PostgreSQL 17 - en to sv translation catalogue (130 entries)

en: variable "%s" must have a numeric type
sv: variabel "%s" måste ha en numerisk typ

en: descriptor %s bound to connection %s does not exist
sv: deskriptor %s kopplad till anslutning %s finns inte

en: descriptor %s bound to the default connection does not exist
sv: deskriptor %s kopplad till standardanslutning finns inte

en: descriptor header item "%d" does not exist
sv: deskriptor-header-post "%d" finns inte

en: nullable is always 1
sv: nullable är alltid 1

en: key_member is always 0
sv: key_member är alltid 0

en: descriptor item "%s" is not implemented
sv: deskriptor-post "%s" är inte implementerad

en: descriptor item "%s" cannot be set
sv: deskriptor-post "%s" kan inte sättas

en: %s is the PostgreSQL embedded SQL preprocessor for C programs.
sv: %s är PostgreSQLs inbäddade SQL-preprocessor för C-program.

en: Usage:
      %s [OPTION]... FILE...
sv: Användning:
      %s [FLAGGA]... FIL...

en: Options:
sv: Flaggor:

en:   -c             automatically generate C code from embedded SQL code;
                     this affects EXEC SQL TYPE
sv:   -c             generera automatiskt C-kod från inbäddad SQL-kod;
                     detta påverkar EXEC SQL TYPE

en:   -C MODE        set compatibility mode; MODE can be one of
                     "INFORMIX", "INFORMIX_SE", "ORACLE"
sv:   -C LÄGE        sätt kompabilitetsläge; LÄGE kan vara en av
                     "INFORMIX", "INFORMIX_SE", "ORACLE"

en:   -d             generate parser debug output
sv:   -d             generera parser-debug-utmatning

en:   -D SYMBOL      define SYMBOL
sv:   -D SYMBOL      definiera SYMBOL

en:   -h             parse a header file, this option includes option "-c"
sv:   -h             parsa en header-fil, denna flagga inkluderar flaggan "-c"

en:   -i             parse system include files as well
sv:   -i             parsa system-include-filer dessutom

en:   -I DIRECTORY   search DIRECTORY for include files
sv:   -I KATALOG     sök i KATALOG efter include-filer

en:   -o OUTFILE     write result to OUTFILE
sv:   -o UTFIL       skriv resultat till UTFIL

en:   -r OPTION      specify run-time behavior; OPTION can be:
                     "no_indicator", "prepare", "questionmarks"
sv:   -r FLAGGA      ange runtime-beteende; FLAGGA kan vara en av:
                     "no_indicator", "prepare", "questionmarks"

en:   --regression   run in regression testing mode
sv:   --regression   kör i regressions-test-läge

en:   -t             turn on autocommit of transactions
sv:   -t             slå på auto-commit av transaktioner

en:   -V, --version  output version information, then exit
sv:   -V, --version  visa versionsinformation, avsluta sedan

en:   -?, --help     show this help, then exit
sv:   -?, --help     visa denna hjälp, avsluta sedan

en: 
    If no output file is specified, the name is formed by adding .c to the
    input file name, after stripping off .pgc if present.
sv: 
    Om ingen utdatafil anges så skapas namnet genom att lägga till .c till
    indatafilnamnet, detta efter att .pgc strippats bort om det var med.

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera fel till <%s>.

en: %s home page: <%s>
sv: hemsida för %s: <%s>

en: %s: could not locate my own executable path
sv: %s: kunde inte hitta min egna körbara fils sökväg

en: Try "%s --help" for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: %s: parser debug support (-d) not available
sv: %s: parser-debug-stöd (-d) är inte tillgängligt

en: %s: could not open file "%s": %m
sv: %s: kunde inte öppna fil "%s": %m

en: %s, the PostgreSQL embedded C preprocessor, version %s
sv: %s, PostgreSQLs inbäddade C-preprocessor, version %s

en: EXEC SQL INCLUDE ... search starts here:
sv: EXEC SQL INCLUDE ... sökning startar här:

en: end of search list
sv: slut på söklista

en: %s: no input files specified
sv: %s: inga indatafiler angivna

en: cursor "%s" has been declared but not opened
sv: markören "%s" har deklarerats men inte öppnats

en: could not remove output file "%s"
sv: kunde inte ta bort utdatafil "%s"

en: unterminated /* comment
sv: ej avslutad /*-kommentar

en: unterminated bit string literal
sv: ej avslutad bitsträngslitteral

en: unterminated hexadecimal string literal
sv: ej avslutad hexadecimal stränglitteral

en: invalid bit string literal
sv: ogiltig bit-sträng-literal

en: invalid hexadecimal string literal
sv: ogiltig hexdecimal sträng-literal

en: unhandled previous state in xqs
sv: tidigare state i xqs som ej kan hanteras

en: unterminated quoted string
sv: icketerminerad citerad sträng

en: unterminated dollar-quoted string
sv: icke terminerad dollarciterad sträng

en: zero-length delimited identifier
sv: noll-längds avdelad identifierare

en: unterminated quoted identifier
sv: ej avslutad citerad identifierare

en: trailing junk after parameter
sv: efterföljande skräp efter parameter

en: trailing junk after numeric literal
sv: efterföljande skräp efter numerisk literal

en: nested /* ... */ comments
sv: nästlade /* ... */-kommentarer

en: missing identifier in EXEC SQL UNDEF command
sv: saknar identifierare i EXEC SQL UNDEF-kommando

en: too many nested EXEC SQL IFDEF conditions
sv: för många nästlade EXEC SQL IFDEF-villkor

en: missing matching "EXEC SQL IFDEF" / "EXEC SQL IFNDEF"
sv: saknar matchande "EXEC SQL IFDEF" / "EXEC SQL IFNDEF"

en: missing "EXEC SQL ENDIF;"
sv: saknar "EXEC SQL ENDIF;"

en: more than one EXEC SQL ELSE
sv: mer än en EXEC SQL ELSE

en: unmatched EXEC SQL ENDIF
sv: ej matchad EXEC SQL ENDIF

en: missing identifier in EXEC SQL IFDEF command
sv: saknar identifierare i EXEC SQL IFDEF-kommando

en: missing identifier in EXEC SQL DEFINE command
sv: saknar identifierare i EXEC SQL DEFINE-kommando

en: syntax error in EXEC SQL INCLUDE command
sv: syntaxfel i EXEC SQL INCLUDE-kommando

en: internal error: unreachable state; please report this to <%s>
sv: internt fel: state som ej skall kunna nås; vänligen rapportera detta till <%s>

en: Error: include path "%s/%s" is too long on line %d, skipping
sv: Fel: include-sökväg "%s/%s" är för lång på rad %d, hoppar över

en: could not open include file "%s" on line %d
sv: kunde inte öppna inkludefil "%s" på rad %d

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: cursor "%s" does not exist
sv: markör "%s" existerar inte

en: initializer not allowed in type definition
sv: initialiserare tillåts inte i typdefinition

en: type name "string" is reserved in Informix mode
sv: typnamn "string" är reserverat i Informix-läge

en: type "%s" is already defined
sv: typen "%s" är redan definierad

en: multidimensional arrays for simple data types are not supported
sv: multidimensionella array:er för enkla datatyper stöds inte

en: connection %s is overwritten with %s by DECLARE statement %s
sv: anslutning %s överskriven med %s av DECLARE-sats %s

en: AT option not allowed in CLOSE DATABASE statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i CLOSE DATABASE-sats

en: AT option not allowed in CONNECT statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i CONNECT-sats

en: AT option not allowed in DISCONNECT statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i DISCONNECT-sats

en: AT option not allowed in SET CONNECTION statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i SET CONNECTION-sats

en: AT option not allowed in TYPE statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i TYPE-sats

en: AT option not allowed in VAR statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i VAR-sats

en: AT option not allowed in WHENEVER statement
sv: AT-flaggan tillåts inte i WHENEVER-sats

en: unsupported feature will be passed to server
sv: ej stödd funktion skickass till servern

en: SHOW ALL is not implemented
sv: SHOW ALL är inte implementerad

en: COPY FROM STDIN is not implemented
sv: COPY FROM STDIN är inte implementerad

en: "database" cannot be used as cursor name in INFORMIX mode
sv: "database" kan inte användas som markörsnamn i INFORMIX-läge

en: using variable "%s" in different declare statements is not supported
sv: använda variabel "%s" i olika deklarationssatser stöds inte

en: cursor "%s" is already defined
sv: markören "%s" är redan definierad

en: no longer supported LIMIT #,# syntax passed to server
sv: ej längre stödd syntax LIMIT #,# har skickats till servern

en: CREATE TABLE AS cannot specify INTO
sv: CREATE TABLE AS kan inte ange INTO

en: expected "@", found "%s"
sv: förväntade "@", hittade "%s"

en: only protocols "tcp" and "unix" and database type "postgresql" are supported
sv: bara protokoll "tcp" och "unix" samt databastyp "postgresql" stöds

en: expected "://", found "%s"
sv: förväntade "://", hittade "%s"

en: Unix-domain sockets only work on "localhost" but not on "%s"
sv: Unix-domän-socket fungerart bara på "localhost" men inte på "%s"

en: expected "postgresql", found "%s"
sv: förväntade "postgresql", hittade "%s"

en: invalid connection type: %s
sv: ogiltig anslutningstyp: %s

en: expected "@" or "://", found "%s"
sv: förväntade "@" eller "://", hittade "%s"

en: invalid data type
sv: ogiltig datatyp

en: incomplete statement
sv: ofullständig sats

en: unrecognized token "%s"
sv: okänd symbol "%s"

en: name "%s" is already declared
sv: namnet "%s" är redan deklarerat

en: only data types numeric and decimal have precision/scale argument
sv: bara datatyperna numeric och decimal har precision/skala-argument

en: interval specification not allowed here
sv: intervallspecifikation tillåts inte här

en: too many levels in nested structure/union definition
sv: för många nästlade nivåer i struktur/union-definition

en: pointers to varchar are not implemented
sv: pekare till varchar är inte implementerat

en: initializer not allowed in EXEC SQL VAR command
sv: initialiserare tillåts inte i EXEC SQL VAR-kommando

en: arrays of indicators are not allowed on input
sv: array:er av indikatorer tillåts inte vid indata

en: operator not allowed in variable definition
sv: operator tillåts inte i variabeldefinition

note: translator: %s is typically the translation of "syntax error"
en: %s at or near "%s"
sv: %s vid eller nära "%s"

en: unrecognized variable type code %d
sv: okänd variabeltypkod %d

en: variable "%s" is hidden by a local variable of a different type
sv: variabel "%s" döljs av en lokal variabel av annan typ

en: variable "%s" is hidden by a local variable
sv: variabel "%s" döljs av en lokal variabel

en: indicator variable "%s" is hidden by a local variable of a different type
sv: indikatorvariabel "%s" döljs av en lokal variabel av annan typ

en: indicator variable "%s" is hidden by a local variable
sv: indikatorvariabel "%s" döljs av en lokal variabel

en: indicator for array/pointer has to be array/pointer
sv: indikator för array/pekare måste vara en array/pekare

en: nested arrays are not supported (except strings)
sv: nästlade array:er stöds inte (förutom strängar)

en: indicator for struct has to be a struct
sv: indikator för en struktur måste vara en struktur

en: indicator for simple data type has to be simple
sv: indikator för enkla datatyper måste vara enkel

en: indicator struct "%s" has too few members
sv: indikatorstruktur "%s" har för få medlemmar

en: indicator struct "%s" has too many members
sv: indikatorstruktur "%s" har för många medlemmar

en: unrecognized descriptor item code %d
sv: okänd deskriptor-post-kod %d

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: ERROR:
sv: FEL:

en: out of memory
sv: slut på minne

en: incorrectly formed variable "%s"
sv: inkorrekt formatterad variabel "%s"

en: variable "%s" is not a pointer
sv: variabel "%s" är inte en pekare

en: variable "%s" is not a pointer to a structure or a union
sv: variabel "%s" är inte en pekare till en struktur eller union

en: variable "%s" is neither a structure nor a union
sv: variabel "%s" är varken en struktur eller en union

en: variable "%s" is not an array
sv: variabel "%s" är inte en array

en: variable "%s" is not declared
sv: variabel "%s" är inte deklarerad

en: indicator variable must have an integer type
sv: indikatorvariabel måste ha en heltalstyp

en: unrecognized data type name "%s"
sv: okänt datatypsnamn "%s"

en: multidimensional arrays are not supported
sv: multidimensionella array:er stöds inte

en: multilevel pointers (more than 2 levels) are not supported; found %d level | multilevel pointers (more than 2 levels) are not supported; found %d levels
sv[0]: multinivåpekare (mer än 2 nivåer) stöds inte; hittade %d nivå
sv[1]: multinivåpekare (mer än 2 nivåer) stöds inte; hittade %d nivåer

en: pointer to pointer is not supported for this data type
sv: pekare till pekare stöds inte för denna datatyp

en: multidimensional arrays for structures are not supported
sv: multidimensionella array:er av strukturer stöds inte
