pg_checksums (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (65 entries)

en: error:
el: σφάλμα:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: detail:
el: λεπτομέρεια:

en: hint:
el: υπόδειξη:

en: could not open file "%s" for reading: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για ανάγνωση: %m

en: could not read file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %zu

en: could not close file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του αρχείου «%s»: %m

en: byte ordering mismatch
el: αναντιστοιχία διάταξης byte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
el: πιθανή αναντιστοιχία διάταξης byte
    Η διάταξη byte που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου pg_control ενδέχεται να μην ταιριάζει με αυτήν
    που χρησιμοποιείται από αυτό το πρόγραμμα.  Στην περίπτωση αυτή, τα παρακάτω αποτελέσματα θα ήταν εσφαλμένα, και
    η εγκατάσταση PostgreSQL θα ήταν ασύμβατη με αυτόν τον κατάλογο δεδομένων.

en: could not open file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %m

en: could not write file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή αρχείου «%s»: %m

en: could not fsync file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής fsync στο αρχείο «%s»: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
el: δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή δείκτη null (εσωτερικό σφάλμα)

en: could not stat file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο «%s»: %m

en: could not open directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του καταλόγου «%s»: %m

en: could not read directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του καταλόγου «%s»: %m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου «%s» σε «%s»: %m

en: invalid value "%s" for option %s
el: μη έγκυρη τιμή  «%s» για την επιλογή %s

en: %s must be in range %d..%d
el: %s πρέπει να βρίσκεται εντός εύρους %d..%d

en: %s enables, disables, or verifies data checksums in a PostgreSQL database cluster.
el: %s ενεργοποιεί, απενεργοποιεί ή επαληθεύει τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων σε μία συστάδα βάσεων δεδομένων PostgreSQL.

en: Usage:
el: Χρήση:

en:   %s [OPTION]... [DATADIR]
el:   %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [DATADIR]

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές:

en:  [-D, --pgdata=]DATADIR    data directory
el:  [-D, --pgdata=]DATADIR    κατάλογος δεδομένων

en:   -c, --check              check data checksums (default)
el:   -c, --check              έλεγξε αθροίσματα ελέγχου δεδομένων (προεπιλογή)

en:   -d, --disable            disable data checksums
el:   -d, --disable            απενεργοποίησε τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων

en:   -e, --enable             enable data checksums
el:   -e, --enable             ενεργοποίησε τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων

en:   -f, --filenode=FILENODE  check only relation with specified filenode
el:   -f, --filenode=FILENODE  έλεγξε μόνο τη σχέση με το καθορισμένο filenode

en:   -N, --no-sync            do not wait for changes to be written safely to disk
el:   -N, --no-sync            να μην αναμένει την ασφαλή εγγραφή αλλαγών στον δίσκο

en:   -P, --progress           show progress information
el:   -P, --progress           εμφάνισε πληροφορίες προόδου

en:   -v, --verbose            output verbose messages
el:   -v, --verbose            περιφραστικά μηνύματα εξόδου

en:   -V, --version            output version information, then exit
el:   -V, --version            εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -?, --help               show this help, then exit
el:   -?, --help               εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας, στη συνέχεια έξοδος

en: 
    If no data directory (DATADIR) is specified, the environment variable PGDATA
    is used.
el: 
    Εάν δεν έχει καθοριστεί κατάλογος δεδομένων (DATADIR), χρησιμοποιείται η
    μεταβλητή περιβάλλοντος PGDATA.

en: Report bugs to <%s>.
el: Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>

en: could not read block %u in file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: %m

en: could not read block %u in file "%s": read %d of %d
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: ανάγνωσε %d από %d

en: checksum verification failed in file "%s", block %u: calculated checksum %X but block contains %X
el: επαλήθευση του αθροίσματος ελέγχου απέτυχε στο αρχείο «%s», μπλοκ %u: υπολογισμένο άθροισμα ελέγχου %X αλλά το μπλοκ περιέχει %X

en: seek failed for block %u in file "%s": %m
el: αναζήτηση απέτυχε για μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: %m

en: could not write block %u in file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: %m

en: could not write block %u in file "%s": wrote %d of %d
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή μπλοκ %u στο αρχείο «%s»: έγραψε %d από %d

en: checksums verified in file "%s"
el: επαληθευμένα αθροίσματα ελέγχου στο αρχείο «%s»

en: checksums enabled in file "%s"
el: ενεργοποιημένα αθροίσματα ελέγχου στο αρχείο «%s»

en: invalid segment number %d in file name "%s"
el: μη έγκυρος αριθμός τμήματος %d στο αρχείο με όνομα «%s»

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: no data directory specified
el: δεν ορίστηκε κατάλογος δεδομένων

en: too many command-line arguments (first is "%s")
el: πάρα πολλές παράμετροι εισόδου από την γραμμή εντολών (η πρώτη είναι η «%s»)

en: option -f/--filenode can only be used with --check
el: η επιλογή -f/--filenode μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μαζί με την --check

en: pg_control CRC value is incorrect
el: η τιμή pg_control CRC είναι λανθασμένη

en: cluster is not compatible with this version of pg_checksums
el: η συστάδα δεν είναι συμβατή με αυτήν την έκδοση pg_checksums

en: database cluster is not compatible
el: η συστάδα βάσεων δεδομένων δεν είναι συμβατή

en: The database cluster was initialized with block size %u, but pg_checksums was compiled with block size %u.
el: Η συστάδα βάσεων δεδομένων αρχικοποιήθηκε με μέγεθος μπλοκ %u, αλλά το pg_checksums συντάχθηκε με μέγεθος μπλοκ %u.

en: cluster must be shut down
el: η συστάδα πρέπει να τερματιστεί

en: data checksums are not enabled in cluster
el: τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων δεν είναι ενεργοποιημένα στη συστάδα

en: data checksums are already disabled in cluster
el: τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων είναι ήδη απενεργοποιημένα στη συστάδα

en: data checksums are already enabled in cluster
el: τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων είναι ήδη ενεργοποιημένα στη συστάδα

en: Checksum operation completed
el: Ολοκληρώθηκε η λειτουργία του αθροίσματος ελέγχου

en: Data checksum version: %u
el: Έκδοση αθροισμάτων ελέγχου: %u

en: syncing data directory
el: συγχρονίζεται κατάλογος δεδομένων

en: updating control file
el: ενημερώνεται αρχείο ελέγχου

en: Checksums enabled in cluster
el: Ενεργοποίηση των αθροισμάτων ελέγχου στη συστάδα

en: Checksums disabled in cluster
el: Τα αθροίσματα ελέγχου δεδομένων είναι απενεργοποιημένα στη συστάδα
