PostgreSQL 18 - en to sv translation catalogue (392 entries)

en: out of memory
sv: slut på minne

en: failed to set %s on OAuth connection: %s
sv: misslyckades att sätta %s på OAuth-anslutning: %s

en: failed to get %s from OAuth response: %s
sv: misslyckades att hämta %s från OAuth-svar: %s

en: field "%s" must be a string
sv: fältet "%s" måste vara en sträng

en: field "%s" must be a number
sv: fältet "%s" måste vara ett nummer

en: field "%s" must be an array of strings
sv: fältet "%s" måste vara en array med strängar

en: field "%s" has unexpected type
sv: fältet "%s" har en oväntad typ

en: JSON is too deeply nested
sv: JSON är nästlad för djupt

en: field "%s" is duplicated
sv: fältet "%s" är duplicerat.

en: top-level element must be an object
sv: elementet på toppnivå måste vara ett objekt

en: no content type was provided
sv: ingen innehållstyp angiven

en: unexpected content type: "%s"
sv: oväntad innehållstyp "%s"

en: response contains embedded NULLs
sv: svaret innehåller inbäddade NULL-värden

en: response is not valid UTF-8
sv: svaret är inte korrekt UTF-8

en: field "%s" is missing
sv: fältet "%s" saknas

en: failed to parse token error response
sv: misslyckades att tolka token-felsvar

en: provider rejected the oauth_client_secret
sv: leverantör avvisade oauth_client_secret

en: provider requires client authentication, and no oauth_client_secret is set
sv: leverantör kräver klientautentisering men ingen oauth_client_secret är satt

en: checking timer expiration: %m
sv: kontrollerar om timer löpt ut: %m

en: failed to create libcurl multi handle
sv: misslyckades med skapa multi-handle för libcurl

en: failed to create libcurl handle
sv: misslyckades med att skapa handle för libcurl

en: response is too large
sv: svaret är för stort

en: failed to queue HTTP request: %s
sv: misslyckades att köa HTTP-anrop: %s

en: asynchronous HTTP request failed: %s
sv: asynkront HTTP-anrop misslyckades: %s

en: libcurl easy handle removal failed: %s
sv: borttagning av libcurl easy handle misslyckades: %s

en: no result was retrieved for the finished handle
sv: inget resultat kom från avslutad handle

en: unexpected response code %ld
sv: oväntad svarskod %ld

en: failed to parse OpenID discovery document
sv: kunde inte tolka upptäcktsdokument för OpenID

en: the issuer identifier (%s) does not match oauth_issuer (%s)
sv: utfärdarens identifierare (%s) matchar inte oauth_issuer (%s)

en: issuer "%s" does not provide a device authorization endpoint
sv: utfärdaren "%s" tillhandahåller inte en auktoriseringsändpunkt för en enhet

en: device authorization endpoint "%s" must use HTTPS
sv: en enhets auktoriseringsändpunkt "%s" måste använda HTTPS

en: token endpoint "%s" must use HTTPS
sv: token-ändpunkt "%s" måste använda HTTPS

en: failed to parse device authorization
sv: misslyckades att tolka enhetsauktorisering

en: failed to parse access token response
sv: misslyckades att tolka access-token-svar

en: slow_down interval overflow
sv: overflow i intervall för slow_down

note: translator: The first %s is a URL for the user to visit in a browser, and the second %s is a code to be copy-pasted there.
en: Visit %s and enter the code: %s
sv: Gå till %s och skriv in koden: %s

en: device prompt failed
sv: misslyckades att skapa inmatningsfråga för enhet

en: curl_global_init previously failed during OAuth setup
sv: curl_global_init misslyckades tidigare vid uppsättning av OAuth

en: curl_global_init failed during OAuth setup
sv: curl_global_init misslyckades vid uppsättning av OAuth

en: libcurl is no longer thread-safe
    	Curl initialization was reported thread-safe when libpq
    	was compiled, but the currently installed version of
    	libcurl reports that it is not. Recompile libpq against
    	the installed version of libcurl.
sv: libcurl är inte längre trådsäker
    	Curl initialisering rapporterades trådsäker när curl
    	kompilerades men den nu installerade version av libcurl
    	rapporterar att den inte är det. Kompilera om libpq
    	mot den installerade versionen av libcurl.

en: failed to fetch OpenID discovery document
sv: kunde inte hämta upptäcktsdokument för OpenID

en: cannot run OAuth device authorization
sv: kan inte köra enhetsauktorisering för OAuth

en: failed to obtain device authorization
sv: misslyckades att hämta enhetsauktorisering

en: failed to obtain access token
sv: misslyckades att hämta access-token

en: internal error: no OAuth token was set for the connection
sv: internt fel: ingen OAuth-token har satts för anslutningen

en: OAuth discovery URI "%s" must use HTTPS
sv: URI för att hitta OAuth "%s" måste använda HTTPS

en: OAuth discovery URI "%s" must not contain query or fragment components
sv: OAuth upptäckts-URI "%s" får inte innehålla fråge- eller fragment-komponenter

en: OAuth discovery URI "%s" is not a .well-known URI
sv: OAuth upptäckts-URI "%s" är inte en .well-known-URI

en: OAuth discovery URI "%s" uses an unsupported .well-known suffix
sv: OAuth upptäckts-URI "%s" använder ett suffix för .well-known som inte stöds

en: OAuth discovery URI "%s" uses an invalid format
sv: OAuth upptäckts-URI "%s" använder ett ogiltigt format

en: server's error message contained an embedded NULL, and was discarded
sv: serverns felmeddelande innehåller NULL och slängdes

en: server's error response is not valid UTF-8
sv: serverns felsvar är inte korrekt UTF-8

en: failed to parse server's error response: %s
sv: misslyckades att tolka serverns felsvar: %s

en: server's discovery document at %s (issuer "%s") is incompatible with oauth_issuer (%s)
sv: serverns upptäcktsdokument hos %s (utfärdare "%s") är inte kompatibel med oauth_issuer (%s)

en: server's discovery document has moved to %s (previous location was %s)
sv: serverns upptäcktsdokument har flyttat till %s (tidigare plats var %s)

en: server sent error response without a status
sv: servern skickade ett felmeddelande utan status

en: server rejected OAuth bearer token: %s
sv: servern avvisade OAuth bärartoken: %s

en: user-defined OAuth flow failed
sv: användardefinierat OAuth-flöde misslyckades

en: user-defined OAuth flow provided neither a token nor an async callback
sv: användardefinierat OAuth-flöde gav varken en token eller en async callback

en: user-defined OAuth flow did not provide a token
sv: användardefinierat OAuth-flöde gav ingen token

en: user-defined OAuth flow did not provide a socket for polling
sv: användardefinierat OAuth-flöde angav ingen socket för pollning

en: no OAuth flows are available (try installing the libpq-oauth package)
sv: inga OAUth-flöden är tillgängliga (testa att installera paketet libpq-oauth)

en: server requires OAuth authentication, but oauth_issuer and oauth_client_id are not both set
sv: servern kräver OAuth autentisering men oauth_issuer och oauth_client_id är inte båda satta

en: server sent unexpected additional OAuth data
sv: servern skickade oväntat ytterligare OAuth-data

en: server requires OAuth authentication, but no discovery metadata was provided
sv: servern kräver OAuth-autentisering men ingen upptäcktsmetadata tillhandahölls

en: internal error: OAuth flow did not set a token
sv: internt fel: OAuth-flöde satte ingen token

en: server sent additional OAuth data after error
sv: servern skickade ytterligare OAuth-data efter fel

en: invalid OAuth exchange state
sv: ogiltig OAuth-utbytesstatus

en: retrying connection with new bearer token
sv: försöker ansluta igen med ny bärartoken

en: malformed SCRAM message (empty message)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (tomt meddelande)

en: malformed SCRAM message (length mismatch)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (längden stämmer inte)

en: could not verify server signature: %s
sv: kunde inte verifiera serversignaturen: %s

en: incorrect server signature
sv: felaktig serversignatur

en: invalid SCRAM exchange state
sv: ogiltig SCRAM-utbytesstatus

en: malformed SCRAM message (attribute "%c" expected)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (förväntade attribut "%c")

en: malformed SCRAM message (expected character "=" for attribute "%c")
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (förväntade tecken "=" för attribut "%c")

en: could not generate nonce
sv: kunde inte skapa engångsnummer

en: could not encode nonce
sv: kunde inte koda engångsnummer

en: could not calculate client proof: %s
sv: kunde inte räkna ut klientbevis: %s

en: could not encode client proof
sv: kunde inte koda klientbevis

en: invalid SCRAM response (nonce mismatch)
sv: ogiltigt SCRAM-svar (engångsnummer matchar inte)

en: malformed SCRAM message (invalid salt)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (ogiltigt salt)

en: malformed SCRAM message (invalid iteration count)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (ogiltig iterationsräknare)

en: malformed SCRAM message (garbage at end of server-first-message)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (skräp i slutet på server-first-message)

en: error received from server in SCRAM exchange: %s
sv: fel mottaget från server i SCRAM-utbyte: %s

en: malformed SCRAM message (garbage at end of server-final-message)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (skräp i slutet av server-final-message)

en: malformed SCRAM message (invalid server signature)
sv: felaktigt SCRAM-meddelande (ogiltigt serversignatur)

en: could not generate random salt
sv: kunde inte generera slumpat salt

en: out of memory allocating GSSAPI buffer (%d)
sv: slut på minne vid allokering av buffer till GSSAPI (%d)

en: GSSAPI continuation error
sv: GSSAPI fortsättningsfel

en: host name must be specified
sv: värdnamn måste anges

en: duplicate GSS authentication request
sv: duplicerad autentiseringsbegäran från GSS

en: out of memory allocating SSPI buffer (%d)
sv: slut på minne vid allokering av buffer till SSPI (%d)

en: SSPI continuation error
sv: SSPI fortsättningsfel

en: duplicate SSPI authentication request
sv: duplicerad autentiseringsbegäran från SSPI

en: could not acquire SSPI credentials
sv: kunde inte hämta SSPI-autentiseringsuppgifter

en: channel binding required, but SSL not in use
sv: kräver kanalbindning, men SSL används inte

en: duplicate SASL authentication request
sv: duplicerad autentiseringsbegäran från SASL

en: channel binding is required, but client does not support it
sv: kanalbindning krävs men klienten stöder inte det

en: server offered SCRAM-SHA-256-PLUS authentication over a non-SSL connection
sv: servern erbjöd SCRAM-SHA-256-PLUS-autentisering över en icke-SSL-anslutning

en: none of the server's SASL authentication mechanisms are supported
sv: ingen av serverns SASL-autentiseringsmekanismer stöds

en: authentication method requirement "%s" failed: server requested %s authentication
sv: autentiseringsmetodens krav "%s" misslyckades: servern efterfrågade %s-autentisering

en: channel binding is required, but server did not offer an authentication method that supports channel binding
sv: kräver kanalbindning, men servern erbjöd ingen autentiseringsmetod som stöder kanalbindning

en: out of memory allocating SASL buffer (%d)
sv: slut på minne vid allokering av buffer till SASL (%d)

en: AuthenticationSASLFinal received from server, but SASL authentication was not completed
sv: mottog AuthenticationSASLFinal från server, men SASL-autentisering slutfördes ej

en: no client response found after SASL exchange success
sv: hittade inget klientsvar efter lyckat SASL-utbyte

en: could not encrypt password: %s
sv: kan inte kryptera lösenord: %s

en: server requested a cleartext password
sv: servern begärde ett lösenord i klartext

en: server requested a hashed password
sv: servern begärde ett hashat lösenord

en: server requested GSSAPI authentication
sv: servern begärde GSSAPI-autentisering

en: server requested SSPI authentication
sv: servern begärde SSPI-autentisering

en: server requested SASL authentication
sv: servern begärde SASL-autentisering

en: server requested an unknown authentication type
sv: servern begärde en okänd autentiseringstyp

en: server did not request an SSL certificate
sv: servern begärde inte ett SSL-certifikat

en: server accepted connection without a valid SSL certificate
sv: serven accepterade en anslutning utan giltigt SSL-certifikat

en: server did not complete authentication
sv: servern slutförde inte autenticeringen

en: authentication method requirement "%s" failed: %s
sv: autentiseringsmetodens krav "%s" misslyckades: %s

en: channel binding required, but server authenticated client without channel binding
sv: kräver kanalbindning, men servern autentiserade klienten utan kanalbindning

en: channel binding required but not supported by server's authentication request
sv: kanalbindning krävs men stöds inte av serverns autentiseringsförfrågan

en: Kerberos 4 authentication not supported
sv: Kerberos-4-autentisering stöds ej

en: Kerberos 5 authentication not supported
sv: Kerberos-5-autentisering stöds ej

en: GSSAPI authentication not supported
sv: GSSAPI-autentisering stöds ej

en: SSPI authentication not supported
sv: SSPI-autentisering stöds ej

en: Crypt authentication not supported
sv: Crypt-autentisering stöds ej

en: authentication method %u not supported
sv: autentiseringsmetod %u stöds ej

en: user name lookup failure: error code %lu
sv: misslyckad sökning efter användarnamn: felkod %lu

en: could not look up local user ID %ld: %m
sv: kunde inte slå upp lokalt användar-id %ld: %m

en: local user with ID %ld does not exist
sv: lokal användare med ID %ld existerar inte

en: unexpected shape of result set returned for SHOW
sv: oväntad form på resultatmängden som returnerades för SHOW

en: "password_encryption" value too long
sv: "password_encryption"-värdet är för långt

en: unrecognized password encryption algorithm "%s"
sv: okänd lösenordskrypteringsalgoritm "%s"

en: connection pointer is NULL
sv: anslutningspekare är NULL

en: connection not open
sv: anslutningen är inte öppen

en: no cancellation key received
sv: fick ingen nyckel för avbrytning

en: cancel request is already being sent on this connection
sv: förfrågan för att avbryta har redan skickats på denna anslutning

en: unexpected response from server
sv: oväntad resultat från servern

en: could not match %d host names to %d hostaddr values
sv: kunde inte matcha %d värdnamn till %d värdadresser

en: could not match %d port numbers to %d hosts
sv: kunde inte matcha %d portnummer med %d värdar

en: negative require_auth method "%s" cannot be mixed with non-negative methods
sv: negativ require_auth-metod "%s" kan inte blandas med icke-negativa metoder

en: require_auth method "%s" cannot be mixed with negative methods
sv: require_auth-metod "%s" kan inte blandas med negativa metoder

en: invalid %s value: "%s"
sv: ogiltigt %s-värde: "%s"

en: internal error: no space in allowed_sasl_mechs
sv: internt fel: mellanslag tillåts inte i allowed_sasl_mechs

en: require_auth method "%s" is specified more than once
sv: require_auth-metod "%s" angiven mer än en gång

en: %s value "%s" invalid when SSL support is not compiled in
sv: %s värde "%s", är ogiltigt när SSL-stöd inte kompilerats in

en: weak sslmode "%s" may not be used with sslnegotiation=direct (use "require", "verify-ca", or "verify-full")
sv: svagt ssl-läge "%s" kan inte användas med sslnegotiation=direct (använd "require", "verify-ca" eller "verify-full")

en: weak sslmode "%s" may not be used with sslrootcert=system (use "verify-full")
sv: svagt ssl-läge "%s" kan inte användas med sslrootcert=system (använd "verify-full")

en: invalid "%s" value: "%s"
sv: ogiltigt "%s"-värde: "%s"

en: invalid SSL protocol version range
sv: ogiltigt intervall för SSL-protokollversion

en: %s value "%s" is not supported (check OpenSSL version)
sv: %s-värde "%s" stöds inte (kontrollera OpenSSL-versionen)

en: gssencmode value "%s" invalid when GSSAPI support is not compiled in
sv: värde för gssenc-läge, "%s", är ogiltigt när GSSAPI-stöd inte kompilerats in

en: invalid SCRAM client key
sv: ogiltig SCRAM-klientnyckel

en: invalid SCRAM client key length: %d
sv: ogiltig längd på SCRAM-klientnyckel: %d

en: invalid SCRAM server key
sv: ogiltig SCRAM-servernyckel

en: invalid SCRAM server key length: %d
sv: ogiltig längd på SCRAM-servernyckel: %d

en: "%s" is greater than "%s"
sv: "%s" är större än "%s"

en: could not set socket to TCP no delay mode: %s
sv: kunde inte sätta socket till läget TCP-ingen-fördröjning: %s

en: connection to server on socket "%s" failed:
sv: anslutning till server på socket "%s" misslyckades:

en: connection to server at "%s" (%s), port %s failed:
sv: anslutning til server på "%s" (%s), port %s misslyckades:

en: connection to server at "%s", port %s failed:
sv: anslutning till server på "%s", port %s misslyckades:

en: 	Is the server running locally and accepting connections on that socket?
sv: 	Kör servern lokalt och accepterar den anslutningar till denna socket?

en: 	Is the server running on that host and accepting TCP/IP connections?
sv: 	Kör servern på den värden och accepterar den TCP/IP-anslutningar?

en: %s(%s) failed: %s
sv: %s(%s) misslyckades: %s

en: %s(%s) failed: error code %d
sv: %s(%s) misslyckades: felkod %d

en: invalid connection state, probably indicative of memory corruption
sv: ogiltigt tillstånd i anslutning, antagligen korrupt minne

en: invalid port number: "%s"
sv: ogiltigt portnummer "%s"

en: could not translate host name "%s" to address: %s
sv: kunde inte översätta värdnamn "%s" till adress: %s

en: could not parse network address "%s": %s
sv: kunde inte parsa nätverksadress "%s": %s

en: could not translate Unix-domain socket path "%s" to address: %s
sv: kunde inte översätta sökväg till Unix-socket "%s" till adress: %s

en: GSSAPI encryption required but it is not supported over a local socket
sv: GSSAPI-kryptering krävdes men stöds inte över en lokal socket

en: GSSAPI encryption required but no credential cache
sv: GSSAPI-kryptering krävdes men det finns ingen credential-cache

en: could not create socket: %s
sv: kan inte skapa socket: %s

en: could not set socket to nonblocking mode: %s
sv: kunde inte sätta socket till ickeblockerande läge: %s

en: could not set socket to close-on-exec mode: %s
sv: kunde inte ställa in socket i "close-on-exec"-läge: %s

en: could not get socket error status: %s
sv: kunde inte hämta felstatus för socket: %s

en: could not get client address from socket: %s
sv: kunde inte få klientadressen från socket: %s

en: requirepeer parameter is not supported on this platform
sv: requirepeer-parameter stöds inte på denna plattform

en: could not get peer credentials: %s
sv: kunde inte hämta andra sidans autentiseringsuppgifter: %s

en: requirepeer specifies "%s", but actual peer user name is "%s"
sv: requirepeer anger "%s", men andra sidans användarnamn är "%s"

en: could not send GSSAPI negotiation packet: %s
sv: kunde inte skicka GSSAPI-paket för anslutningsförhandling: %s

en: could not send SSL negotiation packet: %s
sv: kunde inte skicka SSL-paket för anslutningsförhandling: %s

en: could not send cancel packet: %s
sv: kunde inte skicka avbrottspaket: %s

en: could not send startup packet: %s
sv: kan inte skicka startpaketet: %s

en: server does not support SSL, but SSL was required
sv: SSL stöds inte av servern, men SSL krävdes

en: server sent an error response during SSL exchange
sv: servern skickade ett felmeddelande vid SSL-utbyte

en: received invalid response to SSL negotiation: %c
sv: tog emot ogiltigt svar till SSL-anslutningsförhandling: %c

en: received unencrypted data after SSL response
sv: tog emot okrypterad data efter SSL-svar

en: server sent an error response during GSS encryption exchange
sv: servern skickade ett felmeddelande vid GSS-krypteringsutbyte

en: server doesn't support GSSAPI encryption, but it was required
sv: GSSAPI-kryptering stöds inte av servern, men det krävdes

en: received invalid response to GSSAPI negotiation: %c
sv: tog emot ogiltigt svar till GSSAPI-anslutningsförhandling: %c

en: received unencrypted data after GSSAPI encryption response
sv: tog emot okrypterad data efter GSSAPI-krypteringssvar

en: expected authentication request from server, but received %c
sv: förväntade autentiseringsförfrågan från servern, men fick %c

en: received invalid authentication request
sv: tog emot ogiltig autentiseringsförfrågan

en: received invalid protocol negotiation message
sv: tog emot ogiltigt meddelande för protokollets anslutningsförhandling

en: received invalid error message
sv: tog emot ogiltigt felmeddelande

en: received duplicate protocol negotiation message
sv: tog emot dubble meddelande för protokollets anslutningsförhandling

en: internal error: async authentication has no handler
sv: internt fel: async-authentiserng har ingen hanterare

en: internal error: async cleanup did not release polling socket
sv: internt fel: uppstädning av async lämnade inte tillbaka socket för pollning

en: internal error: async authentication did not set a socket for polling
sv: internt fel: async autentisering har inte angivit en socket för pollning

en: unexpected message from server during startup
sv: oväntat meddelande från servern under uppstarten

en: session is read-only
sv: sessionen är i readonly-läge

en: session is not read-only
sv: sessionen är inte i readonly-läge

en: server is in hot standby mode
sv: servern är i "hot standby"-läge

en: server is not in hot standby mode
sv: servern är inte i "hot standby"-läge

en: "%s" failed
sv: "%s" misslyckades

en: invalid connection state %d, probably indicative of memory corruption
sv: ogiltigt tillstånd %d i anslutning, antagligen korrupt minne

en: invalid LDAP URL "%s": scheme must be ldap://
sv: ogiltig LDAP URL "%s": schemat måste vara ldap://

en: invalid LDAP URL "%s": missing distinguished name
sv: ogiltig LDAP URL "%s": saknar "distinguished name"

en: invalid LDAP URL "%s": must have exactly one attribute
sv: ogiltig LDAP URL "%s": måste finnas exakt ett attribut

en: invalid LDAP URL "%s": must have search scope (base/one/sub)
sv: ogiltig LDAP URL "%s": måste ha sök-scope (base/one/sub)

en: invalid LDAP URL "%s": no filter
sv: ogiltigt LDAP URL "%s": inget filter

en: invalid LDAP URL "%s": invalid port number
sv: ogiltig LDAP URL "%s": ogiltigt portnummer

en: could not create LDAP structure
sv: kunde inte skapa LDAP-struktur

en: could not set LDAP protocol version: %s
sv: kunde inte sätta LDAP-protokollversion: %s

en: lookup on LDAP server failed: %s
sv: uppslagning av LDAP-server misslyckades: %s

en: more than one entry found on LDAP lookup
sv: mer än en post hittad i LDAP-uppslagning

en: no entry found on LDAP lookup
sv: ingen post hittad i LDAP-uppslagning

en: attribute has no values on LDAP lookup
sv: attributet har inga värden i LDAP-uppslagning

en: connection info string size exceeds the maximum allowed (%d)
sv: anslutningssträng överskrider det maximalt tillåtna (%d)

en: missing "=" after "%s" in connection info string
sv: "=" efter "%s" saknas i anslutningssträng

en: invalid connection option "%s"
sv: ogiltig anslutningsparameter "%s"

en: unterminated quoted string in connection info string
sv: icke terminerad sträng i anslutningsinformationen

en: definition of service "%s" not found
sv: definition av service "%s" hittades inte

en: service file "%s" not found
sv: servicefil "%s" hittades inte

en: line %d too long in service file "%s"
sv: rad %d för lång i servicefil "%s"

en: syntax error in service file "%s", line %d
sv: syntaxfel i servicefel "%s", rad %d

en: invalid URI propagated to internal parser routine: "%s"
sv: ogiltig URI propagerad till intern parsningsrutin: "%s"

en: end of string reached when looking for matching "]" in IPv6 host address in URI: "%s"
sv: nådde slutet på strängen när vi letade efter matchande "]" i IPv6-värdadress i URI: "%s"

en: IPv6 host address may not be empty in URI: "%s"
sv: IPv6-värdadress får ej vara tom i URI: "%s"

en: unexpected character "%c" at position %d in URI (expected ":" or "/"): "%s"
sv: oväntat tecken "%c" vid position %d i URI (förväntade ":" eller "/"): "%s"

en: extra key/value separator "=" in URI query parameter: "%s"
sv: extra nyckel/värde-separator "=" i URI-frågeparameter: "%s"

en: missing key/value separator "=" in URI query parameter: "%s"
sv: saknar nyckel/värde-separator "=" i URI-frågeparameter: "%s"

en: invalid URI query parameter: "%s"
sv: ogiltig URI-frågeparameter: "%s"

en: invalid percent-encoded token: "%s"
sv: ogiltigt procent-kodad symbol: "%s"

en: forbidden value %%00 in percent-encoded value: "%s"
sv: förbjudet värde %%00 i procentkodat värde: "%s"

en: unexpected spaces found in "%s", use percent-encoded spaces (%%20) instead
sv: oväntade mellanslag hittade i "%s", använd procent-kodade mellanslag (%%20) istället

en: connection pointer is NULL
sv: anslutningspekare är NULL

en: out of memory
sv: slut på minne

en: WARNING: password file "%s" is not a plain file
sv: FEL: lösenordsfil "%s" är inte en vanlig fil

en: WARNING: password file "%s" has group or world access; permissions should be u=rw (0600) or less
sv: VARNING: lösenordsfilen "%s" har läsrättigheter för gruppen eller världen; rättigheten skall vara u=rw (0600) eller mindre

en: password retrieved from file "%s"
sv: lösenord hämtat från fil "%s"

en: invalid integer value "%s" for connection option "%s"
sv: ogiltigt heltalsvärde "%s" för anslutningsflagga "%s"

en: row number %d is out of range 0..%d
sv: radnummer %d är utanför giltigt intervall 0..%d

en: write to server failed
sv: skrivning till servern misslyckades

en: no error text available
sv: inget feltext finns tillgänglig

en: NOTICE
sv: NOTIS

en: PGresult cannot support more than INT_MAX tuples
sv: PGresult stöder inte mer än INT_MAX tupler

en: size_t overflow
sv: size_t-överspill

en: command string is a null pointer
sv: kommandosträngen är en null-pekare

en: %s not allowed in pipeline mode
sv: %s tillåts inte i pipeline-läge

en: number of parameters must be between 0 and %d
sv: antal parametrar måste vara mellan 0 och %d

en: statement name is a null pointer
sv: satsens namn  är en null-pekare

en: no connection to the server
sv: inte ansluten till servern

en: another command is already in progress
sv: ett annat kommando körs redan

en: cannot queue commands during COPY
sv: kan inte köa kommandon när COPY körs

en: length must be given for binary parameter
sv: längden måste anges för en binär parameter

en: unexpected asyncStatus: %d
sv: oväntad asyncStatus: %d

en: synchronous command execution functions are not allowed in pipeline mode
sv: synkrona kommandoexekveringsfunktioner tillåts inte i pipeline-läge

en: COPY terminated by new PQexec
sv: COPY terminerad av ny PQexec

en: PQexec not allowed during COPY BOTH
sv: PQexec tillåts inte under COPY BOTH

en: unrecognized message type "%c"
sv: okänd meddelandetyp "%c"

en: no COPY in progress
sv: ingen COPY körs

en: connection in wrong state
sv: anslutning i felaktigt tillstånd

en: cannot enter pipeline mode, connection not idle
sv: kan inte byta till pipeline-läge, anslutningen är inte inaktiv

en: cannot exit pipeline mode with uncollected results
sv: kan inte anvsluta pipeline-läge när alla svar inte tagits emot

en: cannot exit pipeline mode while busy
sv: är upptagen och kan inte avsluta pipeline-läge

en: cannot exit pipeline mode while in COPY
sv: kan inte avsluta pipeline-läge inne i en COPY

en: cannot send pipeline when not in pipeline mode
sv: kan inte skicka en pipeline när vi inte är i pipeline-läge

en: invalid ExecStatusType code
sv: ogiltig ExecStatusType-kod

en: PGresult is not an error result
sv: PGresult är inte ett felresultat

en: column number %d is out of range 0..%d
sv: kolumnnummer %d är utanför giltigt intervall 0..%d

en: parameter number %d is out of range 0..%d
sv: parameter nummer %d är utanför giltigt intervall 0..%d

en: could not interpret result from server: %s
sv: kunde inte tolka svaret från servern: %s

en: incomplete multibyte character
sv: ofullständigt multibyte-tecken

en: invalid multibyte character
sv: ogiltigt multibyte-tecken

en: escaped string size exceeds the maximum allowed (%zu)
sv: escape:ad strängstorlek överskrider maximalt tillåtna (%zu)

en: escaped bytea size exceeds the maximum allowed (%zu)
sv: escape:ad bytea-storlek överskrider maximalt tillåtna (%zu)

en: GSSAPI name import error
sv: GSSAPI-fel vid import av namn

en: cannot determine OID of function %s
sv: kan inte härleda OID för funktionen %s

en: argument of lo_truncate exceeds integer range
sv: argumentet till lo_truncate överskrider heltalsintervallet

en: argument of lo_read exceeds integer range
sv: ett argument till lo_read överskriver heltalsintervallet

en: argument of lo_write exceeds integer range
sv: ett argument till lo_write överskriver heltalsintervallet

en: could not open file "%s": %s
sv: kunde inte öppna fil "%s": %s

en: could not read from file "%s": %s
sv: kunde inte läsa från fil "%s": %s

en: could not write to file "%s": %s
sv: kan inte skriva till fil "%s": %s

en: query to initialize large object functions did not return data
sv: fråga för att initiera stort objekt-funktion returnerade ingen data

en: server closed the connection unexpectedly
    	This probably means the server terminated abnormally
    	before or while processing the request.
sv: servern stängde oväntat ner anslutningen
    	Troligen så terminerade servern pga något fel antingen
    	innan eller under tiden den bearbetade en förfrågan.

en: connection not open
sv: anslutningen är inte öppen

en: timeout expired
sv: timeout utgången

en: invalid socket
sv: ogiltig socket

en: %s() failed: %s
sv: %s() misslyckades: %s

en: message type 0x%02x arrived from server while idle
sv: meddelandetyp 0x%02x kom från server under viloperiod

en: server sent data ("D" message) without prior row description ("T" message)
sv: servern skickade data (meddelande "D") utan att först skicka en radbeskrivning (meddelande "T")

en: unexpected response from server; first received character was "%c"
sv: oväntat svar för servern; första mottagna tecknet var "%c"

en: message contents do not agree with length in message type "%c"
sv: meddelandeinnehåll stämmer inte med längden för meddelandetyp "%c"

en: lost synchronization with server: got message type "%c", length %d
sv: tappade synkronisering med servern: fick meddelandetyp "%c", längd %d

en: insufficient data in "T" message
sv: otillräckligt med data i "T"-meddelande

en: out of memory for query result
sv: slut på minnet för frågeresultat

en: insufficient data in "t" message
sv: otillräckligt med data i "t"-meddelande

en: insufficient data in "D" message
sv: otillräckligt med data i "D"-meddelande

en: unexpected field count in "D" message
sv: oväntat fältantal i "D"-meddelande

en: no error message available
sv: inget felmeddelande finns tillgängligt

note: translator: %s represents a digit string
en:  at character %s
sv:  vid tecken %s

en: DETAIL:  %s
sv: DETALJ:  %s

en: HINT:  %s
sv: TIPS:  %s

en: QUERY:  %s
sv: FRÅGA:  %s

en: CONTEXT:  %s
sv: KONTEXT:  %s

en: SCHEMA NAME:  %s
sv: SCHEMANAMN:  %s

en: TABLE NAME:  %s
sv: TABELLNAMN:  %s

en: COLUMN NAME:  %s
sv: KOLUMNNAMN:  %s

en: DATATYPE NAME:  %s
sv: DATATYPNAMN:  %s

en: CONSTRAINT NAME:  %s
sv: VILLKORSNAMN:  %s

en: LOCATION:
sv: PLATS:

en: LINE %d:
sv: RAD %d:

en: received invalid protocol negotiation message: server requested downgrade to a higher-numbered version
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern efterfrågade nedgradering till en version med högre versionsnummer

en: received invalid protocol negotiation message: server requested downgrade to pre-3.0 protocol version
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern efterfrågade nedgradering till en tidigare version än 3.0

en: received invalid protocol negotiation message: server requested downgrade to non-existent 3.1 protocol version
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern efterfrågade nedgradering till en ickeexisterande 3.1-protokollversion

en: received invalid protocol negotiation message: server reported negative number of unsupported parameters
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern angav negativt nummer för ej stödd parameter

en: received invalid protocol negotiation message: server negotiated but asks for no changes
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern efterfrågade förhandling men ville inte ändra något

en: server only supports protocol version %d.%d, but "%s" was set to %d.%d
sv: servern stöder bara protokollversion %d.%d, men "%s" är satt till %d.%d

en: received invalid protocol negotiation message: server reported unsupported parameter name without a "%s" prefix ("%s")
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern angav parameter som inte stöds med ett namn utan ett "%s"-prefix ("%s")

en: received invalid protocol negotiation message: server reported an unsupported parameter that was not requested ("%s")
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: servern angav parameter som inte stöds och som inte efterfrågades ("%s")

en: received invalid protocol negotiation message: message too short
sv: tog emot ogiltig anslutningsförhandling för protokoll: meddelandet är för kort

en: received invalid BackendKeyData message: cancel key with length %d not allowed in protocol version 3.0 (must be 4 bytes)
sv: tog emot felaktigt BackendKeyData-meddelande: cancel-nyckel med längd %d tillåts inte i protokollversion 3.0 (måsta vara 4 byte)

en: received invalid BackendKeyData message: cancel key with length %d is too short (minimum 4 bytes)
sv: tog emot felaktigt BackendKeyData-meddelande: cancel-nyckel med längd %d är för kort (minst 4 byte)

en: received invalid BackendKeyData message: cancel key with length %d is too long (maximum 256 bytes)
sv: tog emot felaktigt BackendKeyData-meddelande: cancel-nyckel med längd %d är för lång (maximalt 256 byte)

en: PQgetline: not doing text COPY OUT
sv: PQgetline: utför inte text-COPY OUT

en: protocol error: no function result
sv: protokollfel: inget funktionsresultat

en: protocol error: id=0x%x
sv: protokollfel: id=0x%x

en: SSL certificate's name contains embedded null
sv: SSL-certifikatets namn innehåller null-värden

en: certificate contains IP address with invalid length %zu
sv: certifikater innehåller IP-adress med ogiltig längd %zu

en: could not convert certificate's IP address to string: %s
sv: kunde inte konvertera certifikatets IP-adress till sträng: %s

en: host name must be specified for a verified SSL connection
sv: värdnamn måste anges för en verifierad SSL-anslutning

en: server certificate for "%s" (and %d other name) does not match host name "%s" | server certificate for "%s" (and %d other names) does not match host name "%s"
sv[0]: servercertifikat för "%s" (och %d annat namn) matchar inte värdnamn "%s"
sv[1]: servercertifikat för "%s" (och %d andra namn) matchar inte värdnamn "%s"

en: server certificate for "%s" does not match host name "%s"
sv: servercertifikat för  "%s" matchar inte värdnamn "%s"

en: could not get server's host name from server certificate
sv: kan inte hämta ut serverns värdnamn från servercertifikatet

en: GSSAPI wrap error
sv: GSSAPI-fel vid inpackning

en: outgoing GSSAPI message would not use confidentiality
sv: utående GSSAPI-meddelande skulle inte använda sekretess

en: client tried to send oversize GSSAPI packet (%zu > %zu)
sv: klienten försökte skicka för stort GSSAPI-paket (%zu > %zu)

en: oversize GSSAPI packet sent by the server (%zu > %zu)
sv: för stort GSSAPI-paket skickat av servern (%zu > %zu)

en: GSSAPI unwrap error
sv: GSSAPI-fel vid uppackning

en: incoming GSSAPI message did not use confidentiality
sv: inkommande GSSAPI-meddelande använde inte sekretess

en: could not initiate GSSAPI security context
sv: kunde inte initiera GSSAPI-säkerhetskontext

en: GSSAPI size check error
sv: GSSAPI-fel vid kontroll av storlek

en: SSL SYSCALL error: %s
sv: SSL SYSCALL fel: %s

en: SSL SYSCALL error: EOF detected
sv: SSL SYSCALL-fel: EOF upptäckt

en: SSL error: %s
sv: SSL-fel: %s

en: SSL connection has been closed unexpectedly
sv: SSL-anslutning har oväntat stängts

en: unrecognized SSL error code: %d
sv: okänd SSL-felkod: %d

en: could not determine server certificate signature algorithm
sv: kunde inte bestämma serverns algoritm för certifikatsignering

en: could not find digest for NID %s
sv: kunde inte hitta kontrollsumma för NID %s

en: could not generate peer certificate hash
sv: kunde inte generera peer-certifikathash

en: SSL certificate's name entry is missing
sv: SSL-certifikatets namnpost saknas

en: SSL certificate's address entry is missing
sv: SSL-certifikatets adresspost saknas

en: WARNING: could not open SSL key logging file "%s": %m
sv: VARNING: kunde inte öppna nyckelloggfil "%s" för SSL: %m

en: WARNING: could not write to SSL key logging file "%s": %m
sv: VARNING: kunde inte skriva till nyckelloggfil "%s" för SSL: %m

en: could not create SSL context: %s
sv: kunde inte skapa SSL-kontext: %s

en: invalid value "%s" for minimum SSL protocol version
sv: ogiltigt värde "%s" för minimal SSL-protokollversion

en: could not set minimum SSL protocol version: %s
sv: kunde inte sätta minimal SSL-protokollversion: %s

en: invalid value "%s" for maximum SSL protocol version
sv: ogiltigt värde "%s" för maximal SSL-protokollversion

en: could not set maximum SSL protocol version: %s
sv: kunde inte sätta maximal SSL-protokollversion: %s

en: could not load system root certificate paths: %s
sv: kunde inte ladda systemets root-certifikatsökvägar: %s

en: could not read root certificate file "%s": %s
sv: kunde inte läsa root-certifikatfilen "%s": %s

en: could not get home directory to locate root certificate file
    Either provide the file, use the system's trusted roots with sslrootcert=system, or change sslmode to disable server certificate verification.
sv: kunde inte hämta hemkatalogen för att lokalisera root-certifikatfilen
    Antingen tillhandahåll filen, använd systemets betrodda root med sslrootcert=system eller ändra sslmode för att stänga av serverns certifikatverifiering.

en: root certificate file "%s" does not exist
    Either provide the file, use the system's trusted roots with sslrootcert=system, or change sslmode to disable server certificate verification.
sv: root-certifikatfilen "%s" finns inte
    Antingen tillhandahåll filen, använd systemets betrodda root med sslrootcert=system eller ändra sslmode för att stänga av serverns certifikatverifiering.

en: could not open certificate file "%s": %s
sv: kunde inte öppna certifikatfil "%s": %s

en: could not read certificate file "%s": %s
sv: kunde inte läsa certifikatfil "%s": %s

en: could not establish SSL connection: %s
sv: kan inte skapa SSL-anslutning: %s

en: WARNING: sslkeylogfile support requires OpenSSL
sv: VARNING: stöd för sslkeylogfile kräver OpenSSL

en: WARNING: libpq was not built with sslkeylogfile support
sv: VARNING: libpq har inte byggts med stöd för sslkeylogfile

en: could not set SSL Server Name Indication (SNI): %s
sv: kunde inte sätta SSL servernamnsindikering (SNI): %s

en: could not set SSL ALPN extension: %s
sv: kunde inte sätta utökning för SSL ALPN: %s

en: could not load SSL engine "%s": %s
sv: kunde inte ladda SSL-motor "%s": %s

en: could not initialize SSL engine "%s": %s
sv: kunde inte initiera SSL-motor "%s": %s

en: could not read private SSL key "%s" from engine "%s": %s
sv: kunde inte läsa privat SSL-nyckel "%s" från motor "%s": %s

en: could not load private SSL key "%s" from engine "%s": %s
sv: kunde inte ladda privat SSL-nyckel "%s" från motor "%s": %s

en: certificate present, but not private key file "%s"
sv: certifikat tillgängligt, men inte den privata nyckelfilen "%s"

en: could not stat private key file "%s": %m
sv: kunde inte köra stat() på privata nyckelfilen "%s": %m

en: private key file "%s" is not a regular file
sv: privat nyckelfil "%s" är inte en vanlig fil

en: private key file "%s" has group or world access; file must have permissions u=rw (0600) or less if owned by the current user, or permissions u=rw,g=r (0640) or less if owned by root
sv: privata nyckelfilen "%s" har grupp- eller världsrättigheter; filen måste ha rättigheterna u=rw (0600) eller mindre om den ägs av databasanvändaren eller rättigheterna u=rw,g=r (0640) eller mindre om den ägs av root.

en: could not load private key file "%s": %s
sv: kunde inte läsa in privata nyckelfilen "%s": %s

en: certificate does not match private key file "%s": %s
sv: certifikatet matchar inte den privata nyckelfilen "%s": %s

en: SSL error: certificate verify failed: %s
sv: SSL-fel: verifiering av certifikat misslyckades: %s

en: This may indicate that the server does not support any SSL protocol version between %s and %s.
sv: Detta kan tyda på att servern inte stöder någon SSL-protokolversion mellan %s oc %s.

en: direct SSL connection was established without ALPN protocol negotiation extension
sv: direkt SSL-anslutning har upprättats utan utökning för ALPN-protokollförhandling

en: SSL connection was established with unexpected ALPN protocol
sv: SSL-anslutning har upprättats med oväntat ALPN-protokoll

en: certificate could not be obtained: %s
sv: certifikatet kunde inte hämtas: %s

en: no SSL error reported
sv: inget SSL-fel rapporterat

en: SSL error code %lu
sv: SSL-felkod %lu

en: WARNING: sslpassword truncated
sv: VARNING: sslpassword trunkerat

en: could not receive data from server: %s
sv: kunde inte ta emot data från servern: %s

en: could not send data to server: %s
sv: kunde inte skicka data till servern: %s

en: unrecognized socket error: 0x%08X/%d
sv: okänt socket-fel: 0x%08X/%d
