PostgreSQL 17 - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: empty message text
fr: texte du message vide

en: <DEFAULT>
fr: <DÉFAUT>

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
fr: aucune donnée trouvée sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
fr: mémoire épuisée à la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
fr: type « %s » non supporté sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
fr: trop d'arguments sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
fr: trop peu d'arguments sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
fr: syntaxe invalide en entrée pour le type int : « %s » sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
fr: syntaxe invalide en entrée pour le type unsigned int : « %s » sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
fr: syntaxe invalide en entrée pour le type float : « %s » sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
fr: syntaxe invalide en entrée pour le type booléen : « %s » sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
fr: n'a pas pu convertir la valeur booléenne : différence de taille sur la
    ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
fr: requête vide sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
fr: valeur NULL sans indicateur sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
fr: la valeur n'a pas de type tableau sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
fr: la donnée lue du serveur n'est pas un tableau sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
fr: l'insertion d'un tableau de variables n'est pas supportée, sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
fr: la connexion « %s » n'existe pas en ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
fr: non connecté à la connexion « %s » en ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
fr: nom d'instruction « %s » invalide sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
fr: descripteur « %s » introuvable sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
fr: index de descripteur hors d'échelle sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
fr: élément descripteur « %s » non reconnu sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
fr: la variable n'est pas de type numeric sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
fr: la variable n'est pas de type caractère sur la ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
fr: erreur dans le traitement de la transaction en ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
fr: n'a pas pu se connecter à la base de données « %s » en ligne %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
fr: erreur SQL %d en ligne %d

en: the connection to the server was lost
fr: la connexion au serveur a été perdue

en: SQL error: %s
fr: erreur SQL : %s

en: <empty>
fr: <vide>
