pg_combinebackup (PostgreSQL) 19 - en to el translation catalogue (92 entries)

en: error:
el: σφάλμα:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: detail:
el: λεπτομέρεια:

en: hint:
el: υπόδειξη:

en: could not open file "%s" for reading: %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου «%s» για ανάγνωση: %m

en: could not read file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: %m

en: could not read file "%s": read %d of %zu
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %zu

en: could not close file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του αρχείου «%s»: %m

en: byte ordering mismatch
el: αναντιστοιχία διάταξης byte

en: possible byte ordering mismatch
    The byte ordering used to store the pg_control file might not match the one
    used by this program.  In that case the results below would be incorrect, and
    the PostgreSQL installation would be incompatible with this data directory.
el: πιθανή αναντιστοιχία διάταξης byte
    Η διάταξη byte που χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του αρχείου pg_control ενδέχεται να μην ταιριάζει με αυτήν
    που χρησιμοποιείται από αυτό το πρόγραμμα.  Στην περίπτωση αυτή, τα παρακάτω αποτελέσματα θα ήταν εσφαλμένα, και
    η εγκατάσταση PostgreSQL θα ήταν ασύμβατη με αυτόν τον κατάλογο δεδομένων.

en: could not open file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %m

en: could not write file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή αρχείου «%s»: %m

en: could not fsync file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής fsync στο αρχείο «%s»: %m

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: cannot duplicate null pointer (internal error)
el: δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή δείκτη null (εσωτερικό σφάλμα)

en: could not stat file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση stat στο αρχείο «%s»: %m

en: could not open directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του καταλόγου «%s»: %m

en: could not read directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του καταλόγου «%s»: %m

en: could not rename file "%s" to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η μετονομασία του αρχείου «%s» σε «%s»: %m

en: Character with value 0x%02x must be escaped.
el: Ο χαρακτήρας με τιμή 0x%02x πρέπει να διαφύγει.

en: The input string ended unexpectedly.
el: Η συμβολοσειρά εισόδου τερματίστηκε αναπάντεχα.

en: \u0000 cannot be converted to text.
el: Δεν είναι δυνατή η μετατροπή του \u0000 σε κείμενο.

en: "\u" must be followed by four hexadecimal digits.
el: Το «\u» πρέπει να ακολουθείται από τέσσερα δεκαεξαδικά ψηφία.

en: Unicode escape values cannot be used for code point values above 007F when the encoding is not UTF8.
el: Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τιμές διαφυγής Unicode για τιμές σημείου κώδικα άνω του 007F όταν η κωδικοποίηση δεν είναι UTF8.

en: Unicode escape value could not be translated to the server's encoding %s.
el: Τιμές διαφυγής Unicode δεν δύναται να μεταφραστούν στην εντοπιότητα %s του διακομιστή.

en: Unicode high surrogate must not follow a high surrogate.
el: Υψηλό διακριτικό Unicode δεν πρέπει να ακολουθεί υψηλό διακριτικό.

en: Unicode low surrogate must follow a high surrogate.
el: Χαμηλό διακριτικό Unicode πρέπει να ακολουθεί υψηλό διακριτικό.

en: could not initialize checksum of manifest
el: δεν ήταν δυνατή η αρχικοποίηση του αθροίσματος ελέγχου της διακήρυξης

en: manifest ended unexpectedly
el: η διακήρυξη έληξε απροσδόκητα

en: could not update checksum of manifest
el: δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του αθροίσματος ελέγχου της διακήρυξης

en: unexpected object start
el: μη αναμενόμενη αρχή αντικειμένου

en: unexpected object end
el: μη αναμενόμενο τέλος αντικειμένου

en: unexpected array start
el: μη αναμενόμενη αρχή συστοιχίας

en: unexpected array end
el: μη αναμενόμενο τέλος συστοιχίας

en: expected version indicator
el: ανέμενε ένδειξη έκδοσης

en: unrecognized top-level field
el: μη αναγνωρίσιμο πεδίο ανώτατου επιπέδου

en: unexpected file field
el: μη αναμενόμενο πεδίο αρχείου

en: unexpected WAL range field
el: μη αναμενόμενο πεδίο περιοχής WAL

en: unexpected object field
el: μη αναμενόμενο πεδίο αντικειμένου

en: unexpected scalar
el: μη αναμενόμενο scalar

en: unexpected manifest version
el: μη αναμενόμενη έκδοση διακήρυξης

en: missing path name
el: λείπει όνομα διαδρομής

en: both path name and encoded path name
el: και όνομα διαδρομής και κωδικοποιημένο όνομα διαδρομής

en: missing size
el: λείπει το μέγεθος

en: checksum without algorithm
el: άθροισμα ελέγχου χωρίς αλγόριθμο

en: could not decode file name
el: δεν ήταν δυνατή η αποκωδικοποίηση του ονόματος αρχείου

en: file size is not an integer
el: το μέγεθος αρχείου δεν είναι ακέραιος

en: unrecognized checksum algorithm: "%s"
el: μη αναγνωρίσιμος αλγόριθμος αθροίσματος ελέγχου: «%s»

en: invalid checksum for file "%s": "%s"
el: μη έγκυρο άθροισμα ελέγχου για το αρχείο «%s»: «%s»

en: missing timeline
el: λείπει η χρονογραμμή

en: missing start LSN
el: λείπει αρχικό LSN

en: missing end LSN
el: λείπει τελικό LSN

en: timeline is not an integer
el: η χρονογραμμή δεν είναι ακέραιος

en: could not parse start LSN
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του αρχικού LSN

en: could not parse end LSN
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του τελικού LSN

en: expected at least 2 lines
el: αναμένονταν τουλάχιστον 2 γραμμές

en: last line not newline-terminated
el: η τελευταία γραμμή δεν τερματίστηκε με newline

en: could not finalize checksum of manifest
el: δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση του αθροίσματος ελέγχου της διακήρυξης

en: manifest has no checksum
el: η διακήρυξη δεν έχει άθροισμα ελέγχου

en: invalid manifest checksum: "%s"
el: μη έγκυρο άθροισμα ελέγχου διακήρυξης: «%s»

en: manifest checksum mismatch
el: αναντιστοιχία ελέγχου αθροίσματος διακήρυξης

en: could not parse backup manifest: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του αντιγράφου ασφαλείας της διακήρυξης: %s

en: invalid value "%s" for option %s
el: μη έγκυρη τιμή  «%s» για την επιλογή %s

en: %s must be in range %d..%d
el: %s πρέπει να βρίσκεται εντός εύρους %d..%d

en: could not update checksum of file "%s"
el: δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση αθροίσματος ελέγχου του αρχείου «%s»

en: could not write to file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο «%s»: %m

en: could not create file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία αρχείου «%s»: %m

en: file "%s" does not exist
el: το αρχείο «%s» δεν υπάρχει

en: could not read file "%s": read %d of %lld
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του αρχείου «%s»: ανέγνωσε %d από %lld

en: duplicate path name in backup manifest: "%s"
el: διπλότυπο όνομα διαδρομής στη διακήρυξη αντιγράφου ασφαλείας: «%s»

en: Try "%s --help" for more information.
el: Δοκιμάστε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: no output directory specified
el: δεν ορίστηκε κατάλογος δεδομένων εξόδου

en: could not create symbolic link from "%s" to "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία συμβολικού συνδέσμου από «%s» σε «%s»: %m

en: could not create directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του καταλόγου «%s»: %m

en: directory name too long
el: πολύ μακρύ όνομα καταλόγου

en: multiple "=" signs in tablespace mapping
el: πολλαπλά σύμβολα "=" στην αντιστοίχιση πινακοχώρου

en: invalid tablespace mapping format "%s", must be "OLDDIR=NEWDIR"
el: μη έγκυρη μορφή αντιστοίχισης πινακοχώρου «%s», πρέπει να είναι «OLDDIR=NEWDIR»

en: old directory is not an absolute path in tablespace mapping: %s
el: ο παλιός κατάλογος δεν είναι απόλυτη διαδρομή στην αντιστοίχιση πινακοχώρου: %s

en: new directory is not an absolute path in tablespace mapping: %s
el: ο νέος κατάλογος δεν είναι μια απόλυτη διαδρομή στην αντιστοίχιση πινακοχώρου: %s

en: directory "%s" exists but is not empty
el: ο κατάλογος «%s» υπάρχει και δεν είναι άδειος

en: could not access directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση του καταλόγου «%s»: %m

en: Usage:
el: Χρήση:

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές:

en:   -d, --debug               generate lots of debugging output
el:   -d, --debug               δημιούργησε πολλές καταγραφές αποσφαλμάτωσης

en:   -N, --no-sync             do not wait for changes to be written safely to disk
el:   -N, --no-sync             να μην αναμένει την ασφαλή εγγραφή αλλαγών στον δίσκο

en:   -V, --version             output version information, then exit
el:   -V, --version             εμφάνισε πληροφορίες έκδοσης, στη συνέχεια έξοδος

en:   -?, --help                show this help, then exit
el:   -?, --help                εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας, στη συνέχεια έξοδος

en: 
    Report bugs to <%s>.
el: 
    Υποβάλετε αναφορές σφάλματων σε <%s>.

en: %s home page: <%s>
el: %s αρχική σελίδα: <%s>

en: could not read symbolic link "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του συμβολικού συνδέσμου «%s»: %m

en: could not close directory "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατό το κλείσιμο του καταλόγου «%s»: %m
