pg_verifybackup (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (121 entries)

en: error:
el: σφάλμα:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: detail:
el: λεπτομέρεια:

en: hint:
el: υπόδειξη:

en: could not open file "%s" for reading: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για ανάγνωση: %m

en: could not read file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %zu

en: could not close file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του αρχείου «%s»: %m

en: byte ordering mismatch
el: αναντιστοιχία διάταξης byte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
el: πιθανή αναντιστοιχία διάταξης byte
    Η διάταξη byte που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου pg_control ενδέχεται να μην ταιριάζει με αυτήν
    που χρησιμοποιείται από αυτό το πρόγραμμα.  Στην περίπτωση αυτή, τα παρακάτω αποτελέσματα θα ήταν εσφαλμένα, και
    η εγκατάσταση PostgreSQL θα ήταν ασύμβατη με αυτόν τον κατάλογο δεδομένων.

en: could not open file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %m

en: could not write file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή αρχείου «%s»: %m

en: could not fsync file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής fsync στο αρχείο «%s»: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
el: δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή δείκτη null (εσωτερικό σφάλμα)

en: Character with value 0x%02x must be escaped.
el: Ο χαρακτήρας με τιμή 0x%02x πρέπει να διαφύγει.

en: The input string ended unexpectedly.
el: Η συμβολοσειρά εισόδου τερματίστηκε αναπάντεχα.

en: \u0000 cannot be converted to text.
el: Δεν είναι δυνατή η μετατροπή του \u0000 σε κείμενο.

en: "\u" must be followed by four hexadecimal digits.
el: Το «\u» πρέπει να ακολουθείται από τέσσερα δεκαεξαδικά ψηφία.

en: Unicode escape values cannot be used for code point values above 007F when the encoding is not UTF8.
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τιμές διαφυγής Unicode για τιμές σημείου κώδικα άνω του 007F όταν η κωδικοποίηση δεν είναι UTF8.

en: Unicode escape value could not be translated to the server's encoding %s.
el: Τιμές διαφυγής Unicode δεν δύναται να μεταφραστούν στην εντοπιότητα %s του διακομιστή.

en: Unicode high surrogate must not follow a high surrogate.
el: Υψηλό διακριτικό Unicode δεν πρέπει να ακολουθεί υψηλό διακριτικό.

en: Unicode low surrogate must follow a high surrogate.
el: Χαμηλό διακριτικό Unicode πρέπει να ακολουθεί υψηλό διακριτικό.

en: could not initialize checksum of manifest
el: δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση του αθροίσματος ελέγχου της διακήρυξης

en: manifest ended unexpectedly
el: η διακήρυξη έληξε απροσδόκητα

en: could not update checksum of manifest
el: δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του αθροίσματος ελέγχου της διακήρυξης

en: unexpected object start
el: μη αναμενόμενη αρχή αντικειμένου

en: unexpected object end
el: μη αναμενόμενο τέλος αντικειμένου

en: unexpected array start
el: μη αναμενόμενη αρχή συστοιχίας

en: unexpected array end
el: μη αναμενόμενο τέλος συστοιχίας

en: expected version indicator
el: ανέμενε ένδειξη έκδοσης

en: unrecognized top-level field
el: μη αναγνωρίσιμο πεδίο ανώτατου επιπέδου

en: unexpected file field
el: μη αναμενόμενο πεδίο αρχείου

en: unexpected WAL range field
el: μη αναμενόμενο πεδίο περιοχής WAL

en: unexpected object field
el: μη αναμενόμενο πεδίο αντικειμένου

en: unexpected scalar
el: μη αναμενόμενο scalar

en: unexpected manifest version
el: μη αναμενόμενη έκδοση διακήρυξης

en: missing path name
el: λείπει όνομα διαδρομής

en: both path name and encoded path name
el: και όνομα διαδρομής και κωδικοποιημένο όνομα διαδρομής

en: missing size
el: λείπει το μέγεθος

en: checksum without algorithm
el: άθροισμα ελέγχου χωρίς αλγόριθμο

en: could not decode file name
el: δεν ήταν δυνατή η αποκωδικοποίηση του ονόματος αρχείου

en: file size is not an integer
el: το μέγεθος αρχείου δεν είναι ακέραιος

en: unrecognized checksum algorithm: "%s"
el: μη αναγνωρίσιμος αλγόριθμος αθροίσματος ελέγχου: «%s»

en: invalid checksum for file "%s": "%s"
el: μη έγκυρο άθροισμα ελέγχου για το αρχείο «%s»: «%s»

en: missing timeline
el: λείπει η χρονογραμμή

en: missing start LSN
el: λείπει αρχικό LSN

en: missing end LSN
el: λείπει τελικό LSN

en: timeline is not an integer
el: η χρονογραμμή δεν είναι ακέραιος

en: could not parse start LSN
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του αρχικού LSN

en: could not parse end LSN
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του τελικού LSN

en: expected at least 2 lines
el: αναμένονταν τουλάχιστον 2 γραμμές

en: last line not newline-terminated
el: η τελευταία γραμμή δεν τερματίστηκε με newline

en: could not finalize checksum of manifest
el: δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση του αθροίσματος ελέγχου της διακήρυξης

en: manifest has no checksum
el: η διακήρυξη δεν έχει άθροισμα ελέγχου

en: invalid manifest checksum: "%s"
el: μη έγκυρο άθροισμα ελέγχου διακήρυξης: «%s»

en: manifest checksum mismatch
el: αναντιστοιχία ελέγχου αθροίσματος διακήρυξης

en: could not parse backup manifest: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του αντιγράφου ασφαλείας της διακήρυξης: %s

en: could not create compressed file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία συμπιεσμένου αρχείου «%s»: %m

en: could not duplicate stdout: %m
el: δεν ήταν δυνατή η αναπαραγωγή τυπικής εξόδου: %m

en: could not open output file: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου εξόδου %m

en: could not set compression level %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση επιπέδου συμπίεσης %d: %s

en: this build does not support compression with %s
el: η παρούσα κατασκευή δεν υποστηρίζει συμπίεση με %s

en: could not write to compressed file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή σε συμπιεσμένο αρχείο «%s»: %s

en: could not close compressed file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του συμπιεσμένου αρχείου «%s»: %m

en: could not initialize compression library
el: δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση της βιβλιοθήκης συμπίεσης

en: could not decompress data: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αποσυμπίεση δεδομένων: %s

en: could not create lz4 compression context: %s
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία lz4 περιεχομένου συμπίεσης: %s

en: could not write lz4 header: %s
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή κεφαλίδας lz4: %s

en: could not compress data: %s
el: δεν ήταν δυνατή η συμπίεση δεδομένων: %s

en: could not end lz4 compression: %s
el: δεν ήταν δυνατός ο τερματισμός συμπίεσης lz4: %s

en: could not initialize compression library: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση της βιβλιοθήκης συμπίεσης: %s

en: tar file trailer exceeds 2 blocks
el: το αρχείο tar υπερβαίνει τα 2 μπλοκ

en: unexpected state while parsing tar archive
el: μη αναμενόμενη κατάσταση κατά την ανάλυση αρχειοθήκης tar

en: tar member has empty name
el: το μέλος tar έχει κενό όνομα

en: COPY stream ended before last file was finished
el: η ροή COPY τερματίστηκε πριν ολοκληρωθεί το τελευταίο αρχείο

en: could not create zstd compression context
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία zstd περιεχομένου συμπίεσης

en: could not set zstd compression level to %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση επιπέδου συμπίεσης zstd σε %d: %s

en: could not set compression worker count to %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση αριθμού εργατών συμπίεσης %d: %s

en: could not enable long-distance mode: %s
el: δεν δύναται να ενεργοποιήσει τη λειτουργία μεγάλων αποστάσεων: «%s»

en: could not create zstd decompression context
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία zstd περιεχομένου αποσυμπίεσης

en: could not update checksum of file "%s"
el: δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση αθροίσματος ελέγχου του αρχείου «%s»

en: could not finalize checksum of file "%s"
el: δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση του αθροίσματος ελέγχου του αρχείου «%s»

en: unexpected control file size %d, expected %d
el: μη αναμενόμενο μέγεθος αρχείου ελέγχου %d, αναμένεται %d

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: no backup directory specified
el: δεν ορίστηκε κατάλογος αντιγράφου ασφαλείας

en: too many command-line arguments (first is "%s")
el: πάρα πολλές παράμετροι εισόδου από την γραμμή εντολών (η πρώτη είναι η «%s»)

en: cannot specify both %s and %s
el: δεν είναι δυνατός ο καθορισμός τόσο %s και %s

en: program "%s" is needed by %s but was not found in the same directory as "%s"
el: το πρόγραμμα «%s» απαιτείται από %s αλλά δεν βρέθηκε στον ίδιο κατάλογο με το «%s»

en: program "%s" was found by "%s" but was not the same version as %s
el: το πρόγραμμα «%s» βρέθηκε από το «%s» αλλά δεν ήταν η ίδια έκδοση με το %s

en: could not open directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του καταλόγου «%s»: %m

en: could not stat file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο «%s»: %m

en: backup successfully verified
el: το αντίγραφο ασφαλείας επαληθεύτηκε με επιτυχία

en: could not read file "%s": read %d of %lld
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %lld

en: duplicate path name in backup manifest: "%s"
el: διπλότυπο όνομα διαδρομής στη διακήρυξη αντιγράφου ασφαλείας: «%s»

en: could not close directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του καταλόγου «%s»: %m

en: could not stat file or directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο ή κατάλογο «%s»: %m

en: "%s" is present on disk but not in the manifest
el: «%s» βρίσκεται στο δίσκο, αλλά όχι στη διακήρυξη

en: file "%s" is not a regular file
el: το αρχείο «%s» δεν είναι ένα κανονικό αρχείο

en: "%s" is present in the manifest but not on disk
el: «%s» βρίσκεται στη διακήρυξη αλλά όχι στο δίσκο

en: could not initialize checksum of file "%s"
el: δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση του αθροίσματος ελέγχου του αρχείου «%s»

en: file "%s" has checksum of length %d, but expected %d
el: το αρχείο «%s» έχει άθροισμα ελέγχου μήκους %d, αλλά αναμένεται %d

en: checksum mismatch for file "%s"
el: αναντιστοιχία αθροίσματος ελέγχου για το αρχείο «%s»

en: WAL parsing failed for timeline %u
el: απέτυχε η ανάλυση WAL για την χρονογραμμή %u

en: %*s/%s kB (%d%%) verified
el: %*s/%s kB (%d%%) επιβεβαιώθηκαν

en: %s verifies a backup against the backup manifest.
el: %s επαληθεύει ένα αντίγραφο ασφαλείας έναντι της διακήρυξης αντιγράφων ασφαλείας.

en: Usage:
      %s [OPTION]... BACKUPDIR
el: Χρήση:
      %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... BACKUPDIR

en: Options:
el: Επιλογές:

en:   -e, --exit-on-error         exit immediately on error
el:   -e, --exit-on-error         να εξέλθει άμεσα σε σφάλμα

en:   -i, --ignore=RELATIVE_PATH  ignore indicated path
el:   -i, --ignore=RELATIVE_PATH  αγνόησε την υποδεικνυόμενη διαδρομή

en:   -m, --manifest-path=PATH    use specified path for manifest
el:   -m, --manifest-path=PATH    χρησιμοποίησε την καθορισμένη διαδρομή για την διακήρυξη

en:   -n, --no-parse-wal          do not try to parse WAL files
el:   -n, --no-parse-wal          μην δοκιμάσεις να αναλύσεις αρχεία WAL

en:   -P, --progress              show progress information
el:   -P, --progress              εμφάνισε πληροφορίες προόδου

en:   -q, --quiet                 do not print any output, except for errors
el:   -q, --quiet                 να μην εκτυπώσεις καμία έξοδο, εκτός από σφάλματα

en:   -s, --skip-checksums        skip checksum verification
el:   -s, --skip-checksums        παράκαμψε την επαλήθευση αθροισμάτων ελέγχου

en:   -w, --wal-directory=PATH    use specified path for WAL files
el:   -w, --wal-directory=PATH    χρησιμοποίησε την καθορισμένη διαδρομή για αρχεία WAL

en:   -V, --version               output version information, then exit
el:   -V, --version               εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -?, --help                  show this help, then exit
el:   -?, --help                  εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας, στη συνέχεια έξοδος

en: 
    Report bugs to <%s>.
el: 
    Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>
