändra definitionen av ett tabellutrymme

en: change the definition of a text search configuration
sv: ändra definitionen av en textsökkonfiguration

en: change the definition of a text search dictionary
sv: ändra definitionen av en textsökordlista

en: change the definition of a text search parser
sv: ändra definitionen av en textsökparser

en: change the definition of a text search template
sv: ändra definitionen av en textsökmall

en: change the definition of a trigger
sv: ändra definitionen av en trigger

en: change the definition of a type
sv: ändra definitionen av en typ

en: change the definition of a user mapping
sv: ändra definitionen av en användarmappning

en: change the definition of a view
sv: ändra definitionen av en vy

en: collect statistics about a database
sv: samla in statistik om en databas

en: start a transaction block
sv: starta ett transaktionsblock

en: invoke a procedure
sv: anropa en procedur

en: force a write-ahead log checkpoint
sv: tvinga checkpoint i transaktionsloggen

en: close a cursor
sv: stäng en markör

en: cluster a table according to an index
sv: klustra en tabell efter ett index

en: define or change the comment of an object
sv: definiera eller ändra en kommentar på ett objekt

en: commit the current transaction
sv: utför den aktuella transaktionen

en: commit a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
sv: utför commit på en transaktion som tidigare förberetts för två-fas-commit

en: copy data between a file and a table
sv: kopiera data mellan en fil och en tabell

en: define a new access method
sv: definiera en ny accessmetod

en: define a new aggregate function
sv: definiera en ny aggregatfunktion

en: define a new cast
sv: definiera en ny typomvandling

en: define a new collation
sv: definiera en ny jämförelse

en: define a new encoding conversion
sv: definiera en ny teckenkodningskonvertering

en: create a new database
sv: skapa en ny databas

en: define a new domain
sv: definiera en ny domän

en: define a new event trigger
sv: definiera en ny händelsetrigger

en: install an extension
sv: installera en utökning

en: define a new foreign-data wrapper
sv: definiera en ny främmande data-omvandlare

en: define a new foreign table
sv: definiera en ny främmande tabell

en: define a new function
sv: definiera en ny funktion

en: define a new database role
sv: definiera en ny databasroll

en: define a new index
sv: skapa ett nytt index

en: define a new procedural language
sv: definiera ett nytt procedur-språk

en: define a new materialized view
sv: definiera en ny materialiserad vy

en: define a new operator
sv: definiera en ny operator

en: define a new operator class
sv: definiera en ny operatorklass

en: define a new operator family
sv: definiera en ny operatorfamilj

en: define a new row-level security policy for a table
sv: definiera en ny säkerhetspolicy på radnivå för en tabell

en: define a new procedure
sv: definiera ett ny procedur

en: define a new publication
sv: definiera en ny publicering

en: define a new rewrite rule
sv: definiera en ny omskrivningsregel

en: define a new schema
sv: definiera ett nytt schema

en: define a new sequence generator
sv: definiera en ny sekvensgenerator

en: define a new foreign server
sv: definiera en ny främmande server

en: define extended statistics
sv: definiera utökad statistik

en: define a new subscription
sv: definiera en ny prenumeration

en: define a new table
sv: definiera en ny tabell

en: define a new table from the results of a query
sv: definiera en ny tabell utifrån resultatet av en fråga

en: define a new tablespace
sv: definiera ett nytt tabellutrymme

en: define a new text search configuration
sv: definiera en ny textsökkonfiguration

en: define a new text search dictionary
sv: definiera en ny textsökordlista

en: define a new text search parser
sv: definiera en ny textsökparser

en: define a new text search template
sv: definiera en ny textsökmall

en: define a new transform
sv: definiera en ny transform

en: define a new trigger
sv: definiera en ny trigger

en: define a new data type
sv: definiera en ny datatyp

en: define a new mapping of a user to a foreign server
sv: definiera en ny mappning av en användare till en främmande server

en: define a new view
sv: definiera en ny vy

en: deallocate a prepared statement
sv: deallokera en förberedd sats

en: define a cursor
sv: definiera en markör

en: delete rows of a table
sv: radera rader i en tabell

en: discard session state
sv: släng sessionstillstånd

en: execute an anonymous code block
sv: kör ett annonymt kodblock

en: remove an access method
sv: ta bort en accessmetod

en: remove an aggregate function
sv: ta bort en aggregatfunktioner

en: remove a cast
sv: ta bort en typomvandling

en: remove a collation
sv: ta bort en jämförelse

en: remove a conversion
sv: ta bort en konvertering

en: remove a database
sv: ta bort en databas

en: remove a domain
sv: ta bort en domän

en: remove an event trigger
sv: ta bort en händelsetrigger

en: remove an extension
sv: ta bort en utökning

en: remove a foreign-data wrapper
sv: ta bort en frammande data-omvandlare

en: remove a foreign table
sv: ta bort en främmande tabell

en: remove a function
sv: ta bort en funktion

en: remove a database role
sv: ta bort en databasroll

en: remove an index
sv: ta bort ett index

en: remove a procedural language
sv: ta bort ett procedur-språk

en: remove a materialized view
sv: ta bort en materialiserad vy

en: remove an operator
sv: ta bort en operator

en: remove an operator class
sv: ta bort en operatorklass

en: remove an operator family
sv: ta bort en operatorfamilj

en: remove database objects owned by a database role
sv: ta bort databasobjekt som ägs av databasroll

en: remove a row-level security policy from a table
sv: ta bort en säkerhetspolicy på radnivå från en tabell

en: remove a procedure
sv: ta bort en procedur

en: remove a publication
sv: ta bort en publicering

en: remove a routine
sv: ta bort en rutin

en: remove a rewrite rule
sv: ta bort en omskrivningsregel

en: remove a schema
sv: ta bort ett schema

en: remove a sequence
sv: ta bort en sekvens

en: remove a foreign server descriptor
sv: ta bort en främmande server-deskriptor

en: remove extended statistics
sv: ta bort utökad statistik

en: remove a subscription
sv: ta bort en prenumeration

en: remove a table
sv: ta bort en tabell

en: remove a tablespace
sv: ta bort ett tabellutrymme

en: remove a text search configuration
sv: ta bort en textsökkonfiguration

en: remove a text search dictionary
sv: ta bort en textsökordlista

en: remove a text search parser
sv: ta bort en textsökparser

en: remove a text search template
sv: ta bort en textsökmall

en: remove a transform
sv: ta bort en transform

en: remove a trigger
sv: ta bort en trigger

en: remove a data type
sv: ta bort en datatyp

en: remove a user mapping for a foreign server
sv: ta bort en användarmappning för en främmande server

en: remove a view
sv: ta bort en vy

en: execute a prepared statement
sv: utför en förberedd sats

en: show the execution plan of a statement
sv: visa körningsplanen för en sats

en: retrieve rows from a query using a cursor
sv: hämta rader från en fråga med hjälp av en markör

en: define access privileges
sv: definera åtkomsträttigheter

en: import table definitions from a foreign server
sv: importera tabelldefinitioner från en främmande server

en: create new rows in a table
sv: skapa nya rader i en tabell

en: listen for a notification
sv: lyssna efter notifiering

en: load a shared library file
sv: ladda en delad biblioteksfil (shared library)

en: lock a table
sv: lås en tabell

en: conditionally insert, update, or delete rows of a table
sv: villkorlig insert, updare eller delete av rader i en tabell

en: position a cursor
sv: flytta en markör

en: generate a notification
sv: generera en notifiering

en: prepare a statement for execution
sv: förbered en sats för körning

en: prepare the current transaction for two-phase commit
sv: avbryt aktuell transaktion för två-fas-commit

en: change the ownership of database objects owned by a database role
sv: byt ägare på databasobjekt som ägs av en databasroll

en: replace the contents of a materialized view
sv: ersätt innehållet av en materialiserad vy

en: rebuild indexes
sv: återskapa index

en: release a previously defined savepoint
sv: frigör en tidigare definierad sparpunkt

en: restore the value of a run-time parameter to the default value
sv: återställ värde av körningsparameter till standardvärdet

en: remove access privileges
sv: ta bort åtkomsträttigheter

en: cancel a transaction that was earlier prepared for two-phase commit
sv: avbryt en transaktion som tidigare förberetts för två-fas-commit

en: roll back to a savepoint
sv: rulla tillbaka till sparpunkt

en: define a new savepoint within the current transaction
sv: definera en ny sparpunkt i den aktuella transaktionen

en: define or change a security label applied to an object
sv: definiera eller ändra en säkerhetsetikett på ett objekt

en: retrieve rows from a table or view
sv: hämta rader från en tabell eller vy

en: change a run-time parameter
sv: ändra en körningsparameter

en: set constraint check timing for the current transaction
sv: sätt integritetsvillkorstiming för nuvarande transaktion

en: set the current user identifier of the current session
sv: sätt användare för den aktiva sessionen

en: set the session user identifier and the current user identifier of the current session
sv: sätt sessionsanvändaridentifierare och nuvarande användaridentifierare för den aktiva sessionen

en: set the characteristics of the current transaction
sv: sätt inställningar för nuvarande transaktionen

en: show the value of a run-time parameter
sv: visa värde på en körningsparameter

en: empty a table or set of tables
sv: töm en eller flera tabeller

en: stop listening for a notification
sv: sluta att lyssna efter notifiering

en: update rows of a table
sv: uppdatera rader i en tabell

en: garbage-collect and optionally analyze a database
sv: skräpsamla och eventuellt analysera en databas

en: compute a set of rows
sv: beräkna en mängd rader

en: -1 can only be used in non-interactive mode
sv: -1 kan bara användas i icke-interaktivt läge

en: could not open log file "%s": %m
sv: kunde inte öppna loggfil "%s": %m

en: Type "help" for help.
sv: Skriv "help" för hjälp.

en: could not set printing parameter "%s"
sv: kunde inte sätta utskriftsparameter "%s"

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: extra command-line argument "%s" ignored
sv: extra kommandoradsargument "%s" ignorerad

en: could not find own program executable
sv: kunde inte hitta det egna programmets körbara fil

en: tab completion query failed: %s
    Query was:
    %s
sv: tab-kompletteringsfråga misslyckades: %s
    Frågan var:
    %s

en: unrecognized value "%s" for "%s": Boolean expected
sv: okänt värde "%s" för "%s": förväntade sig en Boolean

en: invalid value "%s" for "%s": integer expected
sv: ogiltigt värde "%s" för "%s": förväntade sig ett heltal

en: invalid variable name: "%s"
sv: ogiltigt variabelnamn: "%s"

en: unrecognized value "%s" for "%s"
    Available values are: %s.
sv: okänt värde "%s" för "%s"
    Tillgängliga värden är: %s.
